Uczestnicy szczytu klimatycznego zwiedzili śląskie lasy, fot. Marek Kłos (Centrum Informacyjne Lasów Państwowych)

Ze szczytu klimatycznego do pszczyńskich lasów

Jankowice18.12.2018, 08:13

Uczestnicy szczytu klimatycznego, który odbywał się w Katowicach nie tylko debatowali o lepszym klimacie. Mieli też okazję m.in. zobaczyć pszczyńskie lasy.

W dniach 2-16 grudnia w Katowicach odbył się szczyt klimatyczny ONZ, czyli tzw. COP - Conference of the Parties (24. Sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu). Wzięło w nim udział ok. 20 tys. osób ze 190 krajów: politycy, reprezentanci organizacji pozarządowych oraz środowisk naukowych i biznesu. Uczestniczyli w konferencjach, podczas których negocjowane były działania na rzecz polityki klimatycznej.

Ale szczyt to nie tylko obrady, seminaria i posiedzenia. Był też okazją do poznania polskiego środowiska naturalnego, w tym lasów, przybliżenia pracy leśników na rzecz zwiększenia różnorodności biologicznej i ochrony klimatu. W ramach działań towarzyszących COP24 6 grudnia grupa uczestników szczytu z Egiptu, Singapuru, USA, Japonii i Peru odwiedziła Nadleśnictwo Katowice oraz Nadleśnictwo Kobiór. 9 grudnia w wyjeździe studyjnym wzięło udział ponad 30 dziennikarzy z całego świata.

Goście mieli okazję zwiedzić Ośrodek Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach. Nadleśniczy Marian Pigan oraz jego zastępca Zbigniew Ryś opowiedzieli o szczególnej roli tutejszej hodowli w restytucji żubrów na świecie. Uczestnicy spotkania pytali m.in. o pełnioną funkcję edukacyjną placówki, stosowane metody oraz finansowanie. Dyskutowano o możliwości godzenia gospodarki leśnej z ochroną przyrody.

Po rezerwacie „Żubrowisko” gości oprowadził lekarz weterynarii Mieczysław Hławiczka. Tu padały pytania o stan i kondycję zdrowotną żubrów, największe zagrożenia oraz perspektyw prowadzenia hodowli. Dla gości z całego świata zagrał Zespół Sygnalistów Myśliwskich Echo Pszczyny.

 

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

pako

T G+ F

Zobacz także

Usuń azbest
Usuń azbest
W Pszczynie wymieniono 426 kotłów
W Pszczynie wymieniono 426 kotłów
Przekazali pieniądze na budowę Domu Ojca Pio
Przekazali pieniądze na budowę Domu Ojca Pio
Powiatowe szkoły zapraszają na dni otwarte
Powiatowe szkoły zapraszają na dni otwarte

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18