Jacek Kubis, nowy wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Pszczynie

Drugi wiceprzewodniczący potrzebny, bo jest dużo imprez

Pszczyna21.03.2019, 20:27

Radni zdecydowali dziś, że potrzebny jest drugi wiceprzewodniczący Rady Miejskiej. W wyniku tajnego głosowania został nim Jacek Kubis.

O planach zwiększenia liczby wiceprzewodniczących Rady Miejskiej mówiło się już od początku kadencji. Powoływano się na znowelizowaną ustawę o samorządzie gminnym, która mówi, że rada wybiera ze swojego grona przewodniczącego oraz od jednego do trzech wiceprzewodniczących.

W Pszczynie od lat wiceprzewodniczący był tylko jeden (podobnie jak np. w Radzie Powiatu Pszczyńskiego). I wydawało się, że ta liczba jest wystarczająca. Skąd więc pomysł na poszerzenie prezydium? - Polityka wkracza do Rady Miejskiej. Mamy przedstawicieli partii rządzącej, przedstawicieli nowej partii politycznej, Ligi Samorządowej Pierwszej, a także dwóch lokalnych komitetów. Może powinniśmy zrobić tak, jak jest w sejmie, gdzie każda partia ma przedstawiciela w prezydium? Jeśli taka będzie wola rady, będziemy wzorowali się na sejmie – mówił nam w grudniu ub. roku Leszek Szczotka, przewodniczący Rady Miejskiej.

Na dzisiejszej sesji wątpliwości co do powoływania nowego wiceprzewodniczącego miał radny Marek Szklorz. Jak mówił, jest radnym od prawie pięciu lat i - jego zdaniem - Rada działa sprawnie, a dotychczasowi członkowie prezydium nie narzekali na nawał obowiązków.

Zaskakującego argumentu użył Leszek Szczotka. Stwierdził, że do Rady Miejskiej trafia wiele zaproszeń na różnego rodzaju imprezy i wydarzenia w gminie. - Jeśli dostajemy zaproszenia, dobrze by było, gdyby ktoś się tam pokazał. Nie jesteśmy w stanie z wiceprzewodniczącym tego wykonać - przyznał. Jak mówił, często w ciągu tygodnia jest kilka takich uroczystości. Ponadto, zwiększenie prezydium jego zdaniem ma poprawić komunikację w Radzie Miejskiej.

Za uchwałą było 16 radnych, 6 osób było przeciw.

Po przyjęciu uchwały o zwiększeniu liczby wiceprzewodniczących, nowym członkiem prezydium w tajnym głosowaniu został wybrany Jacek Kubis, radny z Czarkowa. Był jedynym kandydatem na to stanowisko. Otrzymał 18 głosów "za", 4 "przeciw", jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Prezydium Rady Miejskiej w Pszczynie

Tym samym w prezydium Rady Miejskiej jest radny startujący w wyborach z Pszczyńskiego Porozumienia Samorządowego, komitetu burmistrza (Leszek Szczotka), z KWW Ziemia Pszczyńska (Marek Dutkowski) oraz z KW Liga Samorządowa Pierwsza (Jacek Kubis). W Radzie Miejskiej jest też duża (7 mandatów, najwięcej, tyle, co PPS) grupa radnych Prawa i Sprawiedliwości. Zarówno na pierwszej sesji w tej kadencji, jak i dzisiejszej, żaden z radnych PiS-u nie kandydował jednak na stanowisko przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej. 

pako

T G+ F

Zobacz także

Nie chce być radnym od seksu grupowego
Nie chce być radnym od seksu grupowego
Radny pyta burmistrza o... seks grupowy
Radny pyta burmistrza o... seks grupowy
Niedzielny wypadek na DK1. Interweniowało LPR
Niedzielny wypadek na DK1. Interweniowało LPR
Pierwsza ślizgawka w Pawłowicach już 15 listopada!
Pierwsza ślizgawka w Pawłowicach już 15 listopada!
Wspólne patrole sokistów i policjantów
Wspólne patrole sokistów i policjantów

Komentarze:

pszczyniok 2019-03-25 godz. 16:01
Plesek.pl - przewodniczący i dwu wice, tylu w Pszczynie trzeba wysokich rangą i funkcją działających z tzw. mandatu społecznego, żeby obsłużyć wszystkie imprezy w gminie. Coś chyba tu nie tak?! Albo tych przewodniczących jest za mało, albo imprez o tak wysokiej randze, by uświetniać je osobą z Prezydium Rady Miejskiej za dużo. Kto był na filmie "Kler" ten pewnie kojarzy tekst między biskupem a jednym z jego kurialistów: - To ja mam teraz kible święcić? - Ale dają dwadzieścia tysięcy! - To kiedy to miałoby być? W Pszczynie już wkrótce pewnie też do otwarcia przysłowiowego kibla, potrzeba będzie plebana, burmistrza i przewodniczącego rady miejskiej lub ewentualnie jednego z jego zastępców.
była radna 2019-03-24 godz. 11:54
Po co II wiceprzewodniczący nie można tego racjonalnie wytłumaczyć . Bodajże w 2002 roku ówczesny Przewodniczący Rady zawnioskował o zmianę statutu i regulaminu rady i zmniejszenie zastępców do jednego gdyż niema potrzeby żeby było dwóch . Niema coś takiego jak prezydium rady. Przewodniczący rady tylko przygotowuje sesje i je prowadzi a o wszystkim decyduje RADA .
Plesek.pl 2019-03-23 godz. 00:38
wiceprzewodniczący od imprez aleśmy dobrobytu w Pszczynie doczekali
treść:
autor:

SQL: 18