Kadr z filmu promującego projekt Maszyna Bez Ucha.

Weź laskę do teatru, czyli rozkręć Maszynę Bez Ucha!

Pszczyna21.03.2018, 12:48

Maszyna bez ucha to projekt mający na celu tworzenie wydarzeń kulturalnych przystosowanych do odbioru przez osoby niewidome i niesłyszące

W ramach 7. edycji festiwalu Teatralna Maszyna Pszczyna odbędą się trzy spektakle oraz cykl wydarzeń towarzyszących w pełni przystosowanych do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku i słuchu, a także działania budujące integrację społeczną, w trakcie których widz będzie miał możliwość „wczuć się” w świat osoby z niepełnosprawnością.

Odbiór widowiska teatralnego przez osoby z niepełnosprawnością wzroku i słuchu możliwy jest dzięki audiodeskrypcji i zastosowaniu tłumaczeń na język migowy.

Audiodeskrypcja to technika pozwalająca na odbiór wydarzeń artystycznych osobom niewidomym. Dzięki dodatkowym opisom słownym, odczytywanym na żywo i odbieranym za pośrednictwem słuchawek, osoba niewidoma może śledzić przebieg akcji, poznać grę aktorów, kostiumy, scenografię oraz barwy i światło.

- Dodatkowo nagramy i udostępnimy specjalny Audiowstęp, czyli krótki wstęp i opis wystawianej sztuki. Zorganizujemy specjalny Touch Tour, dzięki któremu widzowie będą mogli poznać przestrzeń teatralną, ciekawostki „zza kulis”, a także porozmawiać z aktorami. Poprzez doświadczenia haptyczne widzowie będą mogli zapoznać się ze scenografią, kostiumami, rekwizytami. Ponadto program festiwalu zostanie wydrukowany w alfabecie Braille’a – mówi Wojciech Jakubiec, szef artystyczny festiwalu Teatralna Maszyna Pszczyna.

Osoby niesłyszące skorzystają z tłumaczenia widowiska teatralnego na Polski Język Migowy. Tłumacz migowy przygotuje interpretację tekstu, a dodatkowo stanie się integralną częścią spektaklu – odpowiednio ucharakteryzowany, ubrany i oświetlony.

- Projekt, przez wzgląd na wymagania techniczne i wysoki poziom skomplikowania, wymaga sporego budżetu. Oszacowany przez nas, w porozumieniu z Fundacją Katarynka, budżet umożliwiający realizację zaplanowanych celów, to 20 tys. zł – dodaje Wojciech Jakubiec

Projekt Maszyna Bez Ucha realizowany jest przez zespół festiwalu Teatralna Maszyna. Festiwal prezentuje najciekawsze wydarzenia teatrów niezależnych w Polsce. Specyfika festiwalu polega na organizacji wydarzeń w miejscach nie kojarzonych z działalnością artystyczną, np. pralni szpitalnej  czy bocznicy kolejowej. Od siedmiu lat odbywa się w Pszczynie, mieście nieposiadającym instytucjonalnego teatru.

Festiwal można wesprzeć biorąc udział w kampanii crowdfundingowej. Szczegóły TUTAJ

 Film promujący projekt Maszyna Bez Ucha 

Film z audiodyskrypcją

 

Reklama

Reklama

jack

T G+ F

Zobacz także

Szef Teatralnej Maszyny wśród
Szef Teatralnej Maszyny wśród "Lokalnych bohaterów"
Teatralna Maszyna Pszczyna: Bóg Mordu w pralni (zdjęcia)
Teatralna Maszyna Pszczyna: Bóg Mordu w pralni (zdjęcia)
Gmina Miedźna dostała nieruchomości za 3 mln zł
Gmina Miedźna dostała nieruchomości za 3 mln zł
Nowe drzewa przy powiatowych drogach
Nowe drzewa przy powiatowych drogach
Ekrany zasłoniły krzyż
Ekrany zasłoniły krzyż
Pity do 30 kwietnia. Urząd Skarbowy będzie czynny dłużej
Pity do 30 kwietnia. Urząd Skarbowy będzie czynny dłużej
Łąka: kolejne niebezpieczne substancje. Jedna osoba w szpitalu
Łąka: kolejne niebezpieczne substancje. Jedna osoba w szpitalu

Komentarze:

hanka 2018-03-21 godz. 13:20
zaś ten pseudo artysta się będzie uzewnętrzniał.....
treść:
autor:

SQL: 20