O plany spółki Studzienice pytali m.in. mieszkańcy Studzienic podczas zebrania sołeckiego

Plany spółki Studzienice: możliwe trzy lokalizacje kopalni

Pszczyna, Kobiór, Miedźna12.03.2015, 21:45

Do spółki Studzienice, która zamierza fedrować ze złoża zlokalizowanego na terenie trzech gmin powiatu pszczyńskiego docierają obawy mieszkańców. – Chcemy z mieszkańcami rozmawiać – przekonują jej przedstawiciele

O planach spółki Studzienice Sp. z o.o z Warszawy, która zamierza wydobywać węgiel kamienny ze złoża Studzienice 1, zlokalizowanego na terenie trzech naszych gmin – Pszczyny, Kobióra i Miedznej oraz gminy Bojszowy pisaliśmy już wcześniej.

Złoże Studzienice 1 zlokalizowane jest głównie pod terenami leśnymi, a spółka – jeżeli uda się jej uzyskać koncesję na wydobycie węgla, zamierza fedrować wyłącznie pod lasami. Przynajmniej tak twierdzi jej przedstawiciel.

Temat był wywoływany przez mieszkańców na zebraniach wiejskich w Piasku, Czarkowie, ale przede wszystkim w Studzienicach, gdzie obawy są spore.

Gdy po raz pierwszy rozmawialiśmy z przedstawicielem spółki, nie chciał zdradzić, gdzie miałby powstać zakład górniczy. Jednak po zebraniu w Studzienicach, gdzie toczyła się szeroka dyskusja, co opisaliśmy na portalu www.pszczynska.pl, do domu sołtyski Studzienic, Jolanty Spek zapukał Jacek Kałuża, dyrektor ds. rozwoju inwestycji w spółce Studzienice.

- Pokazał mi wstępną mapę złoża i zapewnił, że gdy przygotowania do inwestycji wejdą w kolejny etap, przedstawiciele spółki Studzienice chętnie spotkają się z mieszkańcami, by odpowiedzieć na wszystkie pytania – mówi Jolanta Spek.

Kopalnia powstanie przy linii kolejowej

Skontaktowaliśmy się z Jackiem Kałużą, by dowiedzieć się, gdzie miałaby powstać kopalnia (bo to głównie interesuje mieszkańców).

Jak usłyszeliśmy, spółka rozważa trzy lokalizacje zakładu górniczego, a jednym z decydujących czynników będzie bliskość linii kolejowej. – Moglibyśmy oczywiście wywozić węgiel ciężarówkami, ale byłoby to zbyt uciążliwe dla otoczenia. Dlatego w pobliżu kopalni musi biec linia kolejowa, którą zamierzamy wykorzystać do transportu znacznej większości wydobytego surowca. Nie przesądzamy jeszcze, gdzie zlokalizujemy zakład górniczy – mówi Jacek Kałuża.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że pierwsza z możliwości, którą spółka bierze pod uwagę, to skorzystanie z infrastruktury po kopalni Czeczott w Woli i wykorzystanie bocznicy w Międzyrzeczu. Ale wymaga to zgody Kompanii Węglowej.

Kolejne to: budowa bocznicy przy linii kolejowej Pszczyna – Kobiór lub przy linii kolejowej Bieruń – Tychy. Przedstawiciele spółki o możliwych lokalizacji zakładu górniczego oficjalnie rozmawiać póki co jednak nie chcą. – Wszystko co byśmy dzisiaj powiedzieli, może okazać się nieprawdą. Wariantów jest kilka i jeszcze ich nie zbadaliśmy – podkreślają.

Przypomnijmy, że spółka Studzienice chce wykorzystać nową metodę udostępnienia złoża, stosowaną m.in. w kopalniach australijskich. Do pokładu węgla mają prowadzić łagodnie opadające w dół, długie tunele, tzw. upadowe.

Nie chcemy ludziom przeszkadzać

Mieszkańców bardzo interesuje mapa złoża, z którego zamierza wybywać spółka Studzienice. Złoże nie zostało jednak jeszcze zaakceptowane przez ministra w granicach proponowanych przez spółkę.

– Złoże Studzienice to pas szeroki na ok. 2-3 km i długi na kilka km. Zahacza o Studzienice, dalej biegnie przez Kobiór aż do Cielmic przez Świerczyniec – gdzie prawdopodobnie zaprojektujemy filar ochronny, Międzyrzecze, obejmuje też niewielki fragment gminy Miedźna. Będziemy się starać o koncesję wydobywczą w tym właśnie obszarze. Planujemy rozmawiać z mieszkańcami i chcemy uwzględnić ich obawy podczas projektowania eksploatacji. Wiemy o niepokojach w Studzienicach i z pewnością zaplanujemy eksploatację tak, żeby majątek mieszkańców nie ucierpiał. Złoże Studzienice 1 w niedużym obszarze wchodzi w obręb administracyjny Studzienic. Niepokoje docierają też do nas z Kobióra. Dyskusja będzie możliwa wtedy, gdy powstanie prognoza osiadań. Będziemy brać pod uwagę interes mieszkańców, bo nie chcemy, żeby powstawały szkody - zapewnia Jacek Kałuża.

Wniosek o koncesję w przyszłym roku, ale jest problem z wodami słonymi

Na jakim etapie są działania spółki, która zmierza do złożenia wniosku o koncesję na wydobycie węgla ze złoża Studzienice 1? – Aktualnie wykonywane są analizy geologiczne i dokumentacja geologiczna złoża. Na tym etapie planujemy dialog z mieszkańcami. Musi też powstać projekt zagospodarowania złoża i prognoza osiadań. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wniosek o koncesję złożymy w ministerstwie środowiska w połowie przyszłego roku. Samą koncesję moglibyśmy wtedy uzyskać w 2016-2017 roku – wyjaśnia Jacek Kałuża. Ale zaznacza, że te terminy mogą ulec zmianie.

Dyrektor ds. rozwoju inwestycji w spółce Studzienice mówi też, że głównym problemem, który może zaważyć na tych planach związanych z eksploatacją jest kwestia odprowadzenia wód słonych. - Jeżeli nie uda się jej uregulować, może nie być możliwości eksploatacji. Złoże Studzienice w ponad 90% obejmuje tereny leśne. Praktycznie nie wejdziemy ze szkodami w jakiekolwiek budynki czy infrastrukturę drogową. Chcemy też tak prowadzić eksploatację, żeby jak najmniej zaszkodzić lasom i żubrom ze zlokalizowanego nad złożem Żubrowiska w Jankowicach – podkreśla.

ram

T G+ F

Zobacz także

Gmina uzgodniła z ministrem, ale wojewoda uchylił
Gmina uzgodniła z ministrem, ale wojewoda uchylił
gorący temat
Co z kopalnią Studzienice? Inwestor chce zmiany planu
Co z kopalnią Studzienice? Inwestor chce zmiany planu
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce

Komentarze:

Prowda 2017-03-19 godz. 17:03
Mieszkańcy Studzienic mogą spać spokojnie. Jeżeli "projekt" jest prowadzony przez jacka kałużę, to nie wyjdzie z niego nic - jak zwykle. Osoba ta próbowała już uruchomić wcześniej dwie kopalnie. Pierwsza była KWK Janina ruch 2 - bez powodzenia, później KWK Barbara w Chorzowie, również bez powodzenia, teraz też się nie uda.
niet 2015-05-18 godz. 10:07
Mieszkam w Katowicach. Kto na własnej skórze nie doświadczył co to są szkody górnicze, ten nie zrozumie. Kopalnia to degradacja. Nie wierzcie ich zapewnieniom, że nie będą oddziaływać na mieszkańców.
Studzienice górnicze! 2015-04-09 godz. 15:56
Brać ich z pocałowaniem w rękę. Wreszcie będzie praca. Twój dom bobo mam w d..., bo widzisz - Ty już masz dom, a ja muszę na niego dopiero zarobić!
Studzienice górnicze! 2015-04-09 godz. 15:54
Treść została wysłana do moderatora, ponieważ jest niezgodna z regulaminem portalu.
bobo 2015-03-13 godz. 05:00
Mieszkam pod lasem w Studzienicach dom ma 60 lat pierwsze tompnięcie i z rodziną nie będziemy mieli gdzie mieszkać! Będziemy protestować
miejscowy 2015-03-13 godz. 00:44
jakiś warszawski dupek zrobi kopanie na zawał a skutki my będziemy mieli on forsę i prestiż. przy okazji ogrzeją się i powiat i miasto (mam na myśli burmistrza i starostę, którzy co raz dbając o nasz interes pozwolą na coraz większe szkody by warszawce żyło się lepiej. za komuny był zakaz kopania pod pszczyna filar ochronny teraz PO wszystko sprzeda i zniszczy
treść:
autor:

SQL: 18