Ostatnia sesja Rady Miejskiej była czasem na podziękowania i podsumowanie kadencji. Przy okazji uchwalono podwyżki dla kolejnej rady

Podwyżka dla nowej rady rzutem na taśmę

Pszczyna16.11.2018, 15:06

Jedną z ostatnich uchwał podjętych przez Radę Miejską kadencji 2014-2018 była uchwała ws. diet dla radnych. Będzie podwyżka dla nowych radnych, ale też i zapis, który – jak mówi obecny przewodniczący Rady Miejskiej – ma ich zdyscyplinować.

Do tej pory miesięczna dieta radnego Rady Miejskiej w Pszczynie wynosiła 700 zł, przewodniczący komisji otrzymywał 1 000 zł, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – 1 100 zł, a przewodniczący – 1 500 zł (każdy radny otrzymuje jedną dietę w najwyższej wysokości, zależnej od funkcji). Za każdą nieobecność na komisji potrącano 50 zł, a na sesji – 150 zł.

Dość niespodziewanie w porządku obrad wczorajszej, ostatniej sesji Rady Miejskiej tej kadencji pojawił się projekt uchwały podwyższający wysokość diety dla radnych kolejnej kadencji (w nowej radzie znajdzie się 16 radnych kończącej się kadencji). Z reguły takie uchwały są uchwalane na początku nowej kadencji.

Dlaczego o nowych dietach rzutem na taśmę decyduje odchodząca Rada Miejska? - Wydaje mi się, że to rozsądny czas, żeby rada, która odchodzi, po 18 latach podjęła uchwałę, która nie tylko zwiększa diety, ale też nakłada obowiązki na radnych – mówi Leszek Szczotka, przewodniczący Rady Miejskiej i pomysłodawca uchwały.

Co istotne, jeszcze obowiązująca uchwała o dietach została uchwalona w 2002 r. Ta nowa nie tylko oznacza podwyżki, ale dodatkowe potrącenia. Za każdą nieobecność radnego na posiedzeniu komisji potrąca się 100 zł, a za nieobecność dłuższą jednorazowo niż jedna godzina – 50 zł. Podobnie w przypadku sesji – kwoty potrąceń to odpowiednio 200 zł i 100 zł. - Chcemy zdyscyplinować radnych, żeby po godzinie nie wychodzili z sesji czy komisji – podkreśla L. Szczotka. Radny diety nie otrzyma w ogóle, jeśli w danym miesiącu nie uczestniczył w żadnym posiedzeniu komisji i sesji.

W uzasadnieniu czytamy: „Uchwała przewiduje wzrost wysokości diet radnych, jednakże jej głównym celem jest wprowadzenie regulacji w zakresie uzależnienia wysokości diet nie tylko od sprawowanych przez radnych funkcji, ale także od ich aktywności w pracach Rady. Ponadto w uchwale uściślone zostają zasady zwrotu kosztów podróży przysługujących radnym Rady Miejskiej w Pszczynie”.

Uchwała wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. Radni dostaną po 300 zł więcej. Dieta radnego wynosić będzie 1 000 zł, przewodniczącego komisji – 1 300 zł, wiceprzewodniczącego rady – 1 400 zł, a przewodniczącego – 1 800 zł. 

 

Więcej o wyższych dietach dla pszczyńskich radnych będzie można przeczytać w kolejnym numerze "Gazety Pszczyńskiej" (nr 22/2018), który w sklepach ukaże się we wtorek, 20 listopada

pako

T G+ F

Zobacz także

gorący temat
W Pszczynie jak w sejmie?
W Pszczynie jak w sejmie?
Pierwsza sesja Rady Miejskiej: Leszek Szczotka ponownie przewodniczącym
Pierwsza sesja Rady Miejskiej: Leszek Szczotka ponownie przewodniczącym
Splot jest wszędzie, czyli Europejskie Dni Dziedzictwa 2019 w pszczyńskim skansenie
Splot jest wszędzie, czyli Europejskie Dni Dziedzictwa 2019 w pszczyńskim skansenie
Powracają Niedziele z Bajką w suszeckim GOKu
Powracają Niedziele z Bajką w suszeckim GOKu

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18