Potrzeby i oczekiwania mieszkańców są już znane. Teraz potrzebne będą pieniądze i decyzje władz gminy Pszczyna.

Pomysły na park już spisane

Pszczyna20.02.2019, 11:40

Jest już gotowy raport z konsultacji społecznych dotyczących koncepcji zagospodarowania terenu zielonego przy ulicach Skłodowskiej, Bielskiej i Dobrawy w Pszczynie.

Na prośbę zarządów trzech pszczyńskich osiedli: Kolonia Jasna, Piastów i Siedlice, Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides przeprowadziło proces konsultacji społecznych. Konsultacje miały na celu zebranie potrzeb i oczekiwań mieszkańców dotyczących terenu zielonego na granicy trzech osiedli, przy ulicy Skłodowskiej, Bielskiej i Dobrawy w Pszczynie.

7 grudnia ub. roku w Domu Parafialnym Rzymskokatolickiej Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Częstochowskiej w Pszczynie odbyły się warsztaty projektowe, na które zostali zaproszeni wszyscy mieszkańcy oraz przedstawiciele instytucji lokalnych. Łącznie w warsztatach wzięło udział 35 osób.

Propozycje zgłaszane przez uczestników spotkania zostały podzielone według potrzeb: bezpieczeństwa, cienia i chłodu, ciszy i relaksu oraz rozrywki i aktywnego spędzania czasu.

Jakie propozycje składali mieszkańcy? Wszyscy uczestnicy spotkania opowiadali się za oświetleniem terenu. Szczególnie podkreślano lepsze oświetlenie okolic kapliczki nieopodal kościoła oraz placu zabaw. Kilka osób postulowało wprowadzenie monitoringu wizyjnego, choć głosy te były w zdecydowanej mniejszości. Mieszkańcy wskazywali również na potrzebę zwiększenia ilości patroli służb porządkowych. Zaproponowano dodatkowe nasadzenia roślinności o zróżnicowanym charakterze - zwłaszcza wzdłuż ciągów ulicy Bielskiej (północna część parku) oraz ulicy Dobrawy (południowa). Nasadzenia te miałyby przede wszystkim na celu odseparowanie przestrzeni parku od wspomnianych ciągów komunikacyjnych.

­Obszar parku jest miejscem, w którym odbywają się różnego rodzaju praktyki kultu religijnego. Z tego względu osoby biorące udział w warsztatach sugerowały wyznaczenie strefy ciszy na terenie parku w bezpośrednim sąsiedztwie kapliczki Matki Boskiej Fatimskiej. Wskazano również możliwość rozbudowania otoczenia kapliczki o fontannę (oczko wodne). Zdaniem mieszkańców wprowadzenie do przestrzeni takiego elementu architektury może przyczynić się do miejscowego obniżenia temperatury w upalne dni. Kolejnym miejscem, w którym funkcja ciszy byłaby wskazana jest bezpośrednie sąsiedztwo hospicjum (alejka idąca wzdłuż płotu).  Padły również propozycje ogrodów sensorycznych oraz tężni solankowej, które dawałaby wytchnienie, a także zainstalowania fontanny/kaskady wodnej celem zagłuszenia drogi. Sugerowano wprowadzenie zróżnicowania topografii terenu, np. w postaci górki lub wału (wzdłuż ulicy Bielskiej), spełniającego również funkcję ochrony akustycznej i wizualnej. Górka lub wał mogłyby posłużyć dzieciom w zimie jako górka do zjeżdżania albo być wykorzystane na park linowy (uczestnicy podkreślali, że powinno zostać przyjęte rozwiązanie funkcjonujące w Dolinie Trzech Stawów w Katowicach, gdzie dostęp do parku jest bezpłatny). Uczestnicy byli przeciwni małej gastronomii, mówili o możliwości piknikowania na łące - do tego celu potrzebna jest łąka, a więc część terenu mogłaby pozostać po prostu zadbanym trawnikiem.

Uczestnicy proponowali zachowanie istniejącego placu zabaw, jednak wskazywali na potrzebę wprowadzenia urządzeń dla dzieci najmłodszych (do lat 3), których obecnie brakuje. Przydałyby się dodatkowe kosze na śmieci, toalety (nie tojtoje), nowe ławki z oparciem. Postulowano też, aby zamiast standardowych urządzeń wprowadzić naturalne elementy, które pobudzają wyobraźnię. Pojawił się pomysł, aby stworzyć labirynt, piaskownicę oraz miejsce, gdzie dzieci mogłyby się bawić wodą (np. pompy wodne). Mieszkańcy  zdecydowanie opowiadali się za stworzeniem miejsca z grami (np. szachy, warcaby, bulodrom), w którym mogliby spotykać się mieszkańcy pobliskich osiedli oraz za powstaniem amfiteatru (nie jednak jako budynek, lecz przy wykorzystaniu ukształtowania terenu). Mieszkańcy wspominali o wyznaczeniu ścieżek rowerowych oraz/lub rolkostrad na terenie parku, pojawiły się głosy za wyznaczeniem miejsca na ognisko/grill.

To tylko niektóre z propozycji. Cały  raport z konsultacji dostępny jest na stronie internetowej Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides.

jack

T G+ F

Zobacz także

Zaplanujmy wspólnie miejski park zieleni
Zaplanujmy wspólnie miejski park zieleni
Eiskeller będzie wieżą widokową?
Eiskeller będzie wieżą widokową?
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18