Jak uspokoić ruch na osiedlu?

Pszczyna06.07.2018, 13:47

Szykuje się oczekiwana przez mieszkańców zmiana organizacji ruchu na os. Daszyńskiego. Na czym będzie polegała?

Ruch samochodowy na osiedlu to temat przewodni niemal każdego zebrania mieszkańców os. Daszyńskiego. - Największym problemem są pojazdy jadące z gór, skracające sobie drogę przez nasze osiedle. Zwłaszcza, kiedy na DK 1 w Pszczynie są korki albo wypadki. Kierowcy wjeżdżają na nasze osiedle kierując się nawigacją i bardzo często błądzą. Inni za to jadą z zawrotnymi prędkościami mimo znaków ograniczających prędkość – mówi Janusz Prządka, przewodniczący osiedla.

Problemem prędkość i objazdy

Osiedle z jednej strony graniczy z DK 1, którą porusza się średnio ponad 43 tys. pojazdów dziennie, a z drugiej – z DW 933, gdzie średnie dobowe natężenie pojazdów wynosi ponad 10 tys. (w weekendy te liczby są jeszcze większe). Część z nich – ku niezadowoleniu mieszkańców – wybiera objazd przez osiedle. Bo korki na DK 1 to niestety codzienność.

Najgorzej – jak przyznaje przewodniczący – jest na ul. Słowackiego i Konopnickiej, zwłaszcza w weekendy. - Kierowcy często nie zwracają uwagi na obowiązującą na osiedlu zasadę prawej ręki, dlatego konieczne jest spowolnienie ruchu – podkreśla J. Prządka. Dodaje, że problem będzie jeszcze większy, kiedy ruszy zapowiadana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad przebudowa skrzyżowania DK 1 z ul. Męczenników Oświęcimskich, kiedy – nawet, gdy przez os. Daszyńskiego nie zostanie przewidziany oficjalny objazd – kierowcy będą wybierali właśnie drogi osiedlowe.

I w tym roku na zebraniu temat poruszono. Jak relacjonuje przewodniczący, burmistrz po kolejnych wnioskach mieszkańców zobowiązał się, że zleci opracowanie koncepcji zmiany organizacji ruchu na osiedlu. Projektant spotkał się na konsultacjach z mieszkańcami, wysłuchał ich uwag. I powstały trzy pomysły na zmian na osiedlu.

Trzy warianty

Pierwszy zakłada uspokojenie ruchu poprzez zastosowanie progów zwalniających. W grę wchodziłyby klasyczne progi linowe lub wyspowe oraz pojedyncze szykany w formie wysp czy donic, zwężające miejsce do jazdy. W tym wariancie planowane są na ul. Mickiewicza, Konopnickiej, Słowackiego, Lema czy Morcinka.

W ramach wariantu drugiego zastosowane miałyby być szykany na ul. Słowackiego, Mickiewicza, Konopnickiej oraz progi zwalniające (na ul. Kruczkowskiego, Konopnickiej i Morcinka), do tego planowane jest wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na wybranych odcinkach ulic Konopnickiej, Słowackiego i Mickiewicza.

Wariant trzeci zakłada natomiast uspokojenie ruchu poprzez zastosowanie szykan (tylko na ul. Konopnickiej, Mickiewicza i Słowackiego) oraz progów zwalniających (na ul. Kruczkowskiego, Konopnickiej i Morcinka), bez zmiany kierunków ruchu.

Nowe propozycje

28 czerwca odbyło się zebranie, podczas którego miał zostać wskazany przez mieszkańców wariant preferowany. Ci jednak nie przyjęli żadnego z tych wariantów i przedstawili inne sposoby na uspokojenie ruchu. To m.in. zwężenia i progi na ul. Słowackiego czy Konopnickiej. Sugestie mają zostać przesłane projektantowi, który ma przedstawić nowy wariant.

Jak będzie wyglądała dalsza procedura? - Ostateczną decyzję podejmie burmistrz, kierując się opinią mieszkańców osiedla Daszyńskiego – mówi Piotr Łapa, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego. - Po wybraniu wariantu projektant określi koszt wprowadzenia zmian i dopiero po uzyskaniu informacji o kosztach zostanie podjęta decyzja o terminie wprowadzenia tych zmian. Wprowadzenie organizacji ruchu wymaga pozytywnej opinii organu zarządzającego ruchem, czyli starosty pszczyńskiego – przyznaje.

pako

T G+ F

Zobacz także

Uspokoją ruch na os. Daszyńskiego?
Uspokoją ruch na os. Daszyńskiego?
Na os. Daszyńskiego mają dość wyścigów
Na os. Daszyńskiego mają dość wyścigów
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18