Cmentarz żydowski przy ul . Katowickiej w Pszczynie

Śladami pszczyńskich Żydów... miniprzewodnik po mieście

Pszczyna21.11.2019, 15:10

Historię Pszczyny już ponad 500 lat temu współtworzyli żydowscy mieszkańcy. Społeczność ta nie tylko trudniła się handlem i usługami, ale pełniła w mieście wiele ważnych funkcji społecznych. Przechodząc starówką, właściwie na każdym kroku możemy natknąć się na obiekty architektury, które są świadectwem działalności Żydów w naszym mieście i przypominają o ich tragicznej, ale zarazem fascynującej historii.

Pierwsza wzmianka o osobie pochodzenia żydowskiego w naszym mieście pochodzi z 1504 roku. Prężnie rozwijająca się przez cały XIX i początek XX wieku społeczność żydowska uległa degradacji w wyniku wydarzeń mających miejsce w XX wieku, takich jak masowa emigracja Żydów do Niemiec z lat 1922-1923 po przyłączeniu Pszczyny do Polski, kiedy liczebność pszczyńskiej gminy żydowskiej zmniejszyła się do około 60 osób, później i zagłada z okresu II wojny światowej (w 1942 Pszczyna stała się oficjalnie „Judenfrei” – wolna od Żydów). Po 1945 r. do Pszczyny przybyła spora grupa Żydów, głównie w czasie repatriacji ze Związku Radzieckiego. Wśród nich było także niewielu przedwojennych mieszkańców miasta, którzy ocaleli, najczęściej dzięki pomocy Polaków. Zaczęto na nowo organizować instytucje kultu religijnego. W 1950 r. w Pszczynie i okolicach mieszkało ponad 200 Żydów, ale większość z nich traktowała swój pobyt tu jako przystanek w drodze na zachód lub do Izraela. Po tzw. emigracji gomułkowskiej z lat 1956-1957, na początku lat 60. zlikwidowano dom modlitwy. Następnie nastąpiły powojenne emigracje z lat 1957-1958 do Izraela, USA i krajów Europy Zachodniej. W latach 1968-1969 miały miejsce wydarzenia marcowe i kampania antysemicka, podczas której miasto opuścili kolejni Żydzi. Społeczność żydowska praktycznie przestała istnieć. Dziś liczy ona zaledwie około 10 osób, z których część należy należą do organizacji żydowskich w Bielsku-Białej, Katowicach i Krakowie.

Żydzi pełnili w naszym mieście funkcje kupców, hotelarzy, restauratorów, szynkarzy, aptekarzy, nauczycieli, budowniczych, asesorów w cechach rzemieślniczych, rabinów. Wielu pracowało społecznie, działając aktywnie na rzecz Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, Rady Miejskiej i komisji miejskich, Związku Rolniczego czy pszczyńskiego Towarzystwa Historii i Literatury Żydowskiej.

W Pszczynie jest sporo jest kamienic, w których mieszkało i pracowało wiele osób pochodzenia żydowskiego, a niektóre z nich zostały wybudowane z ich inicjatywy. Wiele z tych kamienic, na parterach których prowadzono sklepy i zakłady, mieści się przy ul. Warownej, Dworcowej, Piekarskiej, Bramkowej, Chrobrego, Wojska Polskiego, przy Rynku  oraz przede wszystkim przy ulicy Piastowskiej, która zawsze, obok Rynku była główną ulicą handlową Pszczyny - w 1899 r. mniej więcej aż do 1922 roku na 26 tutejszych kamienic 13 było własnością Żydów.

Ul. Piastowska w Pszczynie od zawsze była ulicą handlową. Wiele sklepów i zakładów prowadzili tu również Żydzi.

Apteka pod Murzynem (ul. Piastowska 6). W latach 1900-1904 należała do Fedora Freunda, aptekarza wyznania mojżeszowego.

W tym budynku przy Rynku 17 mieściła się kiedyś żydowska apteka. Pierwszym jej właścicielem wyznania mojżeszowego był od 1899r. do 1902r. Eugen Schindler. Jego następcą został Eugen Friedländer.

W kamienicach mieściły się sklepy kolonialne, rolnicze, żelazne,  obuwnicze, spożywcze, galanteryjne, papiernicze, konfekcyjne, piekarnie, palarnie kawy, zakłady szewskie, gabinet dentystyczny, gospody (np. gospoda Eduarda Glücksmanna przy ul. Bednarskiej 5), restauracje, m.in. Wilhelma Grünpetera przy ul. Dworcowej 3 (dzisiejsza restauracja Sułtan) i restauracja Heimanna Cohna przy ul. Piastowskiej 2, gabinet dentystyczny, hotel „Zum Weissen Schwan”, czyli Pod Białym Łabędziem przy ul. Piastowskiej 1, na miejscu którego w 1913 r. zbudowano nowy budynek hotelu Plesser-Hof - Pszczyński Dwór. Możemy podziwiać go do dziś, a mieści się w nim Pszczyńskie Centrum Kultury.

Tu gdzie, obecnie mieści się PCKul istniał kiedyś hotel „Zum Weissen Schwan”, czyli Pod Białym Łabędziem. Na jego miejscu w 1913 r. zbudowano nowy budynek hotelu Plesser-Hof - Pszczyński Dwór, który stoi do dziś.

Róg ul. Piastowskiej i Rynku. W latach 1899-1900 z inicjatywy Heimanna Cohna na miejscu poprzedniego wzniesiono nowy budynek mieszkalny z hotelem i restauracją Cohna na parterze.

Kamienica Louisa Finka (ul. Dworcowa 2). W 1868 r. kamienicę nabył destylator Louis Fink. Prowadził w niej zajazd z destylarnią, w którym oferował wytwarzane przez siebie likiery, koniak, spirytus, rum i soki owocowe.

Pożydowskie kamienice przy Piastowskiej 25 i 27. Kamienicę po lewej stronie wzniósł w 1903 r. na miejscu istniejącej przybudówki Salo Schlesinger, karczmarz wyznania mojżeszowego. Na jej parterze prowadził swój zajazd.

Wśród obiektów związanych z gminą żydowską można wymienić jeszcze ulicę Garncarską, prowadząca z Rynku do synagogi. Do roku 1922 nosiła nazwę Judenstrasse (ulica Żydowska).

Ulica Garncarska do 1922 roku nosiła nazwę Judenstrasse

Ostatnim sklepem żydowskim w Pszczynie działającym w okresie powojennym był jedyny w mieście sklep rybny Grzegorza Margoniewa (ul. Bramkowa 5). Oprócz ryb można było tam zakupić także nalewki, gumy Donald i oranżadę. Margoniew był postacią charakterystyczną, która pozostała w pamięci wielu mieszkańców Pszczyny. Zmarł w 1980 roku.

W Pszczynie przed powstaniem synagogi funkcjonowały prywatne domy modlitwy. Pierwszy z nich został założony w XVII wieku na podstawie zezwolenia książęcego przy Rynku, w prywatnym mieszkaniu Moysesa Singera - handlarza winem i dostawcy towarów na dwór Promnitzów. W 1679 r. wybuchł pożar, który strawił sporą część miasta, w tym synagogę. Odtąd modlitwy odbywały się w innych mieszkaniach prywatnych. Sytuacja zmieniła się dopiero w 1765 roku, gdy Salomon Isaak zbudował na rogu Garncarskiej i Warownej budynek mieszczący karczmę i synagogę. Z roku na rok liczba Żydów w Pszczynie zwiększała się. Zdecydowano się na budowę nowej synagogi w tym samym miejscu. Koszty budowy zostały pokryte z dobroczynnych datków, urządzono także loterię. Synagoga funkcjonowała w latach 1835-1939. Podczas II wojny światowej została zbezczeszczona. Na kinoteatr (późniejsze kino Wenus) przebudowano ją w latach 1941-1942. Miał być on miejscem utrzymania niemieckości w mieście. W okresie międzywojennym w synagodze odbywały się nabożeństwa z okazji odzyskania niepodległości, uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Święta Żołnierza Polskiego, czy po 1935 r. z rocznice śmierci Józefa Piłsudskiego. Po zakończeniu II wojny światowej zamiast synagogi działał dom modlitwy przy ul. Rymarskiej 5.

Dawna synagoga na rogu Warownej i Garncarskiej

Przy ul. Warownej 11 mieściła się do 1941 roku siedziba Gminy Żydowskiej. W 1899 roku na miejscu starej wzniesiono nowy okazały budynek który stoi do dziś. Oprócz biur i archiwum, budynek mieścił szkołę żydowską (cheder) oraz łaźnię rytualną (mykwę). Po zakończeniu wojny działały tu bardzo któtko organizacje żydowskie. W latach 1948-2012 budynek był siedzibą chóru „Lutnia” dzięki czemu udało się utrzymać go w należytym stanie. Obecnie jest własnością prywatną, a niegdyś należała do Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach.

Budynek przy ul. Warownej 11 z 1899 roku. Tu mieściła się do 1941 roku siedziba Gminy Żydowskiej.

 Budynkiem związanym z historią Żydów jest też ratusz miejski. Edykt emancypacyjny z marca 1812 r. uznał Żydów za pełnoprawnych obywateli Prus i zrównywał ich w prawach z obywatelami chrześcijańskimi. Edykt ten otwierał przed ludnością żydowską możliwość kandydowania na członków Rady Miejskiej. Od tego czasu aż do okresu międzywojennego nie było kadencji Rady, w której nie zasiadaliby Żydzi.

Ratusz miejski w Pszczynie

Przy ul. Katowickiej mieści się cmentarz żydowski. Społeczność żydowska w Pszczynie do drugiej dekady XIX wieku nie posiadała własnej nekropolii. Do tego czasu grzebano zmarłych na cmentarzu żydowskim w Mikołowie. Pszczyński kirkut założono w 1814 roku. Działało bractwo pogrzebowe Chewra Kadisza, które dbało o należytą oprawę ceremonii pogrzebowych, dokonywało rytualnego obmycia ciała i przygotowywało je do pochowku. W 1888 r. rozszerzono teren cmentarza i zbudowano ceglane ogrodzenie z dwoma kutymi furtkami oraz neogotycki dom przedpogrzebowy, który stoi do dziś. Podczas II wojny światowej cmentarz przetrwał praktycznie nienaruszony. Był użytkowany do 1941 r. Po zakończeniu wojny nie dokonywano na nim pochówków, mimo, że do Pszczyny przybyła duża grupa Żydów. W 1959 r. kirkut został oficjalnie zamknięty do celów pochówkowych. W 1972 r. władze miejskie wydały rozporządzenie, że teren zostanie przeznaczony na zieleniec dla osiedla domków jednorodzinnych. Plany te na szczęście nie zostały zrealizowane. Obecnie pszczyński kirkut należy do jednych z najlepiej zachowanych żydowskich nekropolii w województwie śląskim. Zachowało się ponad 400 nagrobków. Znajdujące się na nich inskrypcje hebrajskie i niemieckie stanową cenne źródło do poznania historii Żydów ziemi pszczyńskiej. Opiekunem cmentarza jest od 2005 roku Sławomir Pastuszka, członek pszczyńskiej społeczności żydowskiej.

Zabytkowy dom przedpogrzebowy przy pszczyńskim kirkucie stoi do dziś.

 

Historii pszczyńskich Żydów poświęcone są doroczne Spotkania z kulturą żydowską, które w tym roku trwały od 17 do 20 października. 

 

Źródła: 

Sławomir Pastuszka, Śladami Pszczyńskich Żydów, Pszczyna 2013,

Sławomir Pastuszka, Nic to innego, tylko dom boży… czyli o dziejach pszczyńskich synagog, Pszczyna 2015.

 

Ada Ryłko

T G+ F

Zobacz także

Cmentarz Żydowski stanie się własnością miasta Pszczyna
Cmentarz Żydowski stanie się własnością miasta Pszczyna
"Zostałem tam cztery lata". Nowa książka Sławomira Pastuszki
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
W czwartek i piątek utrudnienia na ul. Bielskiej w Pszczynie
W czwartek i piątek utrudnienia na ul. Bielskiej w Pszczynie
Pszczyna pozyskała 4 mln zł na fotowoltaikę
Pszczyna pozyskała 4 mln zł na fotowoltaikę
Burmistrz spotkał się z ministrem klimatu
Burmistrz spotkał się z ministrem klimatu
Budżet przyjęty. Ponad 10 mln zł na goczałkowickie inwestycje
Budżet przyjęty. Ponad 10 mln zł na goczałkowickie inwestycje
Nowa sygnalizacja świetlna w Pawłowicach
Nowa sygnalizacja świetlna w Pawłowicach
3 mln zł dotacji na termomodernizację Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pszczynie
3 mln zł dotacji na termomodernizację Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pszczynie
Powstał chodnik do Szkoły Podstawowej nr 13 w Wiśle Małej
Powstał chodnik do Szkoły Podstawowej nr 13 w Wiśle Małej
Zupa Wigilijna trafi do pszczyńskich jadłodzielni
Zupa Wigilijna trafi do pszczyńskich jadłodzielni
Otwarcie lodowiska w najbliższy piątek!
Otwarcie lodowiska w najbliższy piątek!
Koncert Hard Rockets Live w internecie
Koncert Hard Rockets Live w internecie
Burmistrz spotkał się z laureatami konkursu "Piękna Wieś Województwa Śląskiego"
Burmistrz spotkał się z laureatami konkursu "Piękna Wieś Województwa Śląskiego"
Parking w Łące oddany do użytku
Parking w Łące oddany do użytku
Nowe połączenie drogowe już gotowe
Nowe połączenie drogowe już gotowe
Weekend Cudów w powiecie pszczyńskim
Weekend Cudów w powiecie pszczyńskim
Samorządowcy omawiali wspólne kierunki transformacji
Samorządowcy omawiali wspólne kierunki transformacji
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Bilet zimowy do Skansenu
Bilet zimowy do Skansenu
Sytuacja epidemiologiczna: 5 - 11 grudnia
Sytuacja epidemiologiczna: 5 - 11 grudnia
Przebudowano kilometr ul. Polnej
Przebudowano kilometr ul. Polnej
Jubileusze pożycia małżeńskiego
Jubileusze pożycia małżeńskiego
Kluczowa droga powiatowa w Piasku zostanie przebudowana
Kluczowa droga powiatowa w Piasku zostanie przebudowana
Pierwszy etap przebudowy szpitala zakończony
Pierwszy etap przebudowy szpitala zakończony
#potrzebUEmy Unii Europejskiej
#potrzebUEmy Unii Europejskiej
Życzenia dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
Życzenia dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
Skrzyżowanie w Miedźnej wyremontowane
Skrzyżowanie w Miedźnej wyremontowane
Rondo w centrum Pszczyny jest już gotowe
Rondo w centrum Pszczyny jest już gotowe
Stop Smog: 86 wniosków zakwalifikowanych
Stop Smog: 86 wniosków zakwalifikowanych
Mikołaj sprawił radość chorym w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym
Mikołaj sprawił radość chorym w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym
Burmistrz spotkał się z prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Koło w Pszczynie
Burmistrz spotkał się z prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Koło w Pszczynie
Tysiące środków ochronnych dla pszczyńskich poradni specjalistycznych
Tysiące środków ochronnych dla pszczyńskich poradni specjalistycznych
Wystawa "Piękno zamknięte w kamieniu"
Wystawa "Piękno zamknięte w kamieniu"
Konkurs dla rodzin „Pawłowickie kolędowanie”
Konkurs dla rodzin „Pawłowickie kolędowanie”

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18