(fot. powiat)

Weekend Cudów w powiecie pszczyńskim

Powiat14.12.2020, 09:06

W pszczyńskim rejonie Szlachetnej Paczki pracuje w tym roku 23 wolontariuszy. Dedykowaną pomoc otrzymało 12 i 13 grudnia 47 rodzin.

Szlachetna Paczka to pomoc dla tych, którzy o nią nie proszą, ale jej potrzebują. Najpierw przez wiele tygodni wolontariusze szukają rodzin, dotkniętych przez los. Tworzą szczegółową listę potrzeb, a w kolejnym etapie współpracują z darczyńcami, którzy zdecydują się je zaspokoić.

Magazyn pszczyńskiego rejonu Szlachetnej Paczki mieści się w Zespole Szkół nr 3 im. Janusza Korczaka. To tu trafiają wszystkie paczki, które wolontariusze przekazują potrzebującym w rejonie. W Weekend Cudów w akcję zaangażowanych było 40 osób. W tym roku Szlachetną Paczkę otrzymało aż 47 rodzin.

- Część naszych potrzebujących w wyniku pandemii straciło pracę lub musi pracować w mniejszym wymiarze. W docieraniu do potrzebujących rodzin bardzo pomogły nam ośrodki pomocy społecznej i osoby prywatne. Budujące jest to, że w tym trudnym czasie darczyńcy zgłosili się do wszystkich naszych rodzin w bazie. Potrzebujących odwiedzaliśmy stosując się do zasad sanitarnych. Bardzo ważne było dla nas, by poznać wszystkie rodziny i ich potrzeby - mówi Diana Zieleźnik, liderka Rejonu Pszczyna. Potrzebujący to zarówno rodziny wielodzietne, osoby samotne, starsze i schorowane, mamy samotnie wychowujące dzieci. W rodzinach często jest niepełnosprawność. Darczyńcami są osoby fizyczne, firmy czy instytucje publiczne. Wśród najczęstszych potrzeb są: sprzęty agd, meble, opał, artykuły spożywcze, środki czystości, ubrania, buty.

Rodziny włączone do programu otrzymują wsparcie materialne, ale przede wszystkim impuls do zmiany. Szlachetna Paczka to próba nawiązania relacji z drugim człowiekiem, który potrzebuje uwagi i zainteresowania. Wolontariusze odwiedzają rodzinę, poznają potrzeby domowników, zaprzyjaźniają się.

- Szlachetna Paczka celnie nazywana jest Weekendem Cudów. To wyjątkowy dzień nie tylko dla obdarowanych rodzin, ale także dla wszystkich, którzy otwierają swoje serca na najbardziej potrzebujących. Rodziny otrzymują nie tylko wsparcie materialne, ale dzięki wspaniałym wolontariuszom też nadzieję na wyjście z trudnej sytuacji - mówi starosta Barbara Bandoła, która spotkała się z wolontariuszami i podziękowała im za zaangażowanie w tegoroczną edycję Szlachetnej Paczki. Powiat pszczyński, jak co roku, zapewnił wolontariuszom ciepły posiłek.

(źródło: powiat)

KK

T G+ F

Zobacz także

Paczki trafiły do potrzebujących
Paczki trafiły do potrzebujących
Finał Szlachetnej Paczki (foto-temat)
Finał Szlachetnej Paczki (foto-temat)
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18