fot. powiat

Estakada i rondo na DK1, prawoskręt przy Bielskiej i połączenia kolejowe. Radni walczą o usprawnienie komunikacji

Pszczyna28.11.2019, 13:30

27 listopada w porządku obrad sesji Rady Powiatu Pszczyńskiego znalazły się dwie intencyjne uchwały - w sprawie budowy węzła drogowego na skrzyżowaniu DK 1 z ul. Męczenników Oświęcimskich oraz budowy prawoskrętu na ul. Bielskiej. Radni wyrazili także poparcie dla inicjatywy społecznej Kolej na Knurów. Proponowane połączenia kolejowe zwiększyłyby możliwość dotarcia do dużych miast regionu takich, jak Rybnik, Gliwice, czy Bielsko-Biała.

DK1 na odcinku od Goczałkowic-Zdroju do wylotu z Pszczyny jest zakorkowana niemal przez cały dzień. Władze powiatu oraz mieszkańcy pokładali dużą nadzieję na zmianę sytuacji w zaprojektowanej budowie węzła drogowego na skrzyżowaniu DK 1 z ul. Męczenników Oświęcimskich w formie estakady z ruchem okrężnym poniżej. Projekt był wpisany jako przedsięwzięcie kluczowe w opublikowanym w grudniu 2017 r. przez Ministerstwo Rozwoju „Programie dla Śląska”. W tym roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że inwestycja, która pomogłaby odkorkować Pszczynę i DK1, nie będzie realizowana. W tej sprawie odbyły się już spotkania z przedstawicielami GDDKiA. Jako główny powód odstąpienia od budowy bezkolizyjnego węzła GDDKiA podała budowę alternatywnej drogi S1, która miałaby pomóc zmniejszyć ruch na DK 1. W porządku obrad ostatniej sesji Rady Powiatu, z inicjatywy Zarządu Powiatu znalazła się uchwała intencyjna dotycząca potrzeby budowy węzła.

- Nie przekonuje nas argumentacja GDDKiA. Na odcinku pomiędzy Czechowicami-Dziedzicami a Bielskiem-Białą wzdłuż DK 1 powstało kilka bardzo dużych hal logistycznych, które służą obsłudze tranzytowych i lokalnych przewozów towarów. Kilka następnych hal jest w budowie. Przewoźnicy nie przeniosą swoich przewozów na inne drogi. Droga krajowa zmieni kategorię na drogę wojewódzką i będzie dalej intensywnie użytkowana, tyle,  że przy znacznie mniejszych środkach na jej utrzymanie - podkreśliła starosta Barbara Bandoła. Te argumenty znalazły się również w uzasadnieniu przyjętej jednogłośnie uchwały, która zostanie przekazana premierowi, ministrowi infrastruktury, marszałkowi województwa śląskiego, wojewodzie śląskiemu, dyrektorom GDDKiA oraz Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, a także gminom powiatu pszczyńskiego.

W uchwale radni zaapelowali także o budowę prawoskrętu na skrzyżowaniu ul. Bielskiej z DK 1 (w kierunku Bielska-Białej). Powiat wielokrotnie apelował o to u przedstawicieli GDDKiA oraz ZDW w Katowicach. To rozwiązanie upłynniłoby ruch na ulicy Bielskiej, a w konsekwencji także w centrum Pszczyny. Oba rozwiązania wpłynęłyby na ograniczenie emisji spalin w mieście.

Podczas sesji radni podjęli także uchwałę ws. wyrażenia poparcia dla inicjatywy społecznej Kolej na Knurów. Inicjatywa dotyczy uruchomienia bezpośrednich połączeń kolejowych w relacji Bielsko-Biała Główna - Czechowice-Dziedzice - Goczałkowice - Pszczyna - Radostowice - Suszec - Suszec Kopalnia - Suszec Rudziczka - Żory - Szczejkowice - Rybnik Gotartowice - Rybnik Piaski - Rybnik - Leszczyny - Knurów - Przyszowice - Gliwice oraz Bielsko-Biała Główna - Czechowice-Dziedzice - Chybie - Strumień - Warszowice - Baranowice Śląskie - Żory - Rybnik - Leszczyny - Knurów - Przyszowice – Gliwice. Kolej na knurów walczy też o bezpłatny przewóz rowerów na odcinku Gliwice/Rybik-Żory-Pszczyna/Chybie/Wisła. Autorzy inicjatywy zebrali ponad 1400 podpisów poparcia wśród mieszkańców. Radni argumentują w uzasadnieniu uchwały, że inicjatywa przyczyni się do zmniejszenia emisji spalin oraz korków w centrach miast.  Uchwała została przyjęta większością głosów, przy 21 głosach „za” i jednym wstrzymującym się. Teraz zostanie przekazana marszałkowi województwa śląskiego, spółce Koleje Śląskie, spółce PKP Polskie Linie Kolejowe oraz autorom inicjatywy Kolej na Knurów.

(źródło: powiat)

ar

T G+ F

Zobacz także

Co dalej z tunelem przy Dworcowej w Pszczynie?
Co dalej z tunelem przy Dworcowej w Pszczynie?
Mieszkańcy apelują: potrzebny chodnik przy ul. Zawadzkiego w Ćwiklicach i Rudołtowicach
Mieszkańcy apelują: potrzebny chodnik przy ul. Zawadzkiego w Ćwiklicach i Rudołtowicach
Dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego. Nawet 18 tys. złotych
Dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego. Nawet 18 tys. złotych
Sześć pomp infuzyjnych trafiło na Oddział Neonatologiczny pszczyńskiego szpitala
Sześć pomp infuzyjnych trafiło na Oddział Neonatologiczny pszczyńskiego szpitala
Ponad czteromilionowa inwestycja drogowa w Kobiórze
Ponad czteromilionowa inwestycja drogowa w Kobiórze
Lecimy na wakacje z suszeckim GOKiem!
Lecimy na wakacje z suszeckim GOKiem!

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18