Projekt badawczy w Gilowicach rozpoczął się w lipcu

W Gilowicach sprawdzają, czy można wydobywać metan

Gilowice22.09.2016, 11:28

Od lipca w Gilowicach w gminie Miedźna prowadzony jest nowatorski w Polsce projekt badawczy. Sprawdzana jest nowa metoda wydobycia metanu, która może poprawić sytuację polskiego górnictwa.

Wysoka konstrukcja i specjalistyczny sprzęt pojawiły się jakiś czas temu przy ul. Starorzecznej w Gilowicach. Okazuje się, że konsorcjum Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (to spółka Skarbu Państwa) oraz Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego (nadzorowanego przez ministra środowiska) realizuje tam projekt badawczy pn. „Odmetanowanie pokładów węgla poprzez stymulację produktywności metanu z pokładów węgla w otworach wiertniczych Gilowice-1 i Gilowice-2H”.

W Gilowicach sprawdzane jest, czy możliwe jest wydobycie metanu z pokładów węgla kamiennego przed jego eksploatacją, w technologii szczelinowania hydraulicznego, z powierzchni terenu. W polskim górnictwie obecnie stosowana jest głównie metoda odmetanowania dołowego, prowadzonego w czasie eksploatacji węgla.

- Wtedy uzyskujemy mieszaninę powietrza z metanem o zawartości metanu przeważnie nie większej niż 40-50%, podczas, gdy z otworów powierzchniowych uzyskujemy gaz wysokometanowy o zawartości metanu w granicach 90-95%, który nadaje się do bezpośredniego zastosowania - zauważa Andrzej Rudnicki, rzecznik prasowy PIG – PIB.

Jak przyznaje, dzięki takiej metodzie możliwe może okazać się ujęcie metanu, który jest cennym surowcem energetycznym, a który do tej pory nie był eksploatowany na skalę przemysłową. Choć jego zasoby w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym sięgają 170 mld m3. Pozytywne wyniki badań mogą przyczynić się też do poprawy bezpieczeństwa pracy w kopalniach, bo zmniejszy się zagrożenie metanowe, poprawy rentowności kopalń dzięki zmniejszeniu kosztów wydobycia węgla, a także do zmniejszenia emisji metanu z kopalń, która ciągle się zwiększa, co ma wpływ na efekt cieplarniany.

 

Dlaczego projekt realizowany jest akurat w Gilowicach? Jak długo potrwają badania? Kiedy mogłoby dojść do wydobycia metanu tą metodą? I czy takie badania są bezpieczne dla mieszkańców i środowiska? O tym wszystkim piszemy w najnowszym numerze "Gazety Pszczyńskiej" - w sklepach za 1 zł!

 

Reklama

Reklama

pako

T G+ F

Zobacz także

W Gilowicach powstanie minielektrownia
W Gilowicach powstanie minielektrownia
Metan z Gilowic na skalę przemysłową? Wyniki są obiecujące
Metan z Gilowic na skalę przemysłową? Wyniki są obiecujące
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Komentarze:

Mieszkaniec Gilowic 2016-09-23 godz. 06:55
Chcecie napisać rzetelny artykuł o wiertni w Gilowicach to pogadajcie z Marianem Ochroniarzem, on wie wszystko! Wie więcej niż Ci z PGNiG czy Exalo... ;D A tak serio teraz. Wielkie brawa dla Panów prezesów i tym podobnych męskich genitaliów za wyrzucenie z pracy większości pracowników, którzy jeszcze są w Gilowicach, ale to ich ostania robota pod "patronatem" można się już domyślić kogo. Za to co zrobiliście tym fachowcom wielki murzyński członek wam panowie szlachta w oko bo w odbyt to pewnie dla was by przyjemność była!
treść:
autor:

SQL: 20