Związki mówią nie

27.10.2010, 11:10

Powiat

Sześć związków zawodowych działających w pszczyńskim szpitalu skierowało do Rady Powiatu Pszczyńskiego pismo w sprawie uchylenia uchwały o przekształceniu ZOZ-u. Zarząd powiatu w swoim stanowisko uchylenie uchwały uznał za niezasadne. Poniżej publikujemy oba stanowiska.


Stanowisko związków zawodowych
„Wszystkie związki działające przy ZOZ w Pszczynie wyrażają protest przeciwko decyzji Rady Powiatu Pszczyńskiego z dnia 22 września 2010 r., która to uchwałą dotyczącą przekształcenia SP ZOZ w Pszczynie w NZOZ - wydzierżawiła - in spe - nasz szpital spółce „Centrum Dializa’” z Sosnowca. Nie wzięto pod uwagę: protestu związków zawodowych szpitala powiatowego w Pszczynie, negatywnego wyniku referendum przeprowadzonego wśród pracowników i pacjentów na temat przekształcenia szpitala, sondażu wśród obywateli naszego terenu na temat statusu publicznego szpitala, głosu komitetu na rzecz ratowania statusu publicznego szpitala powiatowego w Pszczynie, głosu radnych, wniosku radnej o włączenie do uchwały dzierżawnej, jako dodatkowego paragrafu, zagwarantowania pracownikom SP ZOZ w Pszczynie przejęcia ich przez potencjalnego dzierżawcę zgodnie z art. 23KP.

Nie wzięto także pod uwagę spotkania zorganizowanego przez komitet na rzecz ratowania statusu publicznego szpitala powiatowego w Pszczynie z gminami oraz wniosku z powyższej debaty odbytej w ratuszu pszczyńskim w dniu 16.09.2010 r.

Żądamy w imieniu swoim i obywateli naszego terenu oraz ościennych gmin i powiatów uchylenia ww. uchwały. Tak ważna decyzja nie może być podejmowana na przedostatnim posiedzeniu Rady Powiatu Pszczyńskiego, której kadencja kończy się w listopadzie 2010 r. - ostatni artykuł ustawy opiewa, że uchwała wchodzi w życie z dniem jej podjęcia przez radę.

Nie wzięto pod uwagę także tego, że nowe planowane przez Sejm ustawy odnośnie ZOZ-ów wnoszą spłacanie długów szpitali odnoszących się nie tylko do ZUS i urzędów skarbowych, ale także innych należności cywilnoprawnych. Nasz szpital ma stosunkowo małe zadłużenie i na siłę - „skok przed orkiestrę” - ustępująca rada powiatu chce wydzierżawić go, czyli skomercjalizować szpital, co się równa wykonywaniu usług nastawionych tylko na zysk (vide-Słownik wyrazów obcych - komercjalizacja).

Zadłużenie szpitala jest spowodowane niedoszacowaniem usług medycznych przez NFZ, co potwierdza raport NIK-u, który mówi, że zadłużenie ponad 90% szpitali polskich jest spowodowane niedofinansowaniem szpitali. Granica kryzysowa, czyli minimum nakładów na zdrowie w Europie wynosi 6,5% PKB. Najbiedniejsze kraje w Europie przeznaczają 6% PKB. W Polsce przeznacza się na ratowanie życia i zdrowia tylko niecałe 4% PKB. Bogate państwa przeznaczają na zdrowie 10 i więcej % PKB. Jak może nie być długów w polskich publicznych szpitalach, kiedy nie dofinansowuje się ich w 40%.

Szesnastu Radnych nie licząc się z pacjentami i niedoszacowaniem kwot za usługi medyczne zagłosowało za wydzierżawieniem szpitala prywatnemu podmiotowi i przez to narażają obywateli na konieczność leczenia w innych szpitalach, ponieważ prywatny właściciel nie będzie wykonywał usług, za które NFZ płaci poniżej kosztów ich wykonania. Tylko siedmiu radnych broniło interesów pacjentów. Jak można podejmować tak ważną uchwałę nie biorąc odpowiedzialności za konsekwencje jej realizacji?

Czy do tej rady należy dyktat decyzyjny odnośnie przyszłego losu pacjentów? Zdumiewa nas tak wielkie lekceważenie głosu pacjentów, pracowników i obywateli - potencjalnych wyborców w zbliżających się wyborach samorządowych”.

Stanowisko zarządu powiatu
(…) „Zarząd Powiatu uważa, iż jedynym realnym rozwiązaniem, mogącym zapewnić dalsze funkcjonowanie i rozwój szpitala w Pszczynie, jest przekazanie go do prowadzenia dzierżawcy. Decyzja w tym zakresie może budzić wątpliwości związków zawodowych, jednakże oceniając sprawę realnie brak było możliwości wyboru alternatywnego sposobu działania. Głosy przeciwko przekształceniu szpitala są de facto głosami za utrzymaniem stanu obecnego, dalekiego od oczekiwań pacjentów, z bardzo realnym ryzykiem faktycznego zakończenia działalności szpitala w stosunkowo krótkim czasie.

Należy również dodać, że podejmowane działania stanowią przejaw troski o pacjentów, mają służyć dalszemu działaniu szpitala, co jest warunkiem dalszego zatrudnienia jego pracowników. Z tego względu w opinii Zarządu nie jest zasadne uchylenie uchwały Rady Powiatu Pszczyńskiego z dnia 22 września 2010 r. w sprawie przekształcenia Zespołu Opieki Zdrowotnej w Pszczynie.

jack

T G+ F

Zobacz także

Drugi tunel niepewny, bo przedsiębiorcy mówią „nie”?
Drugi tunel niepewny, bo przedsiębiorcy mówią „nie”?
Mówią nie połączeniu biblioteki z domem kultury
Mówią nie połączeniu biblioteki z domem kultury
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18