Uczestnicy szczytu klimatycznego zwiedzili śląskie lasy, fot. Marek Kłos (Centrum Informacyjne Lasów Państwowych)

Ze szczytu klimatycznego do pszczyńskich lasów

Jankowice18.12.2018, 08:13

Uczestnicy szczytu klimatycznego, który odbywał się w Katowicach nie tylko debatowali o lepszym klimacie. Mieli też okazję m.in. zobaczyć pszczyńskie lasy.

W dniach 2-16 grudnia w Katowicach odbył się szczyt klimatyczny ONZ, czyli tzw. COP - Conference of the Parties (24. Sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu). Wzięło w nim udział ok. 20 tys. osób ze 190 krajów: politycy, reprezentanci organizacji pozarządowych oraz środowisk naukowych i biznesu. Uczestniczyli w konferencjach, podczas których negocjowane były działania na rzecz polityki klimatycznej.

Ale szczyt to nie tylko obrady, seminaria i posiedzenia. Był też okazją do poznania polskiego środowiska naturalnego, w tym lasów, przybliżenia pracy leśników na rzecz zwiększenia różnorodności biologicznej i ochrony klimatu. W ramach działań towarzyszących COP24 6 grudnia grupa uczestników szczytu z Egiptu, Singapuru, USA, Japonii i Peru odwiedziła Nadleśnictwo Katowice oraz Nadleśnictwo Kobiór. 9 grudnia w wyjeździe studyjnym wzięło udział ponad 30 dziennikarzy z całego świata.

Goście mieli okazję zwiedzić Ośrodek Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach. Nadleśniczy Marian Pigan oraz jego zastępca Zbigniew Ryś opowiedzieli o szczególnej roli tutejszej hodowli w restytucji żubrów na świecie. Uczestnicy spotkania pytali m.in. o pełnioną funkcję edukacyjną placówki, stosowane metody oraz finansowanie. Dyskutowano o możliwości godzenia gospodarki leśnej z ochroną przyrody.

Po rezerwacie „Żubrowisko” gości oprowadził lekarz weterynarii Mieczysław Hławiczka. Tu padały pytania o stan i kondycję zdrowotną żubrów, największe zagrożenia oraz perspektyw prowadzenia hodowli. Dla gości z całego świata zagrał Zespół Sygnalistów Myśliwskich Echo Pszczyny.

 

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

pako

T G+ F

Zobacz także

Usuń azbest
Usuń azbest
W Pszczynie wymieniono 426 kotłów
W Pszczynie wymieniono 426 kotłów
Alarm przeciwpowodziowy odwołany
Alarm przeciwpowodziowy odwołany
Nie będzie dofinansowań do odnawialnych źródeł energii
Nie będzie dofinansowań do odnawialnych źródeł energii
Nielegalni imigranci schwytani na stacji w Warszowicach
Nielegalni imigranci schwytani na stacji w Warszowicach

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18