Mieszkańcy ul. Konopnickiej apelowali, by zrobić porządek z pędzącymi obok ich domów samochodami

Na os. Daszyńskiego mają dość wyścigów

Pszczyna29.03.2017, 12:06

Skracające sobie drogę, zjeżdżające z DK 1 i pędzące z zawrotną prędkością samochody to zmora mieszkańców os. Daszyńskiego. Na zebraniu dyskutowano, jak sobie z nimi poradzić.

Korki na pszczyńskim odcinku DK 1 to niemal codzienność, a kierowcy próbują je często ominąć. Ci, jadący od Bielska w kierunku Oświęcimia mają alternatywę – przejazd przez os. Daszyńskiego. Dla nich to często ułatwienie i oszczędność czasu. Ale dla mieszkańców osiedla duży problem, bo auta nieraz pędzą z dużą prędkością.

Na zebraniu na os. Daszyńskiego, które odbyło się 6 marca sprawę poruszyła mieszkanka ul. Konopnickiej. - Na ul. Konopnickiej samochody potrafią jeździć z prędkością 80-90 km/h. Mam dwoje dzieci i naprawdę boję się o ich zdrowie i życie. Możecie się wszyscy tutaj śmiać, tylko spróbujcie rozwiązać ten problem. Mamy tego dość – apelowała.

Jak mówiła, przy ul. Konopnickiej mieszka sporo dzieci, a szybkie samochody są dla nich dużym zagrożeniem, np. w drodze do i ze szkoły. A jest tam ograniczenie prędkości do 40 km/h. Jak przekonywała, nieraz tak szybko jeżdżą tam nie tylko skracający sobie drogę z DK 1, a sami mieszkańcy osiedla. - Będę wzywać panów ze Straży Miejskiej – przyznała.

Zaproponowała zmianę kierunku ruchu na równoległym odcinku ul. Słowackiego - od ul. Morcinka do ul. Krasińskiego. Teraz można tam jeździć od ul. Męczenników Oświęcimskich w kierunku DK 1. Zmiana kierunku miałaby spowodować, że większość samochodów zjeżdżających z DK 1 kierowałaby się nie na ul. Konopnickiej, a na ul. Słowackiego, bo tam – zdaniem mieszkanki – jest mniej domów i dzieci.

- Ruch rzeczywiście jest niesamowity, zwłaszcza w soboty i niedzielę ludzie muszą się usuwać z drogi – wtórował inny mieszkaniec. - Trzeba postawić tam kozły spowalniające ruch i skończą się wyścigi na osiedlu – padła propozycja. Pojawił się też pomysł wprowadzenia zakaz ruchu na ul. Konopnickiej, z wyjątkiem mieszkańców.

- To, co Państwo proponujecie, czyli odwrócenie ruchu, to już było. Spowodowało, że wszystkie auta, które jechały z Bielska uciekały przez osiedle – zauważył burmistrz Dariusz Skrobol. - Ale teraz też jeżdżą – przyznał jeden z mieszkańców. - Wydaje mi się, że to, co teraz jest pewnym kompromisem, jest najlepszym rozwiązaniem, które może się tutaj zdarzyć ze względu na bliskość DK 1. Jakkolwiek byśmy ten ruch odwrócili, zawsze te samochody będą tutaj uciekać. Zasada prawej ręki spowodowała, że faktycznie część tych ludzi tutaj nie wjeżdża. Na innych zebraniach podajemy przykład waszego osiedla, gdzie zasada prawej ręki zadziałała – powiedział D. Skrobol.

- Panie burmistrzu, zapraszam do nas w niedzielę na kawę. Pan zobaczy, jak ta zasada na naszym osiedlu zadziałała. Ona nie działa! – ripostowała mieszkanka ul. Konopnickiej.

Czy jest szansa na poprawę sytuacji na osiedlu? - Trudno to pogodzić. Jak są korki na DK 1 to większość skraca sobie drogę przez nasze osiedle. Nie planujemy zmiany organizacji ruchu. Można postawić progi zwalniające albo coś, co spowolni tam ruch. Będziemy o tym dyskutowali na konsultacjach z mieszkańcami – przyznaje Janusz Prządka, przewodniczący zarządu os. Daszyńskiego.

 

Reklama

pako

T G+ F

Zobacz także

Uspokoją ruch na os. Daszyńskiego?
Uspokoją ruch na os. Daszyńskiego?
Jak uspokoić ruch na osiedlu?
Jak uspokoić ruch na osiedlu?
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Komentarze:

JUŻ TO BYŁO :) 2017-03-30 godz. 21:57
Chcecie te ulice mieć na wyłączność dla siebie? Zamówcie Policję, żeby wam porządku pilnowali to za tydzień już jej nie będziecie chcieli, tyle mandatów nazbieracie.
mama 2017-03-30 godz. 11:16
tak, same ograniczenia, za wyj mieszkańców, a kto to będzie sprawdzał? paranoja, ruch będzie bo będzie przybywać samochodów, Niech mieszkancy ul Zbozowej "zakaz wjazdu mieszkańcom Czarkowa" bo czarkowianie robia sobie tedy "obwodnice" i nie musza przez centrum jechać, Kazda droga tylko dla jej mieszkańców, Koło mnie tez jest ruch i może mam stać i sprawdzać azdres zamieszkania, Zgadzam się ze to niebezpieczne bo sama mam dzieci i tez o nie się boje, ale jak ktoś nie stosuje się do znaków ograniczających predkosc to się nie będzie do niczego stosował, Świat idzie do przodu i ruch będzie większy,
treść:
autor:

SQL: 19