Eiskeller będzie wieżą widokową?

Pszczyna28.08.2018, 13:09

Gmina Pszczyna chce przywrócić pierwotny wygląd Lodowni w parku. W planach jest odtworzenie funkcji wieży widokowej poprzez odbudowę tarasu na budynku.

Budynek powstał pod koniec XIX w. Wybudowany został na rzucie ośmioboku, jako romantyczny element architektury ogrodowej. Obiekt utrzymany jest w stylu neoromańskim.

Dlaczego nazywany jest Lodownią (inaczej Eiskeller)? Bo pierwotnie w jego wnętrzu przez cały rok przechowywano lód wycinany ze stawów.

Budynek kiedyś wyglądał nieco inaczej. Na szczycie znajdował się bowiem taras, głównie dla orkiestry pałacowej. Prowadziły na niego zewnętrzne, metalowe, spiralne schody.

Teraz Urząd Miejski w Pszczynie chce przywrócić pierwotną funkcję obiektu. Nie chodzi jednak o magazynowanie lodu, a o taras widokowy. Z Lodowni rozciąga się bowiem piękny widok na pszczyński park oraz zamek.

 

Więcej na ten temat piszemy w aktualnym numerze "Gazety Pszczyńskiej" (nr 16/2018) - w sklepach za złotówkę!

pako

T G+ F

Zobacz także

Pomysły na park już spisane
Pomysły na park już spisane
Zaplanujmy wspólnie miejski park zieleni
Zaplanujmy wspólnie miejski park zieleni
Zespół Mole zagra na Bankowej
Zespół Mole zagra na Bankowej
W pawłowickiej podstawówce powstanie patio
W pawłowickiej podstawówce powstanie patio
Nowy kontrakt dla pszczyńskiego hospicjum
Nowy kontrakt dla pszczyńskiego hospicjum

Komentarze:

Inżynier 2018-08-29 godz. 11:21
Świetny pomysł a właściwie powrót do tego co już było dawno temu, widok z tego miejsca na całą starówkę Pszczyny i park wyborny. Byłaby to niewątpliwie atrakcja i to małym nakładem finansowym. Miejsce super bo już jest na wzniesieniu i nie trzeba wysoko wychodzić po schodach.
Polzartem 2018-08-29 godz. 09:24
Slyszalem,ze ma tam powstac mamucia skocznia. A z komina WZD skoki na spadochronie dla strachliwych, bo odwazni beda skakac bez.
treść:
autor:

SQL: 18