Ruszyła akcja zima

05.12.2012, 11:10

Pszczyna

Urzędnicy zapowiadają, że są przygotowani na nadejście zimy na drogach.


Za zimowe utrzymanie dróg gminnych w gminie Pszczyna w tym sezonie odpowiada wyłoniona w drodze przetargu firma TD Infra Mariusz Życzyński z Katowic. Umowa podpisana z wykonawcą opiewa na kwotę 600 tys. zł. Katarzyna Huptys, naczelniczka Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Pszczynie, podkreśla jednak, że na zimowe utrzymanie dróg będzie wydane tyle pieniędzy, ile okaże się niezbędne. - Jeśli zima będzie śnieżna to oczywiście zwiększymy tę kwotę – dodaje.
W pierwszej kolejności odśnieżane będą drogi z przypisanym do nich I standardem utrzymania. To ok. 30 dróg w mieście. I standard oznacza, że śnieg musi być z nich usunięty do 4 godzin po opadach. W II standardzie znajduje się kolejnych 15 dróg w mieście, natomiast w III standardzie drogi osiedlowe i w sołectwach. W tym wypadku muszą być one odśnieżone i przejezdne do 8 godzin. Jak co roku interwencje mieszkańcy mogą zgłaszać w Wydziale Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Pszczynie (tel. 32 449 39 89, 32 449 39 13, 32 449 39 12), a mieszkańcy sołectw dodatkowo mogą interweniować u sołtysów.

Za zimowe utrzymanie dróg powiatowych w gminie Pszczyna oraz dróg wojewódzkich na terenie powiatu pszczyńskiego odpowiada Powiatowy Zarząd Dróg. Na zaśnieżone drogi wyjadą pługi i piaskarki będące na wyposażeniu PZD oraz firmy zewnętrznej - Jan Romanko Usługi Transportowo-Sprzętowe z Pszczyny.

Żeby móc liczyć głównie na własne siły PZD zakupił w tym roku za ok. 350 tys. zł ciągnik rolniczy Claas Arion wraz pługiem odśnieżnym oraz posypywarką soli i piasku. Akcję odśnieżania dróg za każdym razem koordynował będzie dyżurny akcji z PZD. To on będzie decydował jakie drogi w pierwszej kolejności będą odśnieżane. Pod uwagę będzie brał przypisany im standard utrzymania, panujące na drogach warunki, a także aspekt ekonomiczny. Trasa przejazdu pługów i piaskarek ma zawierać jak najmniej tzw. pustych przejazdów. Wszelkie uwagi dyżurny przyjmuje pod numer tel. 501 716 376. Na zimowe utrzymaniu dróg powiatowych powiat pszczyński zarezerwował 574 tys. zł. Z kolei na letnie i zimowe utrzymanie dróg wojewódzkich powiat pszczyński otrzymuje dotację z województwa śląskiego w kwocie ponad 2 mln zł.

jack

T G+ F

Zobacz także

Ruszyła  ogólnopolska  akcja  badań  cytologicznych
Ruszyła ogólnopolska akcja badań cytologicznych
Akcja Bezpieczny weekend ruszyła
Akcja Bezpieczny weekend ruszyła
Dron sprawdzał czym palą mieszkańcy Pszczyny
Dron sprawdzał czym palą mieszkańcy Pszczyny
Zakończyła się przebudowa ulicy Krasińskiego
Zakończyła się przebudowa ulicy Krasińskiego
Sytuacja epidemiologiczna w powiecie
Sytuacja epidemiologiczna w powiecie
Niemal 750 mieszkańców powiatu skorzystało już z bezpłatnej pomocy prawnej
Niemal 750 mieszkańców powiatu skorzystało już z bezpłatnej pomocy prawnej

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18