Jak uspokoić ruch na osiedlu?

Pszczyna06.07.2018, 13:47

Szykuje się oczekiwana przez mieszkańców zmiana organizacji ruchu na os. Daszyńskiego. Na czym będzie polegała?

Ruch samochodowy na osiedlu to temat przewodni niemal każdego zebrania mieszkańców os. Daszyńskiego. - Największym problemem są pojazdy jadące z gór, skracające sobie drogę przez nasze osiedle. Zwłaszcza, kiedy na DK 1 w Pszczynie są korki albo wypadki. Kierowcy wjeżdżają na nasze osiedle kierując się nawigacją i bardzo często błądzą. Inni za to jadą z zawrotnymi prędkościami mimo znaków ograniczających prędkość – mówi Janusz Prządka, przewodniczący osiedla.

Problemem prędkość i objazdy

Osiedle z jednej strony graniczy z DK 1, którą porusza się średnio ponad 43 tys. pojazdów dziennie, a z drugiej – z DW 933, gdzie średnie dobowe natężenie pojazdów wynosi ponad 10 tys. (w weekendy te liczby są jeszcze większe). Część z nich – ku niezadowoleniu mieszkańców – wybiera objazd przez osiedle. Bo korki na DK 1 to niestety codzienność.

Najgorzej – jak przyznaje przewodniczący – jest na ul. Słowackiego i Konopnickiej, zwłaszcza w weekendy. - Kierowcy często nie zwracają uwagi na obowiązującą na osiedlu zasadę prawej ręki, dlatego konieczne jest spowolnienie ruchu – podkreśla J. Prządka. Dodaje, że problem będzie jeszcze większy, kiedy ruszy zapowiadana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad przebudowa skrzyżowania DK 1 z ul. Męczenników Oświęcimskich, kiedy – nawet, gdy przez os. Daszyńskiego nie zostanie przewidziany oficjalny objazd – kierowcy będą wybierali właśnie drogi osiedlowe.

I w tym roku na zebraniu temat poruszono. Jak relacjonuje przewodniczący, burmistrz po kolejnych wnioskach mieszkańców zobowiązał się, że zleci opracowanie koncepcji zmiany organizacji ruchu na osiedlu. Projektant spotkał się na konsultacjach z mieszkańcami, wysłuchał ich uwag. I powstały trzy pomysły na zmian na osiedlu.

Trzy warianty

Pierwszy zakłada uspokojenie ruchu poprzez zastosowanie progów zwalniających. W grę wchodziłyby klasyczne progi linowe lub wyspowe oraz pojedyncze szykany w formie wysp czy donic, zwężające miejsce do jazdy. W tym wariancie planowane są na ul. Mickiewicza, Konopnickiej, Słowackiego, Lema czy Morcinka.

W ramach wariantu drugiego zastosowane miałyby być szykany na ul. Słowackiego, Mickiewicza, Konopnickiej oraz progi zwalniające (na ul. Kruczkowskiego, Konopnickiej i Morcinka), do tego planowane jest wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na wybranych odcinkach ulic Konopnickiej, Słowackiego i Mickiewicza.

Wariant trzeci zakłada natomiast uspokojenie ruchu poprzez zastosowanie szykan (tylko na ul. Konopnickiej, Mickiewicza i Słowackiego) oraz progów zwalniających (na ul. Kruczkowskiego, Konopnickiej i Morcinka), bez zmiany kierunków ruchu.

Nowe propozycje

28 czerwca odbyło się zebranie, podczas którego miał zostać wskazany przez mieszkańców wariant preferowany. Ci jednak nie przyjęli żadnego z tych wariantów i przedstawili inne sposoby na uspokojenie ruchu. To m.in. zwężenia i progi na ul. Słowackiego czy Konopnickiej. Sugestie mają zostać przesłane projektantowi, który ma przedstawić nowy wariant.

Jak będzie wyglądała dalsza procedura? - Ostateczną decyzję podejmie burmistrz, kierując się opinią mieszkańców osiedla Daszyńskiego – mówi Piotr Łapa, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego. - Po wybraniu wariantu projektant określi koszt wprowadzenia zmian i dopiero po uzyskaniu informacji o kosztach zostanie podjęta decyzja o terminie wprowadzenia tych zmian. Wprowadzenie organizacji ruchu wymaga pozytywnej opinii organu zarządzającego ruchem, czyli starosty pszczyńskiego – przyznaje.

pako

T G+ F

Zobacz także

Uspokoją ruch na os. Daszyńskiego?
Uspokoją ruch na os. Daszyńskiego?
Na os. Daszyńskiego mają dość wyścigów
Na os. Daszyńskiego mają dość wyścigów
Dni EKO Sąsiada
Dni EKO Sąsiada
Dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego. Nawet 18 tys. złotych
Dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego. Nawet 18 tys. złotych
Sześć pomp infuzyjnych trafiło na Oddział Neonatologiczny pszczyńskiego szpitala
Sześć pomp infuzyjnych trafiło na Oddział Neonatologiczny pszczyńskiego szpitala
Ponad czteromilionowa inwestycja drogowa w Kobiórze
Ponad czteromilionowa inwestycja drogowa w Kobiórze

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18