(fot. FB/Wisła Mała) Trwają już prace remontowe dzwonnicy kościoła św. Jakuba Starszego Apostoła w Wiśle Małej.

Na ratowanie zabytków

Powiat06.03.2019, 13:43

Rada Powiatu Pszczyńskiego zgodnie z sugestiami Zarządu Powiatu przyznała datacje do prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych w obiektach zabytkowych.

Do konkursu ogłoszonego przez powiat pszczyński wpłynęło sześć wniosków na kwotę znacznie przewyższającą środki zabezpieczone w tegorocznym budżecie, czyli 59 tys. zł. Zarząd Powiatu stwierdził, że wszystkie wnioski są zasadne i podzielił tę kwotę pomiędzy sześć zadań.

27 lutego podczas sesji Rady Powiatu Pszczyńskiego radni przyjęli uchwały w sprawie udzielenia dofinansowania prac konserwatorskich, restauratorskich i robot budowlanych w obiektach zabytkowych. Parafia Rzymskokatolicka pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Brzeźcach otrzyma 10 tys. zł na prace konserwatorskie zespołu brzmieniowego organ pneumatycznych. Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Marcina w Ćwiklicach otrzyma 5 tys. zł na prace konserwatorskie przy ołtarzu głównym (dwie figury aniołów). Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jakuba Starszego Apostoła w Wiśle Małej otrzyma 19 tys. zł na wymianę pokrycia dachowego na sobotach (gont). Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jadwigi Śląskiej w Pszczynie - Starej Wsi otrzyma 10 tys. zł na remont dachu w budynku zabudowań plebańskich przy kościele. Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Mikołaja w Łące otrzyma 10 tys. zł na prace konserwatorskie i restauratorskie krzyży z wieży dzwonnicy i wieży kościoła. Z kolei Agencji Promocji i Rozwoju Ziemi Pszczyńskiej  przyznano 5 tys. zł na prace konserwatorskie (chemiczna dezynsekcja – fumigacja) przy spichlerzu z Rudołtowic w Skansenie Zagroda Wsi Pszczyńskiej w Pszczynie.

W związku z tym, że potrzeby są dużo większe, radni zawnioskowali do Zarządu Powiatu o zwiększenie środków na ochronę zabytków i ogłoszenie jeszcze w tym roku kolejnego konkursu.

jack

T G+ F

Zobacz także

Podziękowali ks. Krystianowi Janko za 28 lat posługi
Podziękowali ks. Krystianowi Janko za 28 lat posługi
Czas na emeryturę
Czas na emeryturę
Czy pszczyńscy nauczyciele będą strajkować?
Czy pszczyńscy nauczyciele będą strajkować?

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18