Mieszkańcy chcą, żeby na projektowanym pasie zieleni wzdłuż ul. Żorskiej powstał teren rekreacyjny.

Chcą gwarancji spokojnego życia

Pszczyna22.09.2015, 12:58

Mieszkańcy Starej Wsi chcą od władz gminy gwarancji, że w mającej powstać strefie ekonomicznej nie będzie lokowana uciążliwa działalność

Kilkunastu mieszkańców os. Stara Wieś przyszło 11 września do ratusza na dyskusję publiczną nad przyjętymi rozwiązaniami w projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w granicach administracyjnych miasta Pszczyna - Etap 1 (obszar położony pomiędzy ulicami Wodzisławską i Żorską, zawierający teren przeznaczony pod działalność usługowo-produkcyjną).

Blisko 60-hektarową powierzchnię pomiędzy ul. Wodzisławską i Żorską gmina chce przeznaczyć pod strefę ekonomiczną. Do 14 września w UM w Pszczynie trwało wyłożenie projektu planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru, a jeszcze do 28 września można składać uwagi do projektu planu.

Uwagę w imieniu mieszkańców na pewno zgłosi zarząd osiedla Stara Wieś. Podczas dyskusji publicznej mówił o tym przewodniczący osiedla Stara Wieś, Marian Szwarc. Mieszkańcom zależy na tym, żeby przewidziana w projekcie planu strefa ochronna wzdłuż ul. Żorskiej (pas zielni o szerokości 20 m oddzielający z trzech stron działki przeznaczone pod działalność usługowo-produkcyjną od zabudowy mieszkaniowej) została poszerzona o dodatkowe 10 m. - Chcielibyśmy, żeby powstał tam teren rekreacyjny z boiskami czy siłownią dla mieszańców, bo takiego na naszym osiedlu brakuje - mówi Marian Szwarc.

Podobny postulat przedstawił radny, Ryszard Baron. Zwrócił też uwagę, że teren ten może być wielką szansą rozwojową dla Pszczyny, ale poprzez zaniedbania w planie zagospodarowania przestrzennego może się stać zagrożeniem. Mówili też o tym inni mieszkańcy i wnioskowali o doprecyzowanie ograniczeń z zakresu ochrony środowiska.

- Trzeba przyznać, że do projektu planu wprowadzono pewne ograniczenia - przede wszystkim zakaz lokalizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, niemniej uważam, że należy te ograniczenia doprecyzować. Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko wymienia jeszcze tzw. przedsięwzięcia mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Jest to szereg dodatkowych przedsięwzięć, które ze względu na bliskość tej strefy od centrum miasta, powinny być zakazane - wyjaśnia Ryszard Baron.

Anna Krzystolik, naczelniczka Wydziału Urbanistyki i Architektury UM w Pszczynie prosiła, by składając uwagi mieszkańcy wskazali konkretne przedsięwzięcia z katalogu zapisanego w rozporządzeniu, które ich zdaniem powinny zostać zakazane.

Więcej na ten temat czytaj w najnowszym wydaniu "Gazety Pszczyńskiej" - nr 18 już w sprzedaży!

jack

T G+ F

Zobacz także

Zebranie na Starej Wsi: piją na placu zabaw, co ze strefą?
Zebranie na Starej Wsi: piją na placu zabaw, co ze strefą?
Strefa ekonomiczna wisi na włosku
Strefa ekonomiczna wisi na włosku
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

pszczynianka 2015-09-28 godz. 12:31
pszczynianka z pszczyny no tak chca odpoczac ale po jakiej pracy jak w Pszczynie nie ma gdzie pracowac. No jasne niech jest zielone ale niech tez sa nowe miejsca pracy
pszczynianka z pszczyny 2015-09-27 godz. 19:01
Pszczynianko pomyśl o ludziach, którzy chcą pracować a po pracy wypocząć, Ci ludzie chcą w tych 60 ha trochę zieleni na rekreację, o co Ci chodzi?
pszczynianka 2015-09-22 godz. 19:37
No tak, bo pszczyniacy tak chodza na silownie ze hohoho w Pszczynie nie ma zakladow pracy,trzeba jechac do Bielska Czechowic albo Tychow. A na Starej Wsi to chyba mieszkaja same emeryty, ktorzy nie potrzebuja nowych miejsc pracy. Pomyslcie o osobach ktore chca pracowac !!!!!!!!!!
treść:
autor:

SQL: 18