(fot. UM)

Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty

Pszczyna18.12.2020, 08:47

Przyszłoroczne wydatki gminy Pszczyna wyniosą niemal 324 mln zł. Taką decyzję podjęli radni, którzy opowiedzieli się za przyjęciem uchwały budżetowej. Dwudziestu jeden radnych głosowało za przyjęciem dokumentu, przy jednym głosie wstrzymującym.

- Przedstawiony budżet jest zrównoważony i optymalny. Regionalna Izba Obrachunkowa pozytywnie zaopiniowała przedłożony budżet gminy na 2021 rok, Wieloletnią Prognozę Finansową oraz sfinansowanie deficytu budżetu. Planując poszczególne zadania mam na uwadze każdorazowo zrównoważony rozwój naszej gminy oraz potrzeby jej mieszkańców - powiedział burmistrz Dariusz Skrobol, który podczas sesji Rady Miejskiej przedstawił najważniejsze zadania i cele wyznaczone do realizacji w 2021 roku.

- Znajdujemy przez tyle lat wspólną drogę po to, aby nasi mieszkańcy mogli żyć godnie. Ewaluacja budżetów, zmieniające się zadania i cele pokazują, że potrafimy wspólnie dążyć do tego, żeby Pszczyna była dobrze postrzegana i żeby tutaj się dobrze mieszkało - powiedział burmistrz po zakończonym głosowaniu dziękując radnym oraz wszystkim pracownikom zaangażowanym w przygotowanie przyszłorocznego budżetu.

Radnym podziękował również skarbnik Artur Krawczyk, który podkreślił, że dobra współpracą z radnymi przynosi konkretne korzyści dla mieszkańców gminy Pszczyna.

Na inwestycje drogowe zarówno na drogi powiatowe jak i gminne przeznacza się kwotę 21 mln zł

Najważniejsze z inwestycji drogowych to:

- Budowa zintegrowanego centrum przesiadkowego wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą - budowa ścieżek rowerowych - ponad 16,1 mln zł
- Rozbudowa ul. Pionierów w Pszczynie - 915 tys. zł (zadanie dwuletnie łącznie ponad 1.8 mln zł)
- Rozbudowa ul. Zagajniki w Jankowicach i Studzienicach - 850 tys. zł (zadanie dwuletnie ponad 1,7 mln zł - na które gmina pozyskała dofinansowanie)
- Projekt i przebudowa drogi bocznej od ul. Grzebłowiec w Pszczynie - 400 tys. zł
- Współfinansowanie zadania Przebudowa dróg powiatowych 4149S tj. ul. Szkolnej w Porębie i ul. Porębskiej w Radostowicach - 750 tys. zł (łącznie ponad 1 mlnzł)

W zakresie zadań inwestycyjnych oświatowych planowana jest budowa przedszkola w Studzienicach - łącznie 2,5 mln zł (w roku 2021 kwota zabezpieczona to 1 mln zł).

Zabezpieczono także środki na zakończenie przebudowy Centrum targowo-usługowego Koszary Ułańskie -(kwota ponad 724 tys. zł - zadanie współfinansowane ze środków unijnych).

Priorytetem gminy są działania związane z ochroną powietrza atmosferycznego i klimatu na które zabezpieczono kwotę ponad 7 mln zł. W ramach tych działań przeznacza się dotacje na programy:

- Program ograniczenia niskiej emisji dla gminy Pszczyna - etap III - dotacje dla mieszkańców w kwocie niemal 1,9 mln zł
- Program STOP SMOG w gminie Pszczyna - dotacje dla mieszkańców w kwocie ponad  5.1 mln zł
na przełomie I i II kwartału planowane jest uruchomienie pilotażowego programu ograniczenia niskiej emisji - trwają obecnie rozmowy z Ministrem Klimatu, przedstawicielami NFOŚ i WOFŚ - alokacja środków na 3 lata wynosi 18 mln zł a wkład własny do programu stanowić mają środki IV etapu programu ograniczenia niskiej emisji.

Na inwestycje na obiektach sportowych zaplanowano kwotę ponad 1,9 mln zł. Najważniejsze inwestycje to:

- Rozbudowa budynku zaplecza sanitarno-szatniowego przy boisku piłkarskim w Łące oraz wymiana nawierzchni wokół Serca Wsi w Łące - 650 tys. zł (dofinansowanie z budżetu państwa 200 tys. zł)
- Zakończenie prac na stadionie miejskim - w budżecie na rok 2021 zaplanowano wykonanie ogrodzenia, drogi dojazdowej i elewacji - 450 tys. zł oraz budowę oświetlenia - 235 tys. zł.
- Wykonanie ogrodzenia placu zabaw przy ul. Bramkowej w Pszczynie - 150 tys. zł.

Budowa sali widowiskowej PCKul z uwzględnieniem funkcji sportowo-rekreacyjnych - w roku 2021 planowane jest rozpoczęcie tej inwestycji a zaplanowana kwota w roku 2021 wynosi 10,3 mln zł.

Kolejny raz w budżecie zaplanowano do realizacji zadania i projekty w ramach Pszczyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Na ten cel zwiększono środki z 2 mln do wysokości ponad 2,37 mln zł.

(źródło: UM)

KK

T G+ F

Zobacz także

gorący temat
Budżet Pszczyny uchwalony jednogłośnie. Ale była autopoprawka
Budżet Pszczyny uchwalony jednogłośnie. Ale była autopoprawka
Miała być zgoda. Pierwsze zgrzyty przy budżecie
Miała być zgoda. Pierwsze zgrzyty przy budżecie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce

Komentarze:

Claudia Klein 2023-09-04 godz. 14:08
Witam, nazywam się Claudia Klein, jestem dyrektorem finansowym, udzielam pożyczek i innych usług finansowych oraz reprezentuję Spotcap Global Financial Services. Spotcap Global Financial Services to kompleksowa i godna zaufania firma pożyczkowa, która oferuje wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, takie jak; Pożyczka osobista, pożyczka biznesowa, pożyczka hipoteczna i wiele innych. Jeśli pilnie potrzebujesz usług pożyczkowych, radzę skontaktować się z moją firmą za pośrednictwem | spotcapglobalservices@gmail.com | lub wyślij SMS-a na WhatsApp za pośrednictwem: +31642117819 | i uzyskaj pożyczkę na swoim koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ zapewniamy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie. Oferujemy pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe, pożyczki zabezpieczone i niezabezpieczone, a także możesz pożyczyć do 15 milionów euro z oprocentowaniem 3% rocznie z okresem spłaty od 1 do 30 lat. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów pożyczkowych. Przyznaję, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było ogromnym problemem. Dla osób, które mają problemy finansowe i potrzebują ich rozwiązania, wiele osób ma trudności z uzyskaniem pożyczki kapitałowej od lokalnych banków lub innych instytucji finansowych ze względu na wysokie oprocentowanie, niewystarczające zabezpieczenie, stosunek zadłużenia do dochodu, niska zdolność kredytowa lub z innych powodów Koniec z czekaniem i stresującymi wizytami w banku. Nasz serwis jest dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz otrzymać pożyczkę i sfinalizować transakcje kiedykolwiek i gdziekolwiek tego potrzebujesz Świadczymy całodobowe usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku zapytań/pytań? - Wyślij e-mail do | spotcapglobalservices@gmail.com | lub wyślij SMS-a na WhatsApp za pośrednictwem: +31642117819 | & Natychmiast otrzymaj odpowiedź Twoja rodzina, przyjaciele i współpracownicy nie muszą wiedzieć, że brakuje Ci gotówki, po prostu napisz do nas, a otrzymasz pożyczkę. Twoja wolność finansowa jest w Twoich rękach!!
mieszkanka 2021-02-10 godz. 09:12
Niestety ulice LOTNIKOW I CZOLGISTOW dalej beda straszyc bagienna nabieznia dlaczego tu nikt nic a nic nie robi. Starsze osoby nie jezdza autem Maja klopot z przejsciem tymi ulicami, egoizm urzedu w Pszyczynie czy zaslepienie
treść:
autor:

SQL: 18