Po zniszczeniach spowodowanych przez powódź z 2010 r. kościół jest ciągle remontowany. Do odnowienia pozostały jeszcze m.in. polichromie na ścianach.

To cud, że przetrwał tyle wieków

Ćwiklice20.10.2015, 12:32

Do tej pory za datę powstania kościoła pw. św. Marcina w Ćwiklicach przyjmowano przełom XVI i XVII wieku. Kluczowa dla zmiany datowania początków świątyni okazała się ekspertyza dendrochronologiczna ze stycznia 2013 r. Wyniki tych badań w końcu zatwierdził Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach.

29 września Śląski Wojewódzki Konserwator zabytków w Katowicach zmienił decyzję z 18 marca 1960 r. w sprawie wpisania drewnianego kościoła pw. św. Marcina w Ćwiklicach do rejestru zabytków nieruchomych. Teraz w treści decyzji można przeczytać, że konserwator uznaje za zabytek „kościół drewniany parafialny pod wezwaniem Świętego Marcina w Ćwiklicach (gmina Pszczyna, powiat pszczyński) z lat sześćdziesiątych XV wieku i XVII wieku..." (w tym drugim okresie powstała wieża kościoła).

Do tej pory za datę powstania kościoła przyjmowano przełom XVI i XVII wieku. Co zatem powodowało zmianę datowania początków świątyni. W związku z pracami remontowym (kościół został zniszczony podczas powodzi z czerwca 2010 r.) konserwator zlecił wykonanie ekspertyzy dendrochronologicznej. Jak się okazało, materiał do budowy ścian prezbiterium, nawy i zakrystii pozyskano już na wiosnę i w lecie 1464 r., a na konstrukcję więźb dachowych w okresie jesienno-zimowym w latach 1464/65 i 1465/66.

Wyniki tych badań potwierdził właśnie Ślaski Wojewódzki Konserwator Zabytków. - Teraz już można oficjalnie mówić, że początki ćwiklickiego kościoła sięgają ok. 1464 r. A to oznacza, że to najstarszy drewniany kościół w Polsce Południowej i jeden z najstarszych w kraju - mówi ks. Sylwester Suchoń, proboszcz parafii św. Marcina w Ćwiklicach. - To cud, że kościół przetrwał tyle wieków. To zasługa poprzednich pokoleń oraz wszystkich tych, którzy obecnie przyczyniają się do renowacji kościoła - dodaje ks. Sylwester Suchoń.

Więcej na ten temat czytaj w najnowszym wydaniu „Gazety Pszczyńskiej", nr 20 z 20 października br.

jack

T G+ F

Zobacz także

Na ratowanie zabytków
Na ratowanie zabytków
Wykład otwarty Marcina Nygi
Wykład otwarty Marcina Nygi
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18