Ostatnia sesja Rady Miejskiej była czasem na podziękowania i podsumowanie kadencji. Przy okazji uchwalono podwyżki dla kolejnej rady

Podwyżka dla nowej rady rzutem na taśmę

Pszczyna16.11.2018, 15:06

Jedną z ostatnich uchwał podjętych przez Radę Miejską kadencji 2014-2018 była uchwała ws. diet dla radnych. Będzie podwyżka dla nowych radnych, ale też i zapis, który – jak mówi obecny przewodniczący Rady Miejskiej – ma ich zdyscyplinować.

Do tej pory miesięczna dieta radnego Rady Miejskiej w Pszczynie wynosiła 700 zł, przewodniczący komisji otrzymywał 1 000 zł, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – 1 100 zł, a przewodniczący – 1 500 zł (każdy radny otrzymuje jedną dietę w najwyższej wysokości, zależnej od funkcji). Za każdą nieobecność na komisji potrącano 50 zł, a na sesji – 150 zł.

Dość niespodziewanie w porządku obrad wczorajszej, ostatniej sesji Rady Miejskiej tej kadencji pojawił się projekt uchwały podwyższający wysokość diety dla radnych kolejnej kadencji (w nowej radzie znajdzie się 16 radnych kończącej się kadencji). Z reguły takie uchwały są uchwalane na początku nowej kadencji.

Dlaczego o nowych dietach rzutem na taśmę decyduje odchodząca Rada Miejska? - Wydaje mi się, że to rozsądny czas, żeby rada, która odchodzi, po 18 latach podjęła uchwałę, która nie tylko zwiększa diety, ale też nakłada obowiązki na radnych – mówi Leszek Szczotka, przewodniczący Rady Miejskiej i pomysłodawca uchwały.

Co istotne, jeszcze obowiązująca uchwała o dietach została uchwalona w 2002 r. Ta nowa nie tylko oznacza podwyżki, ale dodatkowe potrącenia. Za każdą nieobecność radnego na posiedzeniu komisji potrąca się 100 zł, a za nieobecność dłuższą jednorazowo niż jedna godzina – 50 zł. Podobnie w przypadku sesji – kwoty potrąceń to odpowiednio 200 zł i 100 zł. - Chcemy zdyscyplinować radnych, żeby po godzinie nie wychodzili z sesji czy komisji – podkreśla L. Szczotka. Radny diety nie otrzyma w ogóle, jeśli w danym miesiącu nie uczestniczył w żadnym posiedzeniu komisji i sesji.

W uzasadnieniu czytamy: „Uchwała przewiduje wzrost wysokości diet radnych, jednakże jej głównym celem jest wprowadzenie regulacji w zakresie uzależnienia wysokości diet nie tylko od sprawowanych przez radnych funkcji, ale także od ich aktywności w pracach Rady. Ponadto w uchwale uściślone zostają zasady zwrotu kosztów podróży przysługujących radnym Rady Miejskiej w Pszczynie”.

Uchwała wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. Radni dostaną po 300 zł więcej. Dieta radnego wynosić będzie 1 000 zł, przewodniczącego komisji – 1 300 zł, wiceprzewodniczącego rady – 1 400 zł, a przewodniczącego – 1 800 zł. 

 

Więcej o wyższych dietach dla pszczyńskich radnych będzie można przeczytać w kolejnym numerze "Gazety Pszczyńskiej" (nr 22/2018), który w sklepach ukaże się we wtorek, 20 listopada

pako

T G+ F

Zobacz także

gorący temat
W Pszczynie jak w sejmie?
W Pszczynie jak w sejmie?
Pierwsza sesja Rady Miejskiej: Leszek Szczotka ponownie przewodniczącym
Pierwsza sesja Rady Miejskiej: Leszek Szczotka ponownie przewodniczącym
Przekazali pieniądze na budowę Domu Ojca Pio
Przekazali pieniądze na budowę Domu Ojca Pio
Powiatowe szkoły zapraszają na dni otwarte
Powiatowe szkoły zapraszają na dni otwarte

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18