fot. UM Pszczyna

Podziękowali ks. Krystianowi Janko za 28 lat posługi

Pszczyna24.07.2018, 10:25

W niedzielę parafianie oraz mieszkańcy podziękowali proboszczowi księdzu Krystianowi Janko za 28 lat posługi kapłańskiej w parafii pw. Wszystkich Świętych w Pszczynie.

Ks. Krystian Janko był proboszczem w Pszczynie od 1990 r. W tym czasie pełnił nie tylko posługę duszpasterską, ale dbał również o zachowanie pamięci i lokalnego dziedzictwa. W trakcie jego pracy w parafii Wszystkich Świętych odnowione zostały sarkofagi z krypty pszczyńskiej. Jego staraniem powstała również wystawa poświęcona księdzu Józefowi Kuczerze. Dwukrotnie pełnił obowiązki dziekana dekanatu pszczyńskiego. Najpierw w latach 2001-2011, a następnie ponownie od 2014 r. do teraz.

Jego następcą został wybrany ks. Damian Gatnar. Urodził się w Głogówku. Święcenia kapłańskie przyjął w 1989 roku w Katowicach. Od 2006 r. proboszcz parafii Świętej Rodziny w Piekarach Śląskich.

Na emeryturę przechodzi także dziekan dekanatu Miedźna, ks. Henryk Kafka. W Miedźnej pracuje od 1995 r. Najpierw był administratorem, a następnie proboszczem parafii św. Klemensa I. Wcześniej pełnił posługę wikariusza m.in. w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kamieniu, św. Stanisława w Żorach, św. Barbary i św. Józefa w Jastrzębiu-Zdroju.

Nowym proboszczem w Miedźnej został ks. Jan Piontek pochodzący z Książenic koło Rybnika. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1983 roku w Katowicach. Od 1992 r. budowniczy i proboszcz kościoła Św. Józefa Oblubieńca N.M. Panny w Czerwionce.

Również w Rudzicze nastąpi zmiana. Na emeryturę odchodzi ks. Jan Burek. Jest to zaledwie drugi proboszcz w historii parafii. Przez 14 lat swojej pracy kładł nacisk na upiększanie i remontowanie kościoła pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbego. Dzięki staraniom jego i parafian ocieplono i otynkowano świątynie, a także zamontowano witraże, płaskorzeźby i mozaiki.

Jego miejsce zajmie ks. Leonard Malorny. Urodzony w Brzezinach Śląskich. Święcenia kapłańskie przyjął w1984 r. w Katowicach. Od 2013 r. rezydent w parafii Parafii Wniebowzięcia NMP w Rojcy (dzielnica Radzionkowa).

Swoją posługę nowi proboszczowie rozpoczną na przełomie lipca i sierpnia.

pako

T G+ F

Zobacz także

Na ratowanie zabytków
Na ratowanie zabytków
Czas na emeryturę
Czas na emeryturę
Zakaz spalania liści i innych odpadów zielonych na posesjach. Co z nimi zrobić?
Zakaz spalania liści i innych odpadów zielonych na posesjach. Co z nimi zrobić?
gorący temat
Kontenery na liście w Pszczynie. Zobacz lokalizacje
Kontenery na liście w Pszczynie. Zobacz lokalizacje

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18