fot. KPP w Pszczynie

Tylko w styczniu w Goczałkowicach przeprowadzono 44 kontrole palenisk

Pszczyna27.01.2020, 15:13

Na terenie gminy Goczałkowice-Zdrój prowadzone są intensywne kontrole palenisk. Od początku ubiegłego roku skontrolowano 244 posesje. W 2019 r. przeprowadzono 200 kontroli, a tylko od 1 do 25 stycznia 2020 roku – 44 kontrole.

Celem kontroli jest sprawdzenie, czym mieszkańcy ogrzewają swoje domy i uświadamianie, że każdy z nas powinien dbać o jakość powietrza, również poprzez odpowiednie opalanie budynków.

Kontrole palenisk prowadzone są przez upoważnionych pracowników Urzędu Gminy, często w obecności dzielnicowych. Kiedy kontrolerzy zauważają nieprawidłowości w budynkach mieszkalnych (np. opalanie mokrym drewnem, niedozwolonym opałem czy śmieciami) pouczają właściciela nieruchomości. Jednocześnie informują, że przeprowadzona zostanie rekontrola. Takie pouczenie w większości przypadków daje efekt – przy następnej kontroli nieprawidłowości nie ma. Na rekontrolę pracownicy Urzędu Gminy jadą zawsze w obecności dzielnicowych, którzy w razie braku działań ze strony mieszkańca (jeśli sytuacja nie ulega poprawie) mogą wystawić mandat karny.

W styczniu na terenie gminy Goczałkowice-Zdrój przeprowadzono także pilotażowe kontrole z użyciem drona, wyposażonego w kamerę i czujnik do badania spalin. W budynkach, w których dron wykazał przekroczenie norm przeprowadzone zostały tradycyjne kontrole przez dzielnicowych i pracowników Urzędu Gminy. Pomimo przekroczenia norm, na miejscu nie stwierdzono spalania śmieci, czy innych odpadów. Każdorazowo był to opał kupiony w składnicy opału lub bezpośrednio na kopalni, oraz suche drewno.

Od listopada 2019 r. przy okazji kontroli przeprowadzane są również ankiety mające na celu rozpoznanie potrzeb mieszkańców w zakresie dofinansowania do wymiany pieców, wymiany okien czy też docieplenia budynków.

Często widząc gęsty dym unoszący się nad kominem myślimy, że to efekt palenia śmieci, mułu czy innych zabronionych paliw. Nie zawsze tak jest. Jak podkreślają kontrolerzy, często okazuje się, że w kotłowniach nie ma zabronionych paliw, a właściciele posesji kupili opał z legalnych składów. Przedstawiają rachunki czy faktury potwierdzające zakup. Jednak nierzadko okazuje się, że paliwo jest złej jakości. Ustawa o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw nakazuje przedsiębiorcom posługiwanie się świadectwem jakości paliwa, dlatego przed zakupem opału zapytajmy sprzedawcę o ten dokument, żebym rzeczywiście nabyć paliwo dobrej jakości! Zdarzają się sytuacje, że osoby w trudnej sytuacji finansowej przyznają, że nie mają środków na zakup odpowiedniego opału. Wtedy kontrolerzy doradzają zwrócenie się o pomoc do Ośrodka Pomocy Społecznej.

Przypomnijmy: uchwała antysmogowa wprowadziła zakaz używania paliw, których stosowanie powoduje wysoką emisję trujących substancji do atmosfery: węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz wilgotnego drewna.

Zgodnie z art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska, mieszkańcy mają obowiązek wpuścić kontrolujących na teren nieruchomości. Gmina Goczałkowice apeluje do mieszkańców o umożliwienie dokonywania kontroli, które prowadzone są dla dobra wszystkich. Kontrolujący w razie utrudniania wejścia na teren nieruchomości mogą poprosić o pomoc policję, która może wystawić mandat za utrudnianie wykonywania przez urzędników ustawowych obowiązków.

Dodajmy, że głównym źródłem pyłów zawieszonych PM10 w województwie śląskim są właśnie gospodarstwa domowe, które generują aż 55% tych zanieczyszczeń. Kolejne źródła to przemysł – 20% oraz transport drogowy – 13%. 

(UG Goczałkowice-Zdrój)

Reklama

ar

T G+ F

Zobacz także

W Goczałkowicach dron badał dym z kominów. To kontrola przeprowadzona przez gminę
W Goczałkowicach dron badał dym z kominów. To kontrola przeprowadzona przez gminę
Alarm smogowy: gminy mają obowiązek przeprowadzać kontrole palenisk
Alarm smogowy: gminy mają obowiązek przeprowadzać kontrole palenisk
Wydłużenie czasu na rejestrację pojazdu
Wydłużenie czasu na rejestrację pojazdu
Powiat wesprze zakup aparatury do wykonywania testów na obecność koronawirusa
Powiat wesprze zakup aparatury do wykonywania testów na obecność koronawirusa
Uważajcie na fałszywą listonoszkę!
Uważajcie na fałszywą listonoszkę!
W Porębie powstaje sala gimnastyczna
W Porębie powstaje sala gimnastyczna
Ozonowanie w budynku Centrum Przesiadkowego
Ozonowanie w budynku Centrum Przesiadkowego
Wsparcie z ZUS w ramach „tarczy antykryzysowej”
Wsparcie z ZUS w ramach „tarczy antykryzysowej”

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 19