„Życzliwych” i oburzonych nie brakuje

25.11.2011, 13:40

Powiat

Donosimy coraz więcej. Wzrasta w nas poczucie konieczności przestrzegania prawa czy stajemy się coraz bardziej złośliwi?


Adresat – Urząd Skarbowy, nadawca – najczęściej anonimowy. Treść – bardzo różnorodna. Sąsiad donosi na swojego sąsiada, że ten wynajmuje mieszkanie i nie płaci od tego podatku, a sam jest za granicą. Rodzice ucznia informują, że pan, który udzielał ich synowi korepetycji z języka obcego źle uczy, ma wysokie stawki i chcą się dowiedzieć, czy płaci podatki. Inny donos – sąsiad wędzi wędliny i je sprzedaje, osiągając – według autora – kolosalne dochody.
To tylko kilka przykładów donosów, które trafiają do pszczyńskiego Urzędu Skarbowego. W ubiegłym roku było ich 75. Do końca października do placówki trafiło już prawie 100, co daje wzrost o 1/3 (tylko w ciągu 10 miesięcy). Spora część z nich po kontroli urzędników okazuje się prawdziwa.

Najwięcej jest anonimów (70%), choć i w pozostałej części nieraz trudno zidentyfikować nadawcę (są to np. oburzeni podatnicy, „życzliwy” czy dociekliwy). Są także zgłoszenia, w których autorzy podpisują się nazwiskiem... innych osób!

- Jest u nas taka niepisana praktyka, że jeśli zgłoszenie się potwierdza to dziękujemy za obywatelską postawę. Zdarza się często, że ktoś oburzony odpowiada, że on nic takiego nie pisał – mówi Bogusław Szarzyński, naczelnik pszczyńskiego Urzędu Skarbowego. Tylko 10-15% nadawców nie kryje się ze swoim nazwiskiem...
Paweł Komraus/Gazeta Pszczyńska

(więcej na ten temat czytaj w najnowszym wydaniu Gazety Pszczyńskiej, nr 22 z 22 listopada br.)

jack

T G+ F

Zobacz także

Murem na „nie”
Murem na „nie”
„Elektryczni” nie porazili lidera
„Elektryczni” nie porazili lidera
PALP: sezon oficjalnie zakończony
PALP: sezon oficjalnie zakończony
Samochodowe Kino Objazdowe zawita do Pszczyny
Samochodowe Kino Objazdowe zawita do Pszczyny
Kolejna odsłona akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą"
Kolejna odsłona akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą"

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18