(fot. FB/Wisła Mała) Trwają już prace remontowe dzwonnicy kościoła św. Jakuba Starszego Apostoła w Wiśle Małej.

Na ratowanie zabytków

Powiat06.03.2019, 13:43

Rada Powiatu Pszczyńskiego zgodnie z sugestiami Zarządu Powiatu przyznała datacje do prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych w obiektach zabytkowych.

Do konkursu ogłoszonego przez powiat pszczyński wpłynęło sześć wniosków na kwotę znacznie przewyższającą środki zabezpieczone w tegorocznym budżecie, czyli 59 tys. zł. Zarząd Powiatu stwierdził, że wszystkie wnioski są zasadne i podzielił tę kwotę pomiędzy sześć zadań.

27 lutego podczas sesji Rady Powiatu Pszczyńskiego radni przyjęli uchwały w sprawie udzielenia dofinansowania prac konserwatorskich, restauratorskich i robot budowlanych w obiektach zabytkowych. Parafia Rzymskokatolicka pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Brzeźcach otrzyma 10 tys. zł na prace konserwatorskie zespołu brzmieniowego organ pneumatycznych. Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Marcina w Ćwiklicach otrzyma 5 tys. zł na prace konserwatorskie przy ołtarzu głównym (dwie figury aniołów). Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jakuba Starszego Apostoła w Wiśle Małej otrzyma 19 tys. zł na wymianę pokrycia dachowego na sobotach (gont). Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jadwigi Śląskiej w Pszczynie - Starej Wsi otrzyma 10 tys. zł na remont dachu w budynku zabudowań plebańskich przy kościele. Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Mikołaja w Łące otrzyma 10 tys. zł na prace konserwatorskie i restauratorskie krzyży z wieży dzwonnicy i wieży kościoła. Z kolei Agencji Promocji i Rozwoju Ziemi Pszczyńskiej  przyznano 5 tys. zł na prace konserwatorskie (chemiczna dezynsekcja – fumigacja) przy spichlerzu z Rudołtowic w Skansenie Zagroda Wsi Pszczyńskiej w Pszczynie.

W związku z tym, że potrzeby są dużo większe, radni zawnioskowali do Zarządu Powiatu o zwiększenie środków na ochronę zabytków i ogłoszenie jeszcze w tym roku kolejnego konkursu.

jack

T G+ F

Zobacz także

Podziękowali ks. Krystianowi Janko za 28 lat posługi
Podziękowali ks. Krystianowi Janko za 28 lat posługi
Czas na emeryturę
Czas na emeryturę
Spotkanie Jubilatów Pszczyńskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów
Spotkanie Jubilatów Pszczyńskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów
10. Jubileuszowa Suszecka Jesień Kulturalna
10. Jubileuszowa Suszecka Jesień Kulturalna

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18