Na czele metropolii stanęli: Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu (w środku) oraz Marcin Krupa, przewodniczący Zgromadzenia (po prawej) - fot. BP Tomasz Żak

Metropolia ma szefa. Ale wciąż jest sporo znaków zapytania

Kobiór20.09.2017, 15:33

Kazimierz Karolczak został przewodniczącym zarządu Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej, w skład której wchodzi też gmina Kobiór. Co to oznacza dla małej gminy z powiatu pszczyńskiego?

Zaczęło się od zgrzytu, bo pierwszą sesję Zgromadzenia reprezentantów wszystkich 41 gmin szybko przerwano. Poszło o sprawy personalne. Nie dogadano się, kto powinien zostać przewodniczącym zarządu metropolii.

Dopiero po dwutygodniowej przerwie prezydenci, burmistrzowie i wójtowie śląskich miast doszli do porozumienia. 12 września zdecydowali, że szefem metropolii zostanie Kazimierz Karolczak, członek zarządu województwa śląskiego.

Do zarządu metropolii weszli: Grzegorz Kwitek, Krzysztof Zamasz, Danuta Kamińska i Karolina Wadowska. Na przewodniczącego Zgromadzenia (odpowiednik przewodniczącego Rady Gminy) wybrano Marcina Krupę, prezydenta Katowic.

- Jestem zadowolony, że udało się dogadać – podsumowuje obrady wójt Kobióra, Eugeniusz Lubański. Ale studzi entuzjazm. - Tak naprawdę nadal nie wiemy, jak metropolia będzie funkcjonować. Oczekiwania są duże, chcemy skorzystać z uczestnictwa w metropolii. Ale ciągle słyszymy te same slogany. Jeden wspólny bilet na komunikację publiczną szybko się nie skonkretyzuje. Nie spodziewałbym się od razu radykalnych zmian – mówi.

Zdaje sobie też sprawę z tego, że mały Kobiór jest wśród 41 gmin, w tym często dużych miast. - Tak naprawdę nie wiemy też, jaki będzie stosunek rządu do metropolii. Póki co, jest jeszcze dużo znaków zapytania – przyznaje wójt Kobióra.

Nowy szef metropolii przyznał, że pierwsze zadanie to rozmowy o wspólnym bilecie na całą komunikację publiczną na jej terenie. Mówił też o połączeniach kolejowych i problemie różnych cen biletów.

Podczas pierwszej sesji Zgromadzenia przyjęto też ważne dokumenty: statut metropolii (musi zostać jeszcze zaopiniowany przez rząd), budżet na 2017 rok i Wieloletnią Prognozą Finansową na lata 2017-2020.

pako

T G+ F

Zobacz także

Dużo mniej dla Kobióra od metropolii
Dużo mniej dla Kobióra od metropolii
Miedźną ciągnie do metropolii
Miedźną ciągnie do metropolii
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18