(fot. PG Silesia)

Pod Rudołtowicami i Ćwiklicami

Powiat22.02.2019, 10:16

Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia ciągle nie otrzymało decyzji w sprawie wydłużenia koncesji na wydobycie węgla do roku 2044. Planami firmy zainteresowani są mieszkańcy Rudołtowic i Ćwiklic.

We wrześniu ub. roku PG Silesia złożyło w siedzibie Ministerstwa Środowiska wniosek koncesyjny o wydłużenie czasu obowiązywania koncesji eksploatacyjnej na złoże „Silesia” do 2044 r. Do tej pory wniosek nie został jednak rozpatrzony. Najpierw ministerstwo z uwagi na szczególne skomplikowanie sprawy przedłużyło termin rozpatrywania wniosku do 31 grudnia 2018 r., ale 7 stycznia br. do PG Silesia wpłynęło  pismo z informacją o wydłużeniu terminu załatwienia sprawy do 28 lutego br.

Zakres prowadzenia działalności górniczej przez PG Silesia do roku 2020, jak i po ewentualnym wydłużeniu koncesji do roku 2044 przedstawiany jest na aktualnie obowiązującym Projekcie Zagospodarowania Złoża. Niedawno mieszkańcy Ćwiklic i Rudołtowic zwrócili się z prośbą, za pośrednictwem radnego powiatowego Zdzisława Grygiera, o ustalenie, gdzie PG Silesia planuje eksploatację. Radny złożył interpelację w tej sprawie do Zarządu Powiatu Pszczyńskiego, który skierował pismo do PG Silesia.

- Zasięg wpływów projektowanej eksploatacji obejmuje większość obszaru sołectwa Rudołtowice i Ćwiklice. Tu nie chodzi o to, żeby straszyć kopalnią i protestować, tylko, żeby mieszkańcy mieli świadomości, gdzie się zgłosić, jeśli ich domy będą pękać – mów Zdzisław Grygier.

W PG Silesia zapewniają, że firma jest otwarta na pytania ze strony władz samorządowych i mieszkańców. Po zakończeniu procesu rozpatrywania wniosku o wydłużenie koncesji będzie możliwe zaprezentowanie dalszych planów eksploatacyjnych zainteresowanym mieszkańcom.

- Zachęcamy, by wszyscy zainteresowani kontaktowali się z nami bezpośrednio lub przez reprezentujących ich radnych, wójtów czy sołtysów. Mieszkańcy mogą liczyć na jasną i otwartą komunikację z naszej strony. W swojej działalności dokładamy wszelkich starań, by każdy mieszkaniec terenów objętych oddziaływaniem eksploatacji mógł skontaktować się z nami bezpośrednio, czy to podczas spotkań organizowanych przez władze gmin, czy też telefonicznie lub bezpośrednio w siedzibie spółki – mówi Małgorzata Bajer, dyrektor ds. Komunikacji i PR w PG Silesia.

Reklama

jack

T G+ F

Zobacz także

Kopalnia zabiera głos w sprawie osiadań
Kopalnia zabiera głos w sprawie osiadań
PG Silesia czeka na koncesję. GDOŚ uchylił decyzję środowiskową
PG Silesia czeka na koncesję. GDOŚ uchylił decyzję środowiskową
Czy pszczyńscy nauczyciele będą strajkować?
Czy pszczyńscy nauczyciele będą strajkować?
Zmiana na stanowisku sekretarza w gminie Pszczyna
Zmiana na stanowisku sekretarza w gminie Pszczyna

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 19