Ks. Mirosław Czyż (w środku w dolnym rzędzie) podczas uroczystości wprowadzenia w urząd proboszcza Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pszczynie.

Jubileusz 500-lecia Reformacji: jesteśmy Kościołem polskim!

Pszczyna16.08.2017, 14:56

26 i 27 sierpnia odbędą się Dni Reformacji na Ziemi Pszczyńskiej. O jubileuszu 500-lecia Reformacji rozmawiamy z ks. Mirosławem Czyżem, proboszczem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pszczynie.

26 i 27 sierpnia na rynku, w parku, w Muzeum Zamkowym oraz w kościele ewangelickim w Pszczynie odbędą się jubileuszowe uroczystości ewangelików. W sobotę w parku odbędzie się impreza dla dzieci – Diecezjalne Pożegnane Wakacji,  w Muzeum Zamkowym konferencja popularnonaukowa (16.00-19.00), a wieczorem (godz. 20.30)  w kościele pokaz laserowy (historia chrześcijaństwa i ewangelicyzmu na ziemi pszczyńskiej) do muzyki Bacha i Telemanna.

Na niedzielę zaplanowano uroczyste nabożeństwo, któremu będzie przewodniczył biskup diecezji katowickiej, pochodzący z Kobielic ks. Marian Niemiec. Potem na płycie rynku będą koncerty (m.in. Zespół „Dzwonków” ze Skoczowa, chóry parafialne z Pszczyny i Mysłowic), degustacje potraw, prezentacje działalności (rękodzielniczej, charytatywnej) ewangelików, zamek dmuchany dla dzieci. Wieczorem (godz. 18.00) w kościele wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” z programem „Solus Christus”, przygotowanym z myślą o jubileuszu 500-lecia Reformacji. Wejściówki w formie cegiełek można nabyć w kancelarii parafii ewangelickiej lub w Pszczyńskim Centrum Kultury. Całkowity dochód zostanie przeznaczony na rzecz Hospicjum Ojca Pio w Pszczynie.

- Pierwszym adresatem naszego przekazu są nasi wierni. W dzisiejszym świecie, gdzie wzmaga się fala sekularyzacji i ateizacji, próbujemy poprzez odkopanie spuścizny Reformacji wzbudzić na nowo wiarę i potrzebę bycia tzw. wierzącym praktykującym. Ta odnowa jest potrzebna, ponieważ zmienił się model myślenia o Kościele: jeszcze 50 lat temu obowiązywał taki schemat – w Kościele byli moi dziadkowie, rodzice i ja jestem. Można powiedzieć, że niejako „dziedziczyło się” wiarę i religijność. Dzisiaj wiary się już nie da narzucić. To jest kwestia osobistego wyboru – wierzę i chcę naśladować Jezusa, i być w Kościele albo nie wierzę i to wszystko jest mi niepotrzebne. Chcemy poprzez ten rok jubileuszowy pokazać, że warto podjąć decyzję pójścia z Chrystusem i znaleźć swoje miejsce w Kościele, bo on wcale nie jest taki staromodny. Drugi adresat to szeroko pojęte społeczeństwo w naszej ojczyźnie. Rok Jubileuszowy na pewno jest formą „promocji” ewangelicyzmu, ponieważ ciągle wiele osób - nawet na Śląsku, gdzie luteranie funkcjonują od wieków - nie za bardzo wie, kim jesteśmy. Stale jeszcze pokutuje stereotyp, że ewangelik to jest Niemiec, a prawdziwy Polak to katolik – a to jest absolutnie nieprawdziwe. Mnie osobiście to boli, ponieważ czuję się Polakiem z krwi i kości. Również jako Kościół ewangelicki jesteśmy Kościołem polskim - mówi ks. Mirosław Czyż, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pszczynie.

Kościół Ewangelicko-Augsburski (Luterański) powstał jako konsekwencja wystąpienia w Wittenberdze (Niemcy) augustiańskiego mnicha. ks. Marcina Lutra, który 31 października 1517 r. opublikował 95 tez. Wzywały one do odnowy Kościoła Powszechnego (katolickiego) w duchu Ewangelii. Luter sprzeciwiał się w nich sprzedaży odpustów, a także szeroko występującym w kościele nadużyciom i błędom teologicznym. Swoim wystąpieniem Luter rozpoczął wielką dysputę na temat Kościoła, ale także zapoczątkował okres zwany Reformacją.

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Pszczynie liczy 1500 osób. To największa liczebnie parafia w diecezji katowickiej.

Obszerny wywiad z ks. Mirosławem Czyżem znajdziesz w "Gazecie Pszczyńskiej" - nr 15 z 8 sierpnia br.

jack

T G+ F

Zobacz także

Na ratowanie zabytków
Na ratowanie zabytków
Podziękowali ks. Krystianowi Janko za 28 lat posługi
Podziękowali ks. Krystianowi Janko za 28 lat posługi
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
W czwartek i piątek utrudnienia na ul. Bielskiej w Pszczynie
W czwartek i piątek utrudnienia na ul. Bielskiej w Pszczynie

Komentarze:

gość 2017-08-19 godz. 08:26
Marian Niemiec biskup... bez sukcesji apostolskiej.
treść:
autor:

SQL: 18