(fot. UG)

Ograniczamy emisje CO2 w gminie Pawłowice

Pawłowice07.10.2020, 12:35

W gminie Pawłowice dzięki inwestycjom w Odnawialne Źródła Energii, ograniczamy emisje CO2.

Właśnie zakończył się 2 etap projektu pn. „Budowa instalacji fotowoltaicznych dla instytucji publicznych w Gminie Pawłowice”. W ramach inwestycji powstały 4 instalacje fotowoltaiczne typu on-grid zlokalizowane na dachach: Gminnego Ośrodka Kultury w Pawłowicach, Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II na Osiedlu Pawłowice, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Osiedlu Pawłowice oraz na dachu filii Gminnego Ośrodka Kultury na Osiedlu Pawłowice. Łączna moc instalacji to 170,8 kWp, a zakładana roczna produkcja energii to 162,57 MWh. Szacuje się, że powyższe instalacje w ok. dwóch trzecich (65%) zapewnią zapotrzebowanie w energię elektryczną w każdej z wymienionych placówek. Efektem ekologicznym projektu jest ograniczenie emisji CO2 o 126,479 ton/rok, a także ograniczenie emisji pyłu PM10/rok 0,00526.

Inwestycja została sfinansowana w 85% ze środków unijnych i realizowana jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Całkowity koszt tego zadania to 824 tys. zł.

W latach ubiegłych panele fotowoltaiczne zamontowane zostały przy Szkole Podstawowej nr 1 w Pawłowicach, przy Szkole Podstawowej w Pielgrzymowicach oraz przy budynku Urzędu Gminy w Pawłowicach, a także zasilają urządzenia działające w stacjach uzdatniania wody w Golasowicach i Warszowicach, w oczyszczalni mechanicznej w Pniówku i biologicznej w Krzyżowicach. Nadrzędnym celem projektów opartych na OZE jest ochrona zdrowia mieszkańców Gminy Pawłowice przed negatywnymi skutkami zanieczyszczenia powietrza. Dodatkowo instalacje te obniżają koszty zakupu energii przez poszczególne jednostki.

 

(źródło: UG Pawłowice)

KK

T G+ F

Zobacz także

Złap wodę! I podaj dalej!
Złap wodę! I podaj dalej!
125 dni z zatrutym powietrzem
125 dni z zatrutym powietrzem
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18