Z kulturą żydowską za pan brat

25.10.2010, 13:01

Pszczyna

Za nami już siódma edycja Spotkań z kulturą żydowską”. Mieszkańcy Pszczyny i nie tylko mieli możliwość wzięcia udziału w wykładzie, warsztatach, projekcji filmu, koncercie oraz zwiedzaniu kirkutu.


- Tego typu wydarzenia promują wiedzę o kulturze żydowskiej oraz uświadamiają ludzi, że Żydzi żyli na tych terenach lub żyją nadal, są częścią społeczeństwa – uzasadnia sens organizowania Spotkań z kulturą żydowską” Sławomir Pastuszka, urodzony w Pszczynie, a mieszkający obecnie w Krakowie, który oprowadzał po cmentarzu żydowskim w Pszczynie.Tegoroczne Spotkania z kulturą żydowską”, organizowane przez Urząd Miejski w Pszczynie oraz Pszczyńskie Centrum Kultury odbyły się w dniach 21 – 24 października. Pierwszego dnia uczestnicy wzięli udział w wykładzie, zatytułowanym „Położenie ludności żydowskiej na wschodnim Górnym Śląsku w okresie okupacji niemieckiej, którego prelegentem była dr Aleksandra Namysło z Biura Edukacji Publicznej IPN. Również w czwartek odbyły się warsztaty dla młodzieży ze szkół średnich oraz projekcja filmu Jerzego Kawalerowicza, pt. „Austeria”. Obraz z pierwszej połowy lat 80., który stanowi jedno z najważniejszych dzieł w dorobku artystycznym reżysera przedstawia świat Żydów galicyjskich z początku XX wieku. Na sobotę zaplanowano koncert Eliezer Mizrachi, zatytułowany „Jewish Oriental Mystic Music”. Jak zaznaczali organizatorzy „to jedyny w Polsce i Europie projekt muzyki żydowskiej oparty na tradycji i folklorze Żydów jemeńskich, marokańskich, syryjskich, sefardyjskich i aszkenazyjskich”.

Ostatniego dnia można było zwiedzić pszczyński cmentarz żydowski, znajdujący się na ulicy Katowickiej. Jak zaznaczył przewodnik, Sławomir Pastuszka jest on najlepiej zachowanym obiektem tego typu na Śląsku. Został założony w 1816 roku, ostatni pochówek odbył się tam najprawdopodobniej 2 lata przed wybuchem II wojny światowej. Cmentarz został zamknięty w 1959 roku, a obecnie ze względu na brak właściciela niszczeje.

- Jesteśmy zadowoleni z tegorocznych „Spotkań...”, głównie ze sporej frekwencji, która świadczy o tym, że ludzie chcą poznawać kulturę żydowską – podsumowuje imprezę Anna Bramska z Referatu Promocji Urzędu Miejskiego w Pszczynie.

(więcej czytaj w najnowszym wydaniu Gazety Pszczyńskiej, nr 21 z 4 listopada 2010 r.)

pako

T G+ F

Galeria

Zobacz także

Młodzi blogerzy za Pan brat z historią!
Młodzi blogerzy za Pan brat z historią!
Z ekologią i przyrodą za pan brat. Rozgrywki przedszkolaków z Miedźnej
Z ekologią i przyrodą za pan brat. Rozgrywki przedszkolaków z Miedźnej
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18