Rada Miejska nowej kadencji po I sesji (fot. UM Pszczyna)

W Pszczynie jak w sejmie?

Pszczyna05.12.2018, 11:08

Radni chcą zmienić statut, umożliwiając powołanie aż trzech wiceprzewodniczących Rady Miejskiej. Od lat w prezydium jest tylko jeden wiceprzewodniczący. Po co ta zmiana? Bo – jak tłumaczy Leszek Szczotka – do rady wkracza polityka.

22 listopada, podczas pierwszej sesji Rady Miejskiej nowej kadencji radni powołali doraźną komisję statutową, w której skład weszli: Leszek Szczotka, Marek Dutkowski i Jacek Kubis. Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały, komisję powołano „z potrzeby zmiany zapisów Statutu Gminy Pszczyna”.

O szczegóły planowanych zmian pytamy przewodniczącego Rady Miejskiej. - W poprzedniej kadencji funkcjonowała już taka komisja statutowa, która wprowadziła ok. 90 zmian do statutu, wymaganych przez nowe prawo, czyli znowelizowaną ustawę o samorządzie gminnym. Zostały jeszcze kosmetyczne zmiany, które pominęliśmy – tłumaczy L. Szczotka.

Przewodniczący potwierdza, że w grę wchodzi także zwiększenie możliwej liczby wiceprzewodniczących Rady Miejskiej. Teraz statut mówi o jednym, nowy zapis ma mówić o wiceprzewodniczących w liczbie od jednego do trzech. L. Szczotka tłumaczy, że to także dostosowanie do zapisów ustawy. Ale i obecny zapis jest zgodny z ustawą, bo mieści się w określonych w niej granicach.

Pytamy przewodniczącego już trzecią kadencję, czy widzi potrzebę zwiększania liczby wiceprzewodniczących w Pszczynie? - Polityka wkracza do Rady Miejskiej. Mamy przedstawicieli partii rządzącej, przedstawicieli nowej partii politycznej, Ligi Samorządowej Pierwszej, a także dwóch lokalnych komitetów. Może powinniśmy zrobić tak, jak jest w sejmie, gdzie każda partia ma przedstawiciela w prezydium? Jeśli taka będzie wola rady, będziemy wzorowali się na sejmie – mówi Leszek Szczotka.

Jak przyznaje, zmiany w statucie mają być wprowadzone jeszcze w grudniu.

 

Więcej o sprawie piszemy w aktualnym numerze "Gazety Pszczyńskiej" (nr 23/2018) - w sklepach za 1 zł!

 

Reklama

Reklama

pako

T G+ F

Zobacz także

Podwyżka dla nowej rady rzutem na taśmę
Podwyżka dla nowej rady rzutem na taśmę
Pierwsza sesja Rady Miejskiej: Leszek Szczotka ponownie przewodniczącym
Pierwsza sesja Rady Miejskiej: Leszek Szczotka ponownie przewodniczącym
Dni EKO Sąsiada
Dni EKO Sąsiada
Dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego. Nawet 18 tys. złotych
Dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego. Nawet 18 tys. złotych
Sześć pomp infuzyjnych trafiło na Oddział Neonatologiczny pszczyńskiego szpitala
Sześć pomp infuzyjnych trafiło na Oddział Neonatologiczny pszczyńskiego szpitala
Ponad czteromilionowa inwestycja drogowa w Kobiórze
Ponad czteromilionowa inwestycja drogowa w Kobiórze

Komentarze:

Znam 2018-12-06 godz. 18:39
Przemek.pl czy piesek.pl?
Plesek.pl 2018-12-06 godz. 15:43
podnieśli diety zamiast je zlikwidować, powiększyli grono funkcyjnych zamiast je zredukować faktycznie koryto, a nie społeczna praca dla lokalnej społeczności w tym urzędzie gości
Bolek 2018-12-05 godz. 22:56
Jeżeli wiceprzewodniczący są tworzeni na siłę ze względów tylko politycznych a nie potrzeby sprawnej pracy rady miejskiej to należy im zmniejszyć diety do wysokości diety podstawowej.
Adam 2018-12-05 godz. 17:38
Trochę dziwne tłumaczenie pana Szczotki. Przecież PIS nie ma nic i się nie pchał po nic. Chyba że po zmianie w sejmiku województwa ktoś się wystraszył i szuka na szybko stanowisk żeby pokazać że chce współpracować?
Jolka 2018-12-05 godz. 12:23
A widzisz mieszkaniec by przedstawiciele, jak to mówicie parti rządzącej mieli jakieś stanowiska w radzie? Pchają się do czegoś? Raczej myślę, że to niezła ściema, zwalić na kogoś a podzielić między swoich, jak zwykle...
mieszkaniec 2018-12-05 godz. 12:14
Do władzy lokalnie dorwała się partia rządząca i od razu ferment w samorządzie. Warszawka tej partii sobie umyśliła, że wszędzie muszą u władzy, jak nie przewodniczący to choć wice być ich ludzie, i dawaj realizować lokalnie wytyczne z centrali. Zerowe znaczenie ma to, że rada miejska to struktura samorządu terytorialnego, który powinien ze swej natury być jak najdalej od systemu partii politycznych. Nasz człowiek ma być w prezydium rady i koniec. A reszta jak nie wykona, to zobaczycie jak wam będziemy utrudniać. Oj ciężkie czasy nastały dla nas, zwykłych zjadaczy chleba. Bo to na nas spadnie obowiązek utrzymania tych zupełnie niepotrzebnych stanowisk.
treść:
autor:

SQL: 20