Strach przed szkodami górniczymi

21.01.2009, 12:31

Pielgrzymowice

Sala pielgrzymowickiej OSP była wypełniona po brzegi osobami, które wzięły udział w konferencji dotyczących zmian w Prawie Geologiczno-Górniczym.


Przypomnijmy, że mieszkańcy Pielgrzymowic, którzy założyli Społeczny Komitet Ochrony swojego sołectwa walczą o to, by Jastrzębska Spółka Węglowa, która chce rozbudować swoje dwie kopalnie Pniówek” i Zofiówkę” i wydobywac w nowych polach m.in. pod Pielgrzymowicami, zagwarantowała minimalizację skutków szkód górniczych i zastosowała nowoczesne metody eksploatacji.
Poniedziałkowa konferencja w Pielgrzymowicach dotyczyła m.in. wprowadzenia zmian w Prawie Geologiczno-Górniczym, zwłaszcza w zakresie szkód górniczych. - Stanowczo podkreślam, że nie występujemy przeciwko górnictwu. Wskazujemy tylko na konieczność nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań – podkreślała Agata Tucka-Marek, przewodnicząca Społecznego Komitetu Ochrony Pielgrzymowic, który zainicjował zorganizowanie konferencji.

Działania komitetu poparli posłowie Kazimierz Kutz, Tomasz Tomczykiewicz oraz wójt Pawłowic Damian Galusek.

- Na urodę tego miejsca świat pracował latami. Tego piękna nie wolno zniszczyć. Stanę na głowie, żeby to, co się tu dzieje, stało się problemem ogólnopolskim, bo tutaj się rodzi wielkie społeczeństwo obywatelskie – mówił poseł Kazimierz Kutz.

Wójt Pawłowic zauważył, że ten problem nie musi być tak skrajnie postrzegany. - Trzeba zminimalizować skutki szkód górniczych poprzez lepszą technologię wydobywania węgla, wyrównanie szans w postępowaniach odszkodowawczych podmiotów prywatnych czy małych przedsiębiorstw i kopalń, które mają całe rzesze prawników. Wielu z nas ma rozdarte serce, ale myślę, że rozwiązanie dobre dla wszystkich stron się znajdzie – mówił Damian Galusek.

Tomasz Tomczykiewicz przyznał, że to na posłach ciąży zadanie, żeby pogodzić interesy górnictwa oraz mieszkańców i gmin. - Trzeba jasno powiedzieć, że lobby przemysłowe, górnicze w sejmie jest zdecydowanie silniejsze niż lobby samorządowe czy zwykłych mieszkańców, którym na co dzień przychodzi zmagać się ze szkodami. Myślę, że powstanie takiego komitetu jak ten w Pielgrzymowicach, ten proces zmieni – mówił poseł Tomczykiewicz.

O jakie zmiany w prawie zabiegają pielgrzymowiczanie? O to, by poszkodowany miał możliwość wybrać sposób naprawienia szkody (np. odszkodowanie, naprawa, czy wykup nieruchomości). Obecnie to poszkodowany musi udowadniać, że szkody, które poniósł, spowodowała działalność zakładu górniczego, a zakład powinnien udowodniać przed sądem, że szkody nie powstały z jej winy. Powinna zostać także wprowadzona możliwość uzyskania zadośćuczynienia za doznane krzywdy. Postulowany jest też obowiązek wykupu nieruchomości – mieszkaniec, który obawia się o szkody górnicze, powinien mieć możliwość zwrócenia się z wnioskiem do zakładu górniczego o wykup jego nieruchomości.

Agata Tucka-Marek, zapewniła, że komitet trafi z tymi postulatami do posłów.

ram

T G+ F

Zobacz także

Strach przed wielką wodą - zobacz zdjęcia
Strach przed wielką wodą - zobacz zdjęcia
Strach się bać - wygraj karnet do Edynburga
Strach się bać - wygraj karnet do Edynburga
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18