Badania polegać będą na rejestrowaniu mikro drgań sejsmicznych, które generowane są mechanicznie przez widoczne na zdjęciu pojazdy wibrosejsmiczne, tzw. wibrosejsy (fot. Geofizyka Toruń)

W powiecie szukają ropy naftowej i gazu ziemnego

Pszczyna, Miedźna24.10.2017, 10:27

Na terenie gmin Pszczyna i Miedźna wkrótce rozpoczną się badania, których celem jest poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.

Prace prowadzić będzie spółka Geofizyka z Torunia na zlecenie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. PGNiG w marcu br. otrzymała od ministra środowiska koncesję na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż metanu z pokładów węgla oraz wydobywanie metanu z pokładów węgla na obszarze „Międzyrzecze”. Na bazie tej koncesji PGNiG może prowadzić m.in. badania sejsmiczne.

Badania prowadzone będą na terenie gmin Pszczyna i Miedźna, a także w gminach Oświęcim, Brzeszcze, Wilamowice i Bojszowy.

Na czym będą dokładnie polegały? - Podstawę badań stanowią pomiary sejsmiczne polegające na kontrolowanym wzbudzaniu fali sejsmicznej. Do wzbudzania fali sejsmicznej stosuje się specjalne pojazdy, tzw. wibrosejsy. Wytworzona fala przenika w głąb ziemi, odbija się od kolejnych warstw geologicznych i powraca na powierzchnię, gdzie jest rejestrowana za pomocą specjalnych czujników zwanych geofonami, które połączone są z bardzo czułą aparatura telemetryczną. W dużym uproszczeniu przypomina to lekarskie badanie USG – tłumaczy Marcin Poznań, rzecznik prasowy spółki. W pracach na terenie powiatu pszczyńskiego mają być wykorzystywane cztery wibrosejsy.

Przeprowadzone badania sejsmograficzne pokażą, jaka jest struktura geologiczna danego rejonu. W ten sposób obrazuje się geologiczną budowę podłoża. To pozwoli określić, czy znajdują się tam jakieś bogactwa naturalne, jak ropa naftowa czy gaz ziemny, które można byłoby w przyszłości wydobywać.

Jak podkreśla przedstawiciel PGNiG, badania nie są szkodliwe dla ludzi i środowiska. Do celów pomiarowych konieczne będzie wiercenie otworów wiertniczych o głębokości ok. 60 m. Z właścicielami terenów, na których powstaną odwierty podpisywane będą porozumienia. Jak podkreśla PGNiG, za ewentualne szkody wyrządzone w toku badań sejsmicznych przysługuje odszkodowanie.

Prace w Pszczynie i Miedźnej mają ruszyć 1 listopada i potrwają pół roku. Planowo powinny zakończyć się końcem kwietnia 2018 r. 

 

Więcej na ten temat piszemy w najnowszym numerze "Gazety Pszczyńskiej" (nr 20/2017) - w sklepach za złotówkę! Zobacz zapowiedź numeru - TUTAJ

pako

T G+ F

Zobacz także

W Gilowicach powstanie minielektrownia
W Gilowicach powstanie minielektrownia
Metan z Gilowic na skalę przemysłową? Wyniki są obiecujące
Metan z Gilowic na skalę przemysłową? Wyniki są obiecujące
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18