Można wrócić do uchwały?

Pszczyna, Łąka10.10.2015, 16:36

W 2005 r. gmina chciała zmienić granicę pomiędzy Łąką a Pszczyną, głównie z powodu nieścisłości związanych z ul. Sznelowiec. Przez błąd granicy nie zmieniono. Radni pytają dziś, czy do uchwały w tej sprawie można wrócić?

Problem dotyczy 499 osób, głównie mieszkańców części ul. Sznelowiec. Choć w dowodach osobistych zapisane mają, że mieszkają w Pszczynie, to zawsze uważali się za mieszkańców miasta. Okazuje się jednak, że teren, na którym mieszkają należy do sołectwa Łąka. O sprawie pisaliśmy w sierpniu br. („Gazeta Pszczyńska" nr 16).

28 września odbyło się posiedzenie Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej, którego tematem była kontrola doraźna w zakresie sytuacji związanej z adresem zameldowania i zamieszkania mieszkańców ulicy Sznelowiec oraz przynależności tych mieszkańców do danej jednostki pomocniczej gminy Pszczyna.

W 2005 r. Rada Miejska przyjęła uchwałę ws. wystąpienia z wnioskiem do MSWiA o przyłączenie do Pszczyny spornego terenu. We wniosku pojawił się błąd, a nowa, poprawiona uchwała nie została poddana pod głosowanie. Dlaczego do dziś nie zmieniono nieścisłości pomiędzy adresem zameldowania a zamieszkania? - W 2008 r. ówczesny premier rządu zapowiedział, że do końca roku zlikwiduje meldunki. Proces legislacyjny trwa bardzo długo i ciągle jest przedłużany. Nowym terminem przestania obowiązywania meldunków jest 1 stycznia 2018 r. - tłumaczył Jarosław Kosobudzki, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich UM w Pszczynie. Podkreślał, że do dziś osoby, które przeprowadzają się na sporny teren, meldowane są w Pszczynie.

Radny Arkadiusz Gardiasz pytał, czy przeprowadzone konsultacje i poprawiona uchwała z 2005 r. spełniają nadal wymogi prawne? - W zakresie konsultacji ustawa się nie zmieniła. Przepisy zmieniły się tylko w zakresie organu, który opiniuje wojewodzie te zmiany. Być może wystarczyłoby zwrócić się o opinię do Głównego Geodety Kraju i wrócić z wnioskiem o zmianę granic do wojewody – mówił naczelnik Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami, Zbigniew Zywert.

Komisja Rewizyjna ma raz jeszcze zająć się tematem. Arkadiusz Gardiasz mówi, że trzeba sprawdzić, dlaczego uchwała z 2005 roku nie została wykonana. Problem jak widać powraca po 10 latach.

 

Reklama

 

pako

T G+ F

Zobacz także

PBO z konfliktem w tle: kto posprząta bałagan?
PBO z konfliktem w tle: kto posprząta bałagan?
Radny straszy uchodźcami, a radna proponuje referendum
Radny straszy uchodźcami, a radna proponuje referendum
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Komentarze:

mieszkaniec 2015-10-12 godz. 21:45
Moim zdaniem wojewoda nie uchylił uchwały tylko wniósł jakieś uwagi bo był błąd, ale moim zdaniem żaden organ państwowy i nadzór prawny uchwały nie uchylił,rada uchwałę podjęła, owszem uchwałę można poprawiać korygować, ale nie jest uchylona i obowiązuje tak na chłopski rozum.
mieszkaniec 2015-10-11 godz. 21:53
Nasuwa się pytanie, komu zależało lub zależy na tym, by było jak jest. W Pszczynie nic nie dzieje się bez przyczyny, zwłaszcza jak sprawa dotyczy biznesu.
ciekawy 2015-10-11 godz. 14:57
W takim razie na jakiej podstawie uchwały przepisu nowi mieszkańcy tego rejonu są meldowani w Pszczynie?
miesz.sznelowca 2015-10-11 godz. 13:55
Panie Gardiasz proszę nie słuchać pana Zywerta bo to on źle opracował załącznik do uchwały z tego co pamiętam i tylko dlatego ona została odrzucona ,po prostu merytorycznie była źle przygotowana i nic więcej . Szkoda że nie żyje ówczesny burmistrz bo by to wyjaśnił Wam a może ktoś z tej RM by mógł pomóc w rozwikłaniu Waszych dylematów.Zróbcie to w końcu dla nas mieszkańców tych terenów. Panie Gardiasz
podatnik 2015-10-10 godz. 20:28
Nie rozumiem co ma mają za znaczenie zapowiedzi premiera z 2008roku do 2005,2006,2007roku
treść:
autor:

SQL: 19