(fot. powiat)

Starostowie za budową węzła drogowego na skrzyżowaniu DK 1 i DW 933

Powiat17.01.2020, 16:09

W czwartek, 16 stycznia na zaproszenie Barbary Bandoły, starosty pszczyńskiego odbył się pierwszy w tym roku Konwent Powiatów Województwa Śląskiego. Przybyli starostowie ubiegają się o budowę węzła drogowego na skrzyżowaniu krajowej „Jedynki” z drogą wojewódzką 933. Stanowisko ma zostać przesłane do premiera, wojewody śląskiego, marszałka województwa śląskiego oraz GDDKiA.

W styczniowym konwencie wzięło udział 17 starostów, reprezentujących poszczególne śląskie samorządy. Posiedzenie w sali sesyjnej pszczyńskiego Starostwa Powiatowego prowadził przewodniczący konwentu Andrzej Płonka, starosta bielski.

Podczas spotkania Jan Wroński, dyrektor śląskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Katowicach oraz Elżbieta Kisiel, przedstawiciel Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zaprezentowali aktualną ofertę w zakresie możliwości dofinansowania zadań samorządów i powiatów.

Konwent Starostów Województwa Śląskiego przyjął stanowisko w sprawie realizacji inwestycji mającej wpływ na poprawę jakości powietrza na Śląsku. O podjęcie pilnych działań zmierzających do zapewnienia finansowania budowy węzła drogowego na skrzyżowaniu DK 1 z DW 933, tj. ul. Męczenników Oświęcimskich w Pszczynie wystąpiono z inicjatywy starosty pszczyńskiego. - Udowodniono, że jazda na zatłoczonych ulicach, a więc z niskimi prędkościami średnimi, sprzyja zwiększaniu zużycia paliwa, a w efekcie również zanieczyszczeń komunikacyjnych. Budowa węzła drogowego zaspokoi oczekiwania mieszkańców i kierowców oraz - poprzez upłynnienie ruchu kołowego - wpłynie na ograniczenie emisji toksycznych dla ludzi i środowiska spalin w tym rejonie - mówiła starosta Barbara Bandoła.

Budowa węzła drogowego na skrzyżowaniu krajowej „jedynki” z drogą wojewódzką 933 jest rozwiązaniem od dawna oczekiwanym przez mieszkańców powiatu pszczyńskiego, które wcześniej zostało zaprojektowane jako przedsięwzięcie kluczowe w „Programie dla Śląska”. W 2019 r. przedstawiciele Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowali, że inwestycja nie zostanie zrealizowana. - Droga Krajowa nr 1 łączy ze sobą miejscowości powiatu bielskiego, pszczyńskiego oraz miasta Tychy. Na odcinku od Goczałkowic-Zdroju do wylotu z Pszczyny w ciągu dnia jest niemal ciągle zakorkowana - tłumaczyła Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego podkreślał, że jest to kluczowa inwestycja nie tylko dla powiatu pszczyńskiego, ale dla całego południa województwa. - W przyszłości część samochodów jadących z Cieszyna i Żywca w kierunku Katowic przeniesie się pewnie na nową drogę S-1, ale trzeba zaznaczyć, że od Czechowic-Dziedzic nie będzie alternatywy, ponieważ zjazd na trasę, która ma być dopiero budowana, będzie odległy- prawdopodobnie dopiero w Miedźnej - mówił Andrzej Płonka, starosta Bielski.

Stanowisko zostanie przesłane do premiera, wojewody śląskiego, marszałka województwa śląskiego oraz GDDKiA z apelem o zapewnienie finansowania tej inwestycji oraz jej pilną realizację.

(źródło: powiat)

 

KK

T G+ F

Zobacz także

Sprawa budowy węzła ciągle nierozwiązana
Sprawa budowy węzła ciągle nierozwiązana
Estakada i rondo na DK1, prawoskręt przy Bielskiej i połączenia kolejowe. Radni walczą o usprawnienie komunikacji
Estakada i rondo na DK1, prawoskręt przy Bielskiej i połączenia kolejowe. Radni walczą o usprawnienie komunikacji
Jaśniej i bezpieczniej w Golasowicach
Jaśniej i bezpieczniej w Golasowicach
Stypendia sportowe dla zawodników z gminy Pawłowice
Stypendia sportowe dla zawodników z gminy Pawłowice
Rusza przebudowa obiektu mostowego w Suszcu
Rusza przebudowa obiektu mostowego w Suszcu

Komentarze:

PNP 2020-01-18 godz. 10:58
Mnie to tak zastanawia, czy nasi przedstawicele władzy to maja jakiś problem? Brną dalej w kichowaty pomysł. Powiedzcie co da przerobienie 1 skrzyżowania na DK1 skoro rzut beretem są następne? Po pierwsze powinni walczyć o przedłużenie obwodnicy do nowej drogi S1. Po drugie panowie przecież ten przejazd kolejowy koło dworca to już nie tragedia a komedia.
treść:
autor:

SQL: 18