Młodzi blogerzy za Pan brat z historią!

01.07.2014, 09:49

Suszec

„Suszeckie ślady przeszłości” to strona internetowa przepełniona historią Suszca, ciekawostkami związanymi z tym miejscem oraz bieżącymi wydarzeniami.


W ramach projektu „Ślady przeszłości - uczniowie adoptują zabytki”, który zorganizowało Centrum Edukacji Obywatelskiej grupa 5 młodych osób pod opieką Gminnej Biblioteki Publicznej w Suszcu rozpoczęła pracę na blogiem. Pierwsze spotkanie redakcji odbyło się 14 grudnia 2012 r. Następnie, co tydzień uczniowie spotykali się w bibliotece, by znajdować nowe, ciekawe informacje dotyczące Suszca. Zajęcia trwały 3 miesiące, pod merytoryczną opieką Gabrieli Folek, dyrektorki GBP w Suszcu. Uczniowie zajęci byli prowadzeniem bloga i umieszczaniem na nim postów związanych z zabytkami czy miejscami pamięci. Opisywali zwyczaje i obyczaje regionalne.

Pomimo słabego zainteresowania uczniów lokalną historią w szkole, udało się zachęcić młodych ludzi do odkrywania przeszłości swojego miasteczka. - Blog jest przyjemniejszą formą uczenia się historii niż lekcje w szkole. Sami wybieramy tematy, które wcielamy w życie i opisujemy na blogu. Poszukujemy informacji w książkach, uzupełniając wiedzę książkową rozmowami z mieszańcami. To nas wciąga! – mówi Kasia, jedna z twórczyń bloga.

Młodzież podkreśla, że ich zakorzenienie w tradycję wiąże się z dużym wkładem rodziców w ich wychowanie. W ich rodzinach temat „małej ojczyzny” nigdy nie był obcy. Gdy projekt się skończył, a blog nabrał sporej popularności wśród mieszkańców (35 tysięcy wyświetleń!), twórcom bloga ciężko było zostawić z boku to, nad czym tak długo pracowali. Obowiązki mają rozdzielone. - Monika i Weronika zajmują się sekcją fotograficzną, Karolina zajmuje się wyglądem naszej strony internetowej, a Bartek, gdy tylko znajdzie jakiś ciekawy temat od razu bierze się do działania! – mówi Kasia, koordynatorka spotkań.

Młodzież inspiruje się tym, co ich otacza. Na stronie możemy zapoznać się z cyklem, który opisuje historię powstania przydrożnych kapliczek w Suszcu. - Najbardziej urzekła nas opowieść o kapliczce św. Anny na Sikowcu. Są przypuszczenia, że mogła zostać wybudowana przez robotników zatrudnionych w istniejącej w tym okresie cegielni polowej, zarządzanej przez księcia pszczyńskiego – informuje Karolina, uczestniczka projektu.

Zmienia się Suszec, zmieniają się suszczanie. Młodym aktywistom udało się dotrzeć do regionalnych strojów. Dziewczyny przebierały się na zajęciach w kiecki i przepaski. Mogły poczuć się jak swoje babcie czy prababcie. A efekty próby przeniesienia się w czasie można zobaczyć na ich blogu.

Blog ma już swoją renomę. Ostatnio otrzymali specjalne pozwolenie, by wejść na wieżę przeciwpożarową w Suszcu i zrobić fotorelację z tego miejsca. Możemy zobaczyć, że widoki z samego szczytu są niesamowite. Widać z niego panoramę Suszca, Tychów, Łazisk Górnych oraz przy dobrej widoczności Tatry.

Oprócz tego cyklu dużą popularnością cieszył się ten opisujący zwyczaje Suszca. Nie zabrakło opisu odpustu parafialnego, Bożego Ciała czy Dni Suszca. Warto opisywać takie wydarzenia, by za parę lat mieszkańcy mogli powrócić wspomnieniami do wydarzeń, w których sami brali udział. Przypomnieć sobie, kto był gwiazdą na Dniach Suszca lub którędy przebiegała procesja Bożego Ciała. - Chcemy animować społeczność lokalną. Pragniemy, by uczestniczyli w tworzeniu naszej strony. Jesteśmy otwarci na współpracę z mieszkańcami naszego miasteczka – mówi zachęcająco Kasia. Blogerzy niedługo rozpoczynają cykl związany ze starymi zdjęciami. Jeśli mieszkańcy mają zdjęcia na tle jakiś budynków, których już dziś nie ma lub zostały zmienione można wysyłać je na adres: suszczanki@gmail.com.

Dalszym celem twórców strony „Suszeckie ślady przeszłości” jest dokumentowanie wydarzeń Suszca, opisywanie historii, publikowanie postów dla własnej przyjemności. Ulubione miejsce twórców strony w Suszcu nie zostało jeszcze opisane, więc pozostaje nam czekać na kolejne wpisy! Gdzie je znaleźć?

www.skarby-suszca.blogspot.com

kc

T G+ F

Zobacz także

Z ekologią i przyrodą za pan brat. Rozgrywki przedszkolaków z Miedźnej
Z ekologią i przyrodą za pan brat. Rozgrywki przedszkolaków z Miedźnej
Z kulturą żydowską za pan brat
Z kulturą żydowską za pan brat
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18