Miniblok energetyczny ma powstać w okolicy ul. Lompy w Gilowicach. Tam, gdzie paliła się flara i gdzie w listopadzie ub.r. robót doglądał m.in. minister energii

W Gilowicach powstanie minielektrownia

Gilowice14.02.2018, 14:10

To kolejny etap programu PGNiG i PIG-PIB, w ramach którego sprawdzana jest nowa metoda wydobycia metanu. W gminie Miedźna planowany jest miniblok energetyczny.

Ponad rok w Gilowicach Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wraz z Państwowym Instytutem Geologicznym – Państwowym Instytutem Badawczym realizują projekt badawczy pn. „Odmetanowanie pokładów węgla poprzez stymulację produktywności metanu z pokładów węgla w otworach wiertniczych Gilowice-1 i Gilowice-2H”. Sprawdzana jest możliwość wydobycia metanu z pokładów węgla kamiennego przed jego eksploatacją, w technologii szczelinowania hydraulicznego, z powierzchni terenu.

W listopadzie ub.r. spółka poinformowała, że wyniki projektu gilowickiego są bardzo obiecujące. W ciągu dziewięciu miesięcy testowego wydobycia z pokładów węgla w Gilowicach uzyskano ponad 790 tys. m3 metanu. Szacowano, że możliwe jest wydobycie na poziomie 1-1,5 mld m3 gazu rocznie.

Niedawno pojawiła się informacja, że w miejscu prowadzonych badań, czyli tam, gdzie paliła się flara (w pobliżu ul. Lompy) powstanie elektrownia. W rzeczywistości planowana jest instalacja w formie agregatu prądotwórczego o kontenerowej zabudowie, czyli miniblok energetyczny. - Instalacja będzie wytwarzała moc do 1 MW. Będzie w pełni zautomatyzowana, praktycznie bezobsługowa i wyciszona. Energia w niej wyprodukowana trafi do sieci Tauron Dystrybucja za pomocą istniejącej już linii energetycznej – informuje Marcin Poznań z biura prasowego spółki.

Jak dodaje, takie instalacje istnieją również na innych obiektach kopalnianych i przy magazynach podziemnych gazu w Polsce. - W ciągu minionych dwóch lat powstały dwa minibloki energetyczne o zbliżonej mocy na kopalniach gazu ziemnego PGNiG – Połęcko i Radoszyn w woj. lubuskiem. Energia z bloków i ciepło wykorzystywane są dla celów technologicznych, a nadwyżki sprzedawane są do sieci zewnętrznej – zauważa. Uspokaja, że budowa prowadzona będzie bez wpływu na otoczenie. Firma jest na etapie pozyskiwania zgód formalno-prawnych do uruchomienia inwestycji.

Tymczasem spółka rozpoczęła już badania sejsmiczne, które prowadzone są m.in. na terenie powiatu pszczyńskiego (chodzi głównie o gminy Miedźna i Pszczyna). Pisaliśmy o nich już w październiku ub.r. W wielu miejscach oznaczono tzw. punkty pomiarowe, pojawił się sprzęt, a także specjalistyczne samochody, tzw. wibrosejsy.

- Przedsięwzięcie ma charakter badawczy i stanowi element programu Geo-Metan, którego celem jest rozwój technologii pozyskiwania metanu z pokładów węgla. W ramach planowanych prac w pierwszej kolejności wykonane zostaną badania sejsmiczne, które posłużą do oceny wielkości zasobów złóż metanu – przyznaje M. Poznań. Jak mówi, badania są bezpieczne i nieinwazyjne.

Mają potrwać 2-3 miesiące. PGNiG podkreśla, że prace, które są prowadzone na terenie koncesji „Międzyrzecze” w powiecie pszczyńskim nie mają związku z budową żadnej kopalni podziemnej. Za ewentualne szkody, które powstaną w wyniku badań mieszkańcom przysługuje odszkodowanie. Grupa Sejsmiczna PL-150 Geofizyki Toruń, która na zlecenie PGNiG wykonuje prace ma swoją siedzibę w Woli, przy ul. Poprzecznej 1.

pako

T G+ F

Zobacz także

Metan z Gilowic na skalę przemysłową? Wyniki są obiecujące
Metan z Gilowic na skalę przemysłową? Wyniki są obiecujące
W powiecie szukają ropy naftowej i gazu ziemnego
W powiecie szukają ropy naftowej i gazu ziemnego
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18