Kobiór częścią metropolii? Mieszkańcy na „tak”

Kobiór08.05.2017, 10:53

Związek metropolitalny województwa śląskiego zachęca gminę Kobiór do przystąpienia w jego struktury. Czy to oznacza rozluźnienie więzi Kobióra z powiatem pszczyńskim?

Przypomnijmy, że 4 kwietnia prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. ustawę metropolitalną. Ustawa definiuje związek metropolitalny jako zrzeszenie gmin województwa śląskiego, charakteryzujących się istnieniem silnych powiązań oraz zaawansowaniem procesów urbanizacyjnych, położonych na obszarze spójnym pod względem przestrzennym, który zamieszkuje co najmniej 2 mln mieszkańców. Na razie w skład związku metropolitalnego wchodzi miasto na prawach powiatu Katowice. To właśnie Katowice są głównym inicjatorem i organizatorem związku metropolitalnego. Teraz zachęcają niektóre gminy województwa śląskiego do przystąpienia do związku.

Jedną z gmin, która może wejść w skład śląskiej metropolii jest Kobiór. - Na razie to wielka niewiadoma. Metropolia się dopiero tworzy. Więcej będzie wiadomo po 1 lipca, kiedy zostanie ona faktycznie ustanowiona. Sprawa może jest oczywista dla dużych miast graniczących ze sobą. W przypadku gmin takich jak nasza, wymaga jednak zastanowienia oraz dokonania analizy korzyści i ewentualnych strat. Chcemy być blisko tworzenia statutu metropolii – mówi wójt Kobióra, Eugeniusz Lubański.

Mieszkańcy ciągną do Tychów?
Swoją opinię na ten temat wyrazili już mieszkańcy Kobióra. Od 21 kwietnia do 4 maja przeprowadzono tam konsultacje społeczne. Do wzięcia udziału w konsultacjach uprawnionych było 3873 osób. Swój głos w tej sprawie zabrało 313 osób, tj. 8% uprawnionych (oddano 300 ważnych ankiet). Na pytanie: „Czy jest pani/pan za wejściem gminy Kobiór w skład tworzonego na terenie województwa śląskiego związku metropolitalnego, o którym mowa w art. 1 ust.2 i 3 ustawy z dnia 9 marca 2017 roku o związku metropolitalnym w województwie śląskim?", 273 osoby odpowiedziały twierdząco, a 27 osób było przeciwnych.

Teraz uchwałę w sprawie ewentualnego przystąpienia do metropolii będą musieli podjąć kobiórscy radni.

- To pionierska sprawa. Nie chcemy, żeby powstało coś w rodzaju supermiasta. Nie chcemy też powrotu do czasów, kiedy byliśmy dzielnicą Tychów. Są ciągle w Kobiórze ludzie, którzy pamiętają te czasy. Prędko do tej samej rzeki się nie wchodzi. Chcemy zostać w powiecie pszczyńskim i dalej być autonomiczną gminą, która realizuje swoje zadania, a tylko te wspólne, ponadlokalne powierza metropolii – zapewnia Eugeniusz Lubański.

Wójt Kobióra przyznaje jednak, że nowe pokolenie kobiórzan, także ci napływowi mieszkańcy, może mieć na ten temat inne zdanie. – Młodzi nie patrzą wstecz, prą do przodu. Wielu naszych mieszkańców pracuje w Tychach. Nie da się ukryć, że ciągnie ich w kierunku północnym, gdzie tworzy się metropolia – zwraca uwagę Eugeniusz Lubański.

Więcej na ten temat czytaj w „Gazecie Pszczyńskiej" – nr 8 do kupienia na terenie całego powiatu pszczyńskiego.

 

Reklama

Reklama

jack

T G+ F

Zobacz także

Dużo mniej dla Kobióra od metropolii
Dużo mniej dla Kobióra od metropolii
Miedźną ciągnie do metropolii
Miedźną ciągnie do metropolii
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony

Komentarze:

maciej 2017-05-11 godz. 11:04
W Polsce powinno być ok. 100 powiatów , a nie ponad 300. Na Śląsku wystarczyłoby 6 [ Katowice , Gliwice , Rybnik , Sosnowiec , Częstochowa , Bielsko B. ] .
Kobiyrzok 2017-05-08 godz. 14:24
Precz z Tychami i Pszczynom Łostowcie kobior nom kobiyrzokom
treść:
autor:

SQL: 20