(fot. UM)

Wystawa "Piękno zamknięte w kamieniu"

Pszczyna09.12.2020, 09:42

W piątek, 4 grudnia w Muzeum Militarnych Dziejów Śląska w Pszczynie otwarta została wystawa „Piękno zamknięte w kamieniu”, na którym pokazane zostały eksponaty zgromadzone przez Zenona Klubę. Wystawa ma charakter szczególny, bo ze względu na pandemię do czasu zniesienia obostrzeń będzie można ją oglądać wyłącznie w internecie.

- Datę otwarcia wystawy, tj. 4 grudnia, czyli w Dzień Górnika, Barbórkę, wybraliśmy nie przypadkowo. Wydobywanie kruszców stało się etosem śląskiej pracy, tożsamości i krajobrazu. Ta wystawa pokazuje piękno kamieni, minerałów, ale i kunszt jej twórcy - pana Zenona Kluby. Bardzo dziękuję, że przyjął zaproszenie, by zorganizować ją w naszym muzeum - mówił na otwarciu prof. Marian Małecki, założyciel muzeum.

- Celem tej wystawy jest pokazanie minerałów, które zbieramy, kolekcjonujemy i kupujemy. To pierwsza taka prezentacja - dodał Zenon Kluba. - Bardzo ważna jest dla mnie idea połączenia otwarcia wystawy z Barbórką. Całe moje życie jest związane z kopalniami, w których pracowałem jako sztygar. Na wystawie wśród eksponatów znajduje się mój mundur górnika - opowiadał autor. Dodał, że dostrzega zmieniające się górnictwo, po czym przytoczył historię z ostatnich dni: - Kiedy poszedłem do składu opałowego na potrzeby wystawy poprosić o jedną bryłę węgla, to zdziwili się dlaczego nie chcę ekogroszku - zażartował.

- Wystawę otwieramy dzięki Państwa działalności, dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu, dzięki chęci przekazywania wiedzy i historii. Ta ekspozycja to doskonała lekcja o naszej ziemi, o Śląsku. Pokazuje symbol czasu, a także pracy i zawodu górnika - mówił podczas otwarcia burmistrz Dariusz Skrobol.

Jak dodała Barbara Sopot-Zembok, zastępca burmistrza, wystawa jest kolejnym dowodem na to, że przeznaczenie Domku Ogrodnika w pszczyńskim parku na cele kulturalne i wystawiennicze było słuszną decyzją.

W otwarciu ekspozycji "Piękno zamknięte w kamieniu" w Muzeum Militarnych Dziejów Śląska wziął udziął także wicestarosta powiatu pszczyńskiego Damian Cieszewski.

Wystawa składa się z kilku części. W gablotach ułożono tematycznie kamienie, skamieliny i biżuterię (autorstwa Zenona Kluby i jego małżonki Marioli). Zobaczymy tu m.in.: agaty, ametysty, cytryny, chryoprasy, turkusy, malachity, onyksy i kwarcowe tygrysie oko. Na stolikach postawiono przepiękne lampy wykonane przez autora wystawy. W części centralnej pojawił się mundur górniczy, szpada, lampa i wspomniana bryła węgla. Po bokach znajdują się rysunki złóż geologicznych okolic Pszczyny i nie tylko.

Zgromadzone kamienie i inne precjoza zasadniczo pochodzą z terenów Śląska, choć dla wzbogacenia wrażeń estetycznych Zenon Kluba przedstawił również kamienie pochodzące z innych rejonów Europy i świata: z Czech, Francji, Niemiec, Brazylii, Tunezji i Afganistanu.

Wystawa będzie czynna przynajmniej do wiosny. Ze względu na obostrzenia udostępnione zbiory można będzie podziwiać tymczasowo (do czasu zniesienia restrykcji) wyłącznie poprzez internet - pojawi się ona na kanale Youtube. Gdy pozwoli na to sytuacja epidemiczna, Muzeum Militarnych Dziejów Śląska zostanie ponownie otwarte dla zwiedzających.

(źródło: UM)

KK

T G+ F

Zobacz także

Nowy eksponat w zasobach Muzeum Militarnych Dziejów Śląska
Nowy eksponat w zasobach Muzeum Militarnych Dziejów Śląska
Muzeum Militarnych Dziejów Śląska już działa
Muzeum Militarnych Dziejów Śląska już działa
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18