Ruszyła akcja zima

05.12.2012, 11:10

Pszczyna

Urzędnicy zapowiadają, że są przygotowani na nadejście zimy na drogach.


Za zimowe utrzymanie dróg gminnych w gminie Pszczyna w tym sezonie odpowiada wyłoniona w drodze przetargu firma TD Infra Mariusz Życzyński z Katowic. Umowa podpisana z wykonawcą opiewa na kwotę 600 tys. zł. Katarzyna Huptys, naczelniczka Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Pszczynie, podkreśla jednak, że na zimowe utrzymanie dróg będzie wydane tyle pieniędzy, ile okaże się niezbędne. - Jeśli zima będzie śnieżna to oczywiście zwiększymy tę kwotę – dodaje.
W pierwszej kolejności odśnieżane będą drogi z przypisanym do nich I standardem utrzymania. To ok. 30 dróg w mieście. I standard oznacza, że śnieg musi być z nich usunięty do 4 godzin po opadach. W II standardzie znajduje się kolejnych 15 dróg w mieście, natomiast w III standardzie drogi osiedlowe i w sołectwach. W tym wypadku muszą być one odśnieżone i przejezdne do 8 godzin. Jak co roku interwencje mieszkańcy mogą zgłaszać w Wydziale Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Pszczynie (tel. 32 449 39 89, 32 449 39 13, 32 449 39 12), a mieszkańcy sołectw dodatkowo mogą interweniować u sołtysów.

Za zimowe utrzymanie dróg powiatowych w gminie Pszczyna oraz dróg wojewódzkich na terenie powiatu pszczyńskiego odpowiada Powiatowy Zarząd Dróg. Na zaśnieżone drogi wyjadą pługi i piaskarki będące na wyposażeniu PZD oraz firmy zewnętrznej - Jan Romanko Usługi Transportowo-Sprzętowe z Pszczyny.

Żeby móc liczyć głównie na własne siły PZD zakupił w tym roku za ok. 350 tys. zł ciągnik rolniczy Claas Arion wraz pługiem odśnieżnym oraz posypywarką soli i piasku. Akcję odśnieżania dróg za każdym razem koordynował będzie dyżurny akcji z PZD. To on będzie decydował jakie drogi w pierwszej kolejności będą odśnieżane. Pod uwagę będzie brał przypisany im standard utrzymania, panujące na drogach warunki, a także aspekt ekonomiczny. Trasa przejazdu pługów i piaskarek ma zawierać jak najmniej tzw. pustych przejazdów. Wszelkie uwagi dyżurny przyjmuje pod numer tel. 501 716 376. Na zimowe utrzymaniu dróg powiatowych powiat pszczyński zarezerwował 574 tys. zł. Z kolei na letnie i zimowe utrzymanie dróg wojewódzkich powiat pszczyński otrzymuje dotację z województwa śląskiego w kwocie ponad 2 mln zł.

jack

T G+ F

Zobacz także

Akcja Bezpieczny weekend ruszyła
Akcja Bezpieczny weekend ruszyła
Ruszyła  ogólnopolska  akcja  badań  cytologicznych
Ruszyła ogólnopolska akcja badań cytologicznych
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18