Kadr z filmu promującego projekt Maszyna Bez Ucha.

Weź laskę do teatru, czyli rozkręć Maszynę Bez Ucha!

Pszczyna21.03.2018, 12:48

Maszyna bez ucha to projekt mający na celu tworzenie wydarzeń kulturalnych przystosowanych do odbioru przez osoby niewidome i niesłyszące

W ramach 7. edycji festiwalu Teatralna Maszyna Pszczyna odbędą się trzy spektakle oraz cykl wydarzeń towarzyszących w pełni przystosowanych do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku i słuchu, a także działania budujące integrację społeczną, w trakcie których widz będzie miał możliwość „wczuć się” w świat osoby z niepełnosprawnością.

Odbiór widowiska teatralnego przez osoby z niepełnosprawnością wzroku i słuchu możliwy jest dzięki audiodeskrypcji i zastosowaniu tłumaczeń na język migowy.

Audiodeskrypcja to technika pozwalająca na odbiór wydarzeń artystycznych osobom niewidomym. Dzięki dodatkowym opisom słownym, odczytywanym na żywo i odbieranym za pośrednictwem słuchawek, osoba niewidoma może śledzić przebieg akcji, poznać grę aktorów, kostiumy, scenografię oraz barwy i światło.

- Dodatkowo nagramy i udostępnimy specjalny Audiowstęp, czyli krótki wstęp i opis wystawianej sztuki. Zorganizujemy specjalny Touch Tour, dzięki któremu widzowie będą mogli poznać przestrzeń teatralną, ciekawostki „zza kulis”, a także porozmawiać z aktorami. Poprzez doświadczenia haptyczne widzowie będą mogli zapoznać się ze scenografią, kostiumami, rekwizytami. Ponadto program festiwalu zostanie wydrukowany w alfabecie Braille’a – mówi Wojciech Jakubiec, szef artystyczny festiwalu Teatralna Maszyna Pszczyna.

Osoby niesłyszące skorzystają z tłumaczenia widowiska teatralnego na Polski Język Migowy. Tłumacz migowy przygotuje interpretację tekstu, a dodatkowo stanie się integralną częścią spektaklu – odpowiednio ucharakteryzowany, ubrany i oświetlony.

- Projekt, przez wzgląd na wymagania techniczne i wysoki poziom skomplikowania, wymaga sporego budżetu. Oszacowany przez nas, w porozumieniu z Fundacją Katarynka, budżet umożliwiający realizację zaplanowanych celów, to 20 tys. zł – dodaje Wojciech Jakubiec

Projekt Maszyna Bez Ucha realizowany jest przez zespół festiwalu Teatralna Maszyna. Festiwal prezentuje najciekawsze wydarzenia teatrów niezależnych w Polsce. Specyfika festiwalu polega na organizacji wydarzeń w miejscach nie kojarzonych z działalnością artystyczną, np. pralni szpitalnej  czy bocznicy kolejowej. Od siedmiu lat odbywa się w Pszczynie, mieście nieposiadającym instytucjonalnego teatru.

Festiwal można wesprzeć biorąc udział w kampanii crowdfundingowej. Szczegóły TUTAJ

 Film promujący projekt Maszyna Bez Ucha 

Film z audiodyskrypcją

 

Reklama

Reklama

jack

T G+ F

Zobacz także

gorący temat
Koniec Teatralnej Maszyny w Pszczynie
Koniec Teatralnej Maszyny w Pszczynie
Absolutny szał i czad! Gra Teatralna Maszyna Pszczyna
Absolutny szał i czad! Gra Teatralna Maszyna Pszczyna
Będzie nowa winda w pszczyńskim ratuszu
Będzie nowa winda w pszczyńskim ratuszu
Powrót do hafciarstwa na ziemi pszczyńskiej
Powrót do hafciarstwa na ziemi pszczyńskiej
Zameczek prosi o pomoc w zakupie specjalistycznej wanny
Zameczek prosi o pomoc w zakupie specjalistycznej wanny
Młodzi Logistycy z Pawłowic w złotej dziesiątce najlepszych logistyków w Polsce
Młodzi Logistycy z Pawłowic w złotej dziesiątce najlepszych logistyków w Polsce

Komentarze:

hanka 2018-03-21 godz. 13:20
zaś ten pseudo artysta się będzie uzewnętrzniał.....
treść:
autor:

SQL: 20