(fot. powiat)

Kluczowa droga powiatowa w Piasku zostanie przebudowana

Piasek11.12.2020, 07:08

Powiat pszczyński otrzyma 4 mln zł na przebudowę ulicy Studzienickiej w Piasku wraz z budową ronda na skrzyżowaniu z ulicami Katowicką i Dworcową. Szacunkowy koszt inwestycji wynosi 4,2 mln zł.

9 grudnia na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach zamieszczona została lista samorządów, które otrzymają dofinansowanie w ramach kolejnego etapu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Powiat pszczyński otrzyma 4 mln zł na przebudowę ul. Studzienickiej w Piasku oraz budowę ronda na skrzyżowaniu z ul. Katowicką i Dworcową. Całkowity koszt zadania szacowany jest na 4,2 mln zł.

Ulica Studzienicka to kluczowa droga powiatowa łącząca sieć dróg powiatowych z DK 1 w sołectwie Piasek. Zostanie przebudowana na odcinku 715 m, inwestycja zakłada również przebudowę ul. Katowickiej na odcinku 100 m. Wzdłuż Studzienickiej wybudowane zostaną chodniki dla pieszych wraz ze zjazdami. Inwestycja poprawi bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego i pieszych.

Powiat pszczyński zgłosił wiele zadań do kolejnego etapu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, starając się o środki na przebudowę budynku Szpitala Powiatowego, na zadania w placówkach oświatowych oraz na przebudowę kilkunastu dróg, m.in. ul. Chopina w Pszczynie, Jedności w Studzionce, Miodowej we Frydku, św. Jana Pawła II w Studzienicach czy budowę chodników w Kobielicach i Krzyżowicach.

- Fundusz ma dwa etapy. Pierwszy był zrozumiały, bo środki wyliczono w oparciu o zaangażowane inwestycyjne samorządów w poprzednim roku. I każdy samorząd otrzymał wsparcie. Druga część przybrała formę konkursu, nie podano jednak jego kryteriów. Ciesze się, że w konkursie, na który wysłaliśmy szereg projektów, jeden otrzyma dofinansowanie. Jednak po analizie listy zamieszczonej na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego warto sobie zadać pytanie, o kryteria i proporcje przydzielenia środków. Jedne samorządy otrzymały wsparcie, inne nie, bez podania kryteriów. Niepokoi mnie to, bo jest to czynnik, który może powodować nieporozumienia - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Powiat w ramach pierwszej transzy tzw. tarczy samorządowej otrzymał 2,9 mln zł. Za te środki w najbliższych miesiącach w szpitalu zostanie wymieniona winda na pożarową. Powiat dołoży niezbędną kwotę do zakupu i uruchomienia agregatu prądotwórczego (część środków przekazały na ten cel gminy) i rozpocznie częściową wymianę instalacji wodociągowej w pawilonie diagnostycznym. Pozostała część otrzymanych środków zostanie wydatkowana na wykonanie kolejnego etapu przebudowy poddasza w budynku internatu oraz układu komunikacyjnego wraz z boiskiem w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Pszczynie.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to środki poświęcone na dotację dla gmin, powiatów i miast. Źródłem jego finansowania jest Fundusz Przeciwdziałania COVID-19.

(źródło: powiat)

KK

T G+ F

Zobacz także

W Rudołtowicach zakończyła się przebudowa ulicy Anieli Krzywoń
W Rudołtowicach zakończyła się przebudowa ulicy Anieli Krzywoń
Kończy się przebudowa drogi transportu rolnego ul. Polnej w Studzionce
Kończy się przebudowa drogi transportu rolnego ul. Polnej w Studzionce
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Komentarze:

Rus 2023-04-13 godz. 18:11
Co tu robią pepiki radiowozem?
lol 2021-01-04 godz. 18:12
Posłance weźcie tam jeszcze jakieś lampy zamontujcie bo ciemnica i jakąś dyżurkę dla gliniarzy bo marzną bidoki w radiowozie i będzie git.
treść:
autor:

SQL: 18