To one są Klejnotami Ziemi Pszczyńskiej

Powiat21.05.2016, 09:34

Poprzez swoją pracę, pasję i zaangażowanie stają się wzorem godnym naśladowania. Podczas wczorajszej Gali Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej wyróżnione zostały aktywne kobiety.

Podczas wyjątkowej gali, która odbyła się w Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowego, nagrodzone zostały kobiety, które swoją pasją i pracą  stanowią przykład godny naśladowania. „Klejnot Ziemi Pszczyńskiej” to odznaczenie przyznawane za szczególne osiągnięcia. Wyróżnione kobiety inspirują i stają się wzorem godnym do naśladowania dla innych.

- Klejnoty zdobią osoby, które je noszą. Tutaj mamy zupełnie inną sytuację. Spersonalizowane klejnoty w postaci naszych laureatek zdobią ziemię pszczyńską. Na dzisiejszej gali od samego początku jesteśmy świadkami rodzinnej atmosfery. To jest chyba jedyne wydarzenie, podczas którego nominowane osoby naprawdę nie wiedzą, że zostały wybrane. Stąd też te spontaniczne reakcje laureatek, które są dla mnie bezcenne - powiedział wicestarosta pszczyński, Krystian Szostak.

-Dzięki właśnie taki działaniom aktywność kobiet jest promowana. Mam nadzieję, że dobre wzorce, które poznajemy, będę naśladowane przez kolejne pokolenia - powiedziała dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy, Bernadeta Sojka-Jany.

Klejnoty Ziemi Pszczyńskiej Przyznawane są w pięciu kategoriach.

Kobietą Społeczną została Zyta Kapel

Nagroda ta przyznawana jest za zaangażowanie w bezinteresowną pomoc na rzecz  lokalnej społeczności. Zyta Kapel jest nie tylko współzałożycielką, ale i aktywną członkinią Stowarzyszenia Kulturalno-Społecznego Karola Miarki w Pielgrzymowicach.  - Stoi przed państwem kobieta spełniona. Szczęśliwa mama, babcia, a nawet teściowa - dodała Zyta Kapel.

Kobietą Obyczajów i Tradycji została Helena Malcher

Nagroda ta trafia do kobiet, które swoją postawą i działaniami przekazują wartości kulturowe. Helena Malcher, która odebrała nagrodę z rąk wicestarosty pszczyńskiego, Krystiana Szostaka, jest wieloletnią przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Górze. Ponadto jest autorką wierszy i piosenek.

Kobietą Sztuki i Kultury została Janina Czeczot-Kiedos

Nagroda przyznawana jest za działania na polu twórczości literackiej, plastycznej, muzycznej, fotograficznej czy filmowej.  Janina Czeczot- Kiedos jest inicjatorką, wieloletnią organizatorką i opiekunką kiermaszu twórców ludowych i rzemieślników w ramach Spotkań pod Brzymem. 


Kobietą Biznesu została Barbara Misiak

Wyróżnienie jest przyznawane za przedsiębiorcze postawy. Barbara Misiak prowadzi swoją działalność gospodarczą pod nazwą Dekor Import Eksport od 1989 r. Podkreśla, że w biznesie najważniejsza jest uczciwość.

Kobietą Ziemi Pszczyńskiej została Halina Nocoń

Nagroda ta trafia do tych kobiet, które czynnie uczestniczą w życiu społecznym środowiska lokalnego i w sposób szczególny wpływają na jego rozwój. Nagrodą została uhonorowana dr Halina Nocoń, która od lat aktywnie działa na rzecz ziemi pszczyńskiej. W czasie gali podkreślała, jak ważne jest rozpowszechnienie edukacji regionalnej. - Zawsze powtarzam, że najważniejsze co możemy dać to korzenie i skrzydła – dodała Halina Nocoń.

W trakcie Gali Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej szczególne podziękowania za swoją pracę otrzymała Agata Lisowicz-Wala, która jest dyrektorką Gminnego Ośrodka Kultury w Suszcu.

-Składamy serdeczne gratulacje i wyrazy uznania za znalezienie się w prestiżowym gronie laureatek Kobiet Sukcesu Śląska. Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu uzyskał pod Pani przewodnictwem miano jednego z najlepiej rozwijających się ośrodków w całym województwie śląskim - powiedziała w trakcie gali, przewodnicząca Rady Powiatu Pszczyńskiego, Barbara Bandoła.

Piątkowej gali towarzyszył występ zespołu Ćwikliczanie. Swoje umiejętności muzyczne pokazali również uczniowie Ogniska Muzycznego - Dorota Kuźnik i Julian Solik. W Sali Lustrzanej wystąpił także Chór Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia” ze Strumienia, pod batutą ubiegłorocznej laureatki Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej - Barbary Garus. Chór został entuzjastycznie przyjęty przez wszystkich zgromadzonych, a ich występ został nagrodzony przez publiczność owacjami na stojąco.
Wszystkie laureatki Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej otrzymały symboliczne broszki, które są wzorowane na maneli - bransolecie z przełomu XVI i XVII wieku - klejnocie rodu Promnitzów. Broszka ta przedstawia dwie splecione dłonie, a pomiędzy nimi serce. Ma ona być wyrazem powierzenia siebie drugiej osobie.

Gala Klejnoty Ziemi Pszczyńskiej została zorganizowana jest przez Starostwo Powiatowe w Pszczynie oraz Powiatowy Urząd Pracy. W tym roku wpłynęły aż 42 wnioski o nominacje do odznaczenia. Laureatki wybrała kapituła w składzie: starosta pszczyński, Paweł Sadza (przewodniczący kapituły), przewodnicząca Rady Powiatu Pszczyńskiego, Barbara Bandoła, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Pszczyńskiego, Agata Tucka-Marek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie, Bernadeta Sojka-Jany oraz prezes LGD „Ziemia Pszczyńska”, Sylwia Pająk-Figula.

Sylwetki laureatek:

Kobieta Społeczna - Zyta Kapel

Zyta Kapel jest emerytowaną nauczycielką z 40-letnim stażem. Przez wiele lat pracowała jako pedagog oraz dyrektor w Szkole Podstawowej im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach, równocześnie angażując się w działalność harcerską i propagując idee Związku Harcerstwa Polskiego. Warte wspomnienia jest też jej ogromne zaangażowanie w ustanowienie nagrody im. Karola Miarki "Za wybitny dorobek wzbogacający wartości regionu i kraju". Z jej inicjatywy powstała także w Pielgrzymowicach nowa szkoła. Czynnie uczestniczyła w życiu środowiska lokalnego pełniąc funkcję radnej gminy Pawłowice oraz sołtysa Pielgrzymowic. Reprezentowała woj. śląskie na krajowej Konferencji "Teraz wieś" w 2005 roku w Warszawie. W tym samym okresie otrzymała Dokument Wpisu do Encyklopedii Osobistość "Who is Who w Polsce". W latach 2006-2010 aktywnie uczestniczyła w Programie Odnowy Wsi Województwa Śląskiego. Zyta Kapel jest współzałożycielką i aktywnym członkiem Stowarzyszenia Kulturalno-Społecznego Karola Miarki w Pielgrzymowicach. Aktywnie działa również w Stowarzyszeniu Lokalna Grupa Działania "Ziemia Pszczyńska" z Pszczyny. Za długoletnią pracę zawodową i zaangażowanie społeczne uhonorowana została licznymi nagrodami m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi za XX-letnią nienaganną pracę pedagogiczną, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrną Odznaką Zasłużonemu w Rozwoju Województwa Katowickiego, Srebrną Odznaką "Zasłużony Działacz Turystyki" czy statuetką Żubra Pszczyńskiego.

Kobieta Obyczajów i Tradycji - Helena Malcher

Pani Helena to matka 12 dzieci, krzewiąca lokalne obyczaje i tradycje. W roku 1968 rozpoczęła swoją działalność w Kole Gospodyń Wiejskich w Górze, a w 1998 roku została jego przewodniczącą (od 2010 roku pełni funkcję honorowej przewodniczącej). Jest współzałożycielką oraz honorowym członkiem zespołu śpiewaczego Górzanie. To dzięki jej staraniom zespół może się pochwalić pięknymi, autentycznymi strojami śląskimi. Wielokrotnie nagradzana za m.in. współpracę i podejmowanie działań na rzecz środowiska wiejskiego; kultywowanie tradycji śląskich, udział w konkursach regionalnych oraz udział w konkursie Nasze Naturalne Dziedzictwo, gdzie została wyróżniona przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego. Została także uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi oraz Orderem Serca Matkom Wsi. Pani Helena dała się także poznać jako „gminna poetka”, znana z prezentowania licznych wierszy i piosenek. Niejednokrotnie wyróżniona na Turniejach Recytatorskich organizowanych przez gminę Miedźna czy Barbórkowych potyczkach „Brzeszczanie kontra sąsiady zza miedzy” organizowanych przez gminę Brzeszcze. Znalazła się wśród 50 mieszkańców powiatu pszczyńskiego o nietypowych zainteresowaniach i ciekawych pasjach, którym poświęcona została publikacja LGD Ziemia Pszczyńska pt. "Perły Ziemi Pszczyńskiej".

Kobieta Sztuki i Kultury - Janina Czeczot-Kiedos

Janina Czeczot-Kiedos to absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Jest inicjatorką, wieloletnią organizatorką i opiekunką Kiermaszu Twórców Ludowych i Rzemieślników w ramach Spotkań pod Brzymem. Jest też współorganizatorką dorocznych plenerów plastycznych Uroki Pszczyny. Przez dziewięć lat brała aktywny udział w organizacji Międzynarodowych Plenerów Kowalstwa Tradycyjnego, a przez 11 lat prowadziła Ośrodek Terapii Zajęciowej w Sanatorium Dziecięcym w Goczałkowicach-Zdroju, którego jest założycielką. Janina Czeczot-Kiedos to znakomita artystka, malarka i ceramik wyróżniona w ogólnopolskich konkursach za dzieła o tematyce ziemi pszczyńskiej. Za swoją wieloletnią działalność artystyczną została odznaczona m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi RP, Zasłużony Działacz Kultury, odznaką "Za opiekę nad Zabytkami".

Kobieta Biznesu - Barbara Misiak

Barbara Misiak od 1989 r. prowadzi rodzinną firmę - Dekor Import Eksport. Dekorowanie, szkicowanie, malowanie to wielka pasja Pani Barbary, stąd pomysł na profil działalności - handel oraz produkcja artykułów dekoracyjnych. Firma odnosi sukcesy zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym (posiada stałych klientów na terenie Unii Europejskiej oraz na Wschodzie). Barbara Misiak posiada własną wzorcownię i magazyny, a w swojej firmie wprowadziła najnowsze rozwiązania techniczne.

Kobieta Ziemi Pszczyńskiej - Halina Nocoń

Halina Nocoń od lat uczestniczy w życiu społecznym i kulturalnym ziemi pszczyńskiej. Świadczy o tym dorobek naukowy, liczne publikacje, wykłady oraz inicjowanie i czynne uczestnictwo w komisjach, konferencjach i działaniach społecznych. Swoją wiedzą i pasją dzieli się bezinteresownie. Jest ceniona za profesjonalizm, rzetelność i konsekwencję w każdej sferze podejmowanych działań. Cieszy się uznaniem w środowisku nauczycieli, historyków, działaczy kultury, a także społeczności lokalnej za podnoszenie poziomu wiedzy o historii i kulturze wśród mieszkańców ziemi pszczyńskiej oraz osób zainteresowanych naszym regionem. Chętnie wspiera pojawiające się inicjatywy, służy swoją wiedzą, doświadczeniem i czasem, czego przykładem może być uczestnictwo w licznych radach m.in.: Radzie Programowej Pszczyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jest aktywnym członkiem „Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej”.

 

Reklama

Reklama

 

az

T G+ F

Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej

Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej
Gala Klejnotów Ziemi Pszczyńskiej

Zobacz także

Kapituła wybrała! 18 maja poznamy Klejnoty Ziemi Pszczyńskiej
Kapituła wybrała! 18 maja poznamy Klejnoty Ziemi Pszczyńskiej
Pszczynianka wśród najpiękniejszych Polek
Pszczynianka wśród najpiękniejszych Polek
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
W czwartek i piątek utrudnienia na ul. Bielskiej w Pszczynie
W czwartek i piątek utrudnienia na ul. Bielskiej w Pszczynie
Pszczyna pozyskała 4 mln zł na fotowoltaikę
Pszczyna pozyskała 4 mln zł na fotowoltaikę
Burmistrz spotkał się z ministrem klimatu
Burmistrz spotkał się z ministrem klimatu
Budżet przyjęty. Ponad 10 mln zł na goczałkowickie inwestycje
Budżet przyjęty. Ponad 10 mln zł na goczałkowickie inwestycje
Nowa sygnalizacja świetlna w Pawłowicach
Nowa sygnalizacja świetlna w Pawłowicach
3 mln zł dotacji na termomodernizację Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pszczynie
3 mln zł dotacji na termomodernizację Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pszczynie
Powstał chodnik do Szkoły Podstawowej nr 13 w Wiśle Małej
Powstał chodnik do Szkoły Podstawowej nr 13 w Wiśle Małej
Zupa Wigilijna trafi do pszczyńskich jadłodzielni
Zupa Wigilijna trafi do pszczyńskich jadłodzielni
Otwarcie lodowiska w najbliższy piątek!
Otwarcie lodowiska w najbliższy piątek!
Koncert Hard Rockets Live w internecie
Koncert Hard Rockets Live w internecie
Burmistrz spotkał się z laureatami konkursu "Piękna Wieś Województwa Śląskiego"
Burmistrz spotkał się z laureatami konkursu "Piękna Wieś Województwa Śląskiego"
Parking w Łące oddany do użytku
Parking w Łące oddany do użytku
Nowe połączenie drogowe już gotowe
Nowe połączenie drogowe już gotowe
Weekend Cudów w powiecie pszczyńskim
Weekend Cudów w powiecie pszczyńskim
Samorządowcy omawiali wspólne kierunki transformacji
Samorządowcy omawiali wspólne kierunki transformacji
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie

Komentarze:

Gość :-( 2016-05-22 godz. 23:25
Wielka szkoda że Te bez bujnego życiorysu, a także bardzo wartościowe dla społeczności lokalnych, po mimo zgłoszenia nie mają szans.
treść:
autor:

SQL: 20