W sprawie granicy Łąki i Pszczyny na linii Krystian Czypek (stoi) – Arkadiusz Gardiasz (z mikrofonem) wyraźnie iskrzy

Radny straszy uchodźcami, a radna proponuje referendum

Pszczyna, Łąka01.06.2017, 13:20

Radnych znów podzieliła sprawa granicy Pszczyny i Łąki. A zainteresowani mieszkańcy ul. Sznelowiec i Cieszyńskiej kolejny raz mówią: my chcemy do Pszczyny.

Przypomnijmy, w 2005 r. Rada Miejska przyjęła uchwałę w sprawie zmiany granic i przyłączenia do Pszczyny ok. 74 ha obszaru Łąki. We wniosku do ministra pojawił się jednak błąd, który nie został poprawiony. I ok. 500 mieszkańców ulic Sznelowiec i Cieszyńskiej nadal ma problem, bo choć mieszkają na terenie Łąki, urzędnicy od lat meldują ich w Pszczynie. Część radnych z Arkadiuszem Gardiaszem na czele domaga się wrócenia do niezrealizowanej uchwały sprzed 12 lat i zmiany granic.

Chcą tego zainteresowani mieszkańcy ulic Sznelowiec i Cieszyńskiej (wystosowali pismo z prośbą o zmianę granic, które podpisało niemal 200 osób, apelowali też o to na majowym posiedzeniu Komisji Gospodarki), ale konsekwentnie temu pomysłowi sprzeciwia się radny z Łąki, Krystian Czypek. 

W ub. roku zamiary zmiany granic porównał do sytuacji na okupowanym przez Rosjan Krymie. Na posiedzeniu Komisji Gospodarki Rady Miejskiej 23 maja znalazł kolejne mocne porównanie. - Jeżeli jest granica ustalona, muszą być nadzwyczajne sytuacje, żeby próbować to zmienić. To: obrona kraju, zagrożenie życia, zdrowia. Jeżeli np. będzie utworzona pewna enklawa ludzi przyjezdnych z Syrii czy Libanu, i za 3 czy 5 lat powiedzą: przepraszam, ten skrawek ziemi, który my tu zamieszkujemy ma się nazywać tak i tak. Czy również się temu poddamy? - powiedział Krystian Czypek. 

To zirytowało część radnych. Komisja, a potem Rada Miejska przyjęły wniosek A. Gardiasza o dokonanie aktualizacji uchwały z 2005 r. zgodnie z uwagami wojewody i ponowne wystąpienie do odpowiednich organów.

Na sesji 25 maja padła jednak jeszcze jedna propozycja. Radna Marcelina Leki zgłosiła wniosek o odroczenie rozpoczęcia procedury. Zaproponowała, by w tej sprawie w 2018 r., przy okazji wyborów samorządowych przeprowadzić... referendum. Radni ripostowali, że zainteresowani mieszkańcy i tak opowiedzieli się za przynależnością do Pszczyny. I jej pomysł odrzucili.

 

Więcej o sprawie granicy Pszczyny i Łąki i dyskusji radnych na ten temat piszemy w aktualnym numerze "Gazety Pszczyńskiej" - w sklepach tylko za 1 zł!

pako

T G+ F

Zobacz także

PBO z konfliktem w tle: kto posprząta bałagan?
PBO z konfliktem w tle: kto posprząta bałagan?
Mieszkańcy ul. Sznelowiec i Cieszyńskiej za zmianą granic
Mieszkańcy ul. Sznelowiec i Cieszyńskiej za zmianą granic
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

gość 2017-06-02 godz. 12:45
Popieram, trzeba robić specjalistyczne badania do pełnienia takich funkcji!!!
pszczyniok 2017-06-02 godz. 12:03
Proponuję żeby radny był przed wyborem zbadany psychiatrycznie czy jest normalny
treść:
autor:

SQL: 18