Pszczyna: Historia zamknięta w biogramach

02.04.2007, 11:57

Za nami jedenaste Wielkopostne Dialogi Muzyki i Poezji „Plesna Civitas”. Tegoroczne prezentowały XVII-wiecznych twórców i nowe wydawnictwo Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej.

W kameralnej atmosferze „Izby u Telemanna” w Muzeum Prasy Śląskiej po raz kolejny spotkali się miłośnicy poezji i muzyki. Pierwszy wieczór to sylwetki i dzieła dwóch twórców barokowych: Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, w 340 rocznicę śmierci, oraz Angelusa Silesiusa, w 330 lat po śmierci. Muzyka wokalna G. G. Gorczyckiego przybliżona została przez wrocławski chór Cantores Minores Wratislavienses. Słowo o muzyce wygłosił Artur Bielecki, krytyk muzyczny i wykładowca na Akademii Muzycznej.

Barokowa muzyka Gorczyckiego świetnie korespondowała z poezją Angelusa Silesiusa, XVII-wiecznego lekarza, zakonnika, a przede wszystkim poety. Dla uczestników Wielkopostnych Dialogów, którzy rozsmakowali się w jego twórczości, organizatorzy, TMZP, Pszczyńskie Centrum Kultury, burmistrz Pszczyny i starosta pszczyński, przygotowali specjalne tomiki poezji, które zawierały również biografię poety.

Ważnym wydarzeniem w historii nie tylko Dialogów, ale i całej ziemi pszczyńskiej była promocja najnowszego wydania, które poprzez sylwetki panów i książąt pokazuje właściwie każdą sferę życia naszego regionu. To „Poczet panów i książąt pszczyńskich” dra Jerzego Polaka. Na razie ukazał się pierwszy tom, który obejmuje okres od początku XV wieku, kiedy to ziemia pszczyńska wyodrębniona została administracyjnie, a kończy w XVII. Dzieje zamknięte zostały w biogramach panów i właścicieli, od Heleny Korybutówny aż po Jana Erdmanna Promnitza. Pokazują jednak szeroką panoramę każdej niemalże ówczesnej dziedziny życia Książka wydana została dla upamiętnienia nadania imienia pszczyńskiej szkole imienia Książąt Pszczyńskich. – Szkoła ta jest efektem połączenia szkół katolickiej i ewangelicko - żydowskiej, polskiej i niemieckiej oraz przebudowy w latach trzydziestych XX wieku. To widoczny znak wielokulturowości Pszczyny i zmieni pszczyńskiej – zacytował dr Jerzy Polak, który poczet przygotowywał przeszło 20 lat.

– Praca ma formę popularnonaukową. Oparta została na literaturze tematu, która niestety jest skromna. To również badania Archiwum Książąt Pszczyńskich, które jest tak ogromne, że można by tam spędzić całe życie, a każdej z władz można by poświecić osobną książkę. W biogramach znalazły się informacje od zagmatwanych spraw genealogicznych po rys osobisty każdej z przedstawianych sylwetek - – mówił autor, który od lat „na gorąco” publikuje efekty swojej pracy w „Pszczyńskim Niezależnym Orędowniku Kulturalnym”. – Dzieło wypełniło w końcu białą lukę, która do tej pory odczuwaliśmy – gratulował Aleksander Spyra. Zadowoleni byli również nauczyciele, którym przybyło kolejne „narzędzie” do nauki historii ziemi pszczyńskiej. Jak zapewnił burmistrz Krystian Szostak, już niedługo „Poczet...” trafi do wszystkich bibliotek w gminie. A na ręce dra Jerzego Polaka trafiło szczególne wyróżnienie, które to jego wpisało go w poczet - Honorowych Członków Towarzystwa.

agw

T G+ F

1

1
1
1

Zobacz także

Kilkaset osób wzięło udział w Pszczyńskiej Grze Online
Kilkaset osób wzięło udział w Pszczyńskiej Grze Online
"Zostałem tam cztery lata". Nowa książka Sławomira Pastuszki
Złap wodę! I podaj dalej!
Złap wodę! I podaj dalej!
6 sierpnia: Aktualny raport o sytuacji epidemiologicznej
6 sierpnia: Aktualny raport o sytuacji epidemiologicznej
Wracają obostrzenia na terenie naszego powiatu
Wracają obostrzenia na terenie naszego powiatu

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18