(fot. powiat)

Sprawa budowy węzła ciągle nierozwiązana

Powiat12.06.2020, 08:06

Nie ustają starania władz powiatu w sprawie budowy bezkolizyjnego węzła na skrzyżowaniu DK 1 z ul. Męczenników Oświęcimskich w Pszczynie. Po raz kolejny lokalne samorządy wsparł marszałek województwa śląskiego, który zwrócił się do premiera o realizację inwestycji.

Dziesiątki pism, apeli, rozmów, ale strona rządowa pozostaje nieugięta. Mimo że premier Mateusz Morawiecki obiecał budowę bezkolizyjnego węzła na skrzyżowaniu przy Kauflandzie jako jedną z kluczowych inwestycji w Programie dla Śląska, początkiem ubiegłego roku rządowa administracja drogowa stwierdziła, że wielomilionową inwestycję w zdecydowanej większości mają sfinansować samorządy.

Marszałek województwa śląskiego ponownie wystąpił z pismem do premiera z prośbą o zmianę zajętego w tej sprawie stanowiska. „Przystąpienie do budowy przedmiotowego węzła jest bezwzględnie konieczne, ale jego wykonanie jest możliwe tylko przy znaczącym zaangażowaniu środków administracji rządowej” - pisze Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Z powodu odwlekania inwestycji w czasie, jej koszty rosną. Jeszcze w połowie ubiegłego roku inwestycję wyceniano na ponad 81 mln zł. Już końcem 2019 r. zaktualizowany kosztorys robót budowlanych wynosił prawie 120 mln zł.

- To drugie pismo marszałka województwa śląskiego, w którym popiera nasze dążenia. DK 1 administrowana jest przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad i to ta instytucja powinna sfinansować budowę węzła. Samorządy nie udźwigną takich kosztów. Jak podkreślił marszałek w piśmie do premiera, wraz z oddaniem do użytkowania drogi ekspresowej S1 Kosztowy - Bielsko-Biała, DK 1 na przebiegu m.in. przez Pszczynę stanie się z mocy prawa drogą wojewódzką. Tym samym problem komunikacyjny nie rozwiąże się, a jedynie zostanie przekazany władzom województwa, których w perspektywie kolejnych lat nie będzie stać na przeprowadzenie tak kosztowej inwestycji - mówi Grzegorz Nogły, członek Zarządu Powiatu Pszczyńskiego.

Władze powiatu niejednokrotnie podejmowały działania w tej sprawie. Z inicjatywy Zarządu Powiatu, Rada Powiatu w listopadzie 2019 roku jednogłośnie przyjęła uchwałę ws. konieczności budowy węzła drogowego na skrzyżowaniu DK 1.

W styczniu starostowie województwa śląskiego podczas konwentu w pszczyńskim starostwie, wystąpili ze wspólnym stanowiskiem o podjęcie pilnych działań zmierzających do zapewnienia finansowania budowy węzła.

W marcu starosta pszczyński, Barbara Bandoła oraz burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol we wspólnym piśmie zwrócili się do Ministerstwa Infrastruktury o zapewnienie całości niezbędnych środków przez rządową administrację drogową i niezwłoczne rozpoczęcie budowy węzła przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, czyli zarządcę DK 1.

„Przedmiotowy węzeł powinien zostać wybudowany przed drogą S1 oraz przed modernizacją linii kolejowej na odcinku pszczyńskim, która będzie wiązać się z zamknięciem przejazdów kolejowych i sprawi, że wyjazd z Pszczyny ulicą Męczenników Oświęcimskich będzie znacznie bardziej obciążony. Mieszkańcy gminy i powiatu pszczyńskiego oczekują szybkiej realizacji zapowiedzianej przez Pana Premiera inwestycji, ujętej w Programie dla Śląska” - podkreślali starosta i burmistrz, zwracając się także z prośbą o zorganizowanie spotkania z udziałem przedstawicieli ministerstwa, PKP, samorządów oraz zarządców dróg. Prośba do dzisiaj pozostała bez odpowiedzi.

(źródło: powiat)

KK

T G+ F

Zobacz także

Ministerstwo Infrastruktury konsultuje z samorządami wariant węzła na DK1
Ministerstwo Infrastruktury konsultuje z samorządami wariant węzła na DK1
Estakada i rondo na DK1, prawoskręt przy Bielskiej i połączenia kolejowe. Radni walczą o usprawnienie komunikacji
Estakada i rondo na DK1, prawoskręt przy Bielskiej i połączenia kolejowe. Radni walczą o usprawnienie komunikacji
PALP: sezon oficjalnie zakończony
PALP: sezon oficjalnie zakończony
Samochodowe Kino Objazdowe zawita do Pszczyny
Samochodowe Kino Objazdowe zawita do Pszczyny
Kolejna odsłona akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą"
Kolejna odsłona akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą"
Wybierz powiatową szkołę i zadbaj o swoją przyszłość
Wybierz powiatową szkołę i zadbaj o swoją przyszłość

Komentarze:

Inżynier 2020-06-16 godz. 08:30
W Pszczynie należało by zrobić wiadukt od ul. Bielskiej aż do Bieruńskiej nad DK1 że zjazdami. Należało by również wybudować drogę łączącą ul. Bielską z ul. Sokoła wzdłuż torów gdzie obecnie znajdują się ogródki które należało by przenieść gdzieś poza miasto np. do Poręby gdzie miasto dysponuje ziemią na tereny rekreacyjne nad zalewem. W dalszym ciągu połączyć ul. Sokoła z ul. Hallera, Bieruńską i Katowicką wzdłuż torów od strony miasta. To spowoduje rozładowanie ruchu na przejazdach kolejowych oraz ułatwi wjazd na DK1. Ale w Pszczynie na 100 000000000000000000000000⁰% nie da się bo w ratuszu banda gryzipiórków siedzi bez pomysłów a tym bardziej bez wizji dla miasta.
treść:
autor:

SQL: 18