Minęły prawie trzy lata od wykopalisk na rynku. Teraz archeolodzy wykopią dół na ulicy Wojska Polskiego.

W poszukiwaniu bramy miejskiej

Pszczyna05.04.2018, 09:08

W kwietniu rozpoczną się badania archeologiczne w sąsiedztwie pszczyńskiego rynku. Wyłoniona firma sprawdzi lokalizację zachodniej bramy miejskiej, tzw. Bramy Górnej, która mogła się znajdować w okolicach skrzyżowania ul. Wojska Polskiego z ul. Warowną.

Będą to wykopaliska przedinwestycyjne, związane z planowaną modernizacją nawierzchni. – Jak tylko otrzymamy zgodę konserwatora, rozpoczniemy archeologiczne badania rozpoznawcze. Planujemy, że będą prowadzone w okresie od początku kwietnia do połowy czerwca – mówi rzecznik ratusza, Piotr Łapa.

Z dotychczasowych badań wynika, że dawniej do miasta prowadziły dwie bramy. W najbliższych miesiącach głównym celem będzie weryfikacja hipotetycznej lokalizacji Bramy Górnej (zwanej też Żorską). Do tej pory nie była ona przedmiotem żadnych badań, a planowany w tym miejscu remont drogi jest doskonałą okazją do sprawdzenia jej niegdysiejszego położenia. Dlatego przy północnej krawędzi jezdni ul. Wojska Polskiego powstanie wykop o wymiarach 37x2m.
Na opracowanie wyników badań wyłoniona firma będzie miała czas do 3 lat od zakończenia prac. Szacowany koszt przedsięwzięcia to około 45 tys. zł.

Ostanie wykopaliska na rynku miały miejsca prawie trzy lata temu. W ramach trzech wykopów sondażowych rozpoznano wstępnie układ nawarstwień historycznych, odsłaniając relikty drewnianych budynków, stanowiących dawną, północną pierzeję zabudowań przyrynkowych. Nie uchwycono jednak śladów osadnictwa wczesnośredniowiecznego, które pozostają do ustalenia w dalszej przyszłości.

man

T G+ F

Zobacz także

Brama Żorska została odkryta. Teraz czeka na zasypanie
Brama Żorska została odkryta. Teraz czeka na zasypanie
W miejscu bramy kanał z mostem
W miejscu bramy kanał z mostem

Komentarze:

Monika 2018-04-06 godz. 12:24
A co jeśli coś znajdą ? Znów zakopią tak jak odkrycia pod płytą rynku?
juzek 2018-04-05 godz. 21:32
Którędy bedziemy dojeżdżać do domu ???
treść:
autor:

SQL: 17