(fot. powiat)

Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego ws. Koronawirusa

Powiat04.03.2020, 08:50

Starosta Barbara Bandoła zwołała posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które w całości zostało poświęcone omówieniu aktualnej sytuacji związanej z zagrożeniem koronawirusem.

W posiedzeniu wzięli udział samorządowcy, przedstawiciele służb, inspekcji i straży z terenu powiatu pszczyńskiego oraz kierownicy i dyrektorzy powiatowych jednostek organizacyjnych.

- Chcemy przez to spotkanie przygotować się do działań, które mają na celu zapobieganie i właściwe postępowanie w sytuacji rozprzestrzeniania się koronawirusa. Gromadzimy informacje o tym, jak poszczególne służby są przygotowane do działań i przekazujemy je dalej, by nie dopuścić do sytuacji negatywnych dla mieszkańców - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tychach, Grzegorz Gołdynia, dyrektor Szpitala Powiatowego w Pszczynie, dr n. med. Marcin Leśniewski oraz kierownik Stacji Pogotowia Ratunkowego w Pszczynie, Michał Rupik, omówili procedury postępowania związane z podejrzeniem zarażeniem koronawirusem.

Podkreślili, że procedury dotyczą osób, które są z kręgu ryzyka, tzn. wróciły z krajów, w których stwierdzono występowanie koronawirusa lub miały wcześniej bezpośredni kontakt z osobą zagrożoną i mają przy tym objawy, jak gorączka, kaszel i problemy z oddychaniem.

Podczas spotkania podkreślono, że obecnie nie mamy do czynienia ze stanem epidemii. Za najważniejsze uznano prowadzenie ciągłej akcji profilaktycznej wśród mieszkańców oraz wzmocnienie warunków higieny w szkołach.

W profilaktyce najważniejsze jest częste i skuteczne mycie rak, stosowanie odpowiednich zasad ochrony podczas kaszlu i kichania (zakrywanie ust i nosa w zgięcie łokcia), zachowanie co najmniej 1 metra odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.

Jak podało 3 marca, godz. 15.00) Ministerstwo Zdrowia, do tej pory w Polsce przebadano 559 próbek pod kątem koronawirusa i wszystkie były negatywne.

Jak chronić się przed koronawirusem?

Przypomnijmy, że Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu. Jeżeli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w tych krajach i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to:

- bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną - całodobowa infolinia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tychach na temat koronawirusa - 512 370 717

lub

- zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Najbliższe oddziały obserwacyjno-zakaźne oraz zakaźne:

- Tychy - Megrez Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, Edukacji 102

- Chorzów - Szpital Specjalistyczny W Chorzowie, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, Hepatologii Zakaźnej i Nabytych Niedoborów Odporności Kliniczny, ul. Zjednoczenia 10

- Cieszyn - Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, ul. Bielska 4

Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś w tamte rejony, pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i jeśli to możliwe - pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia.

(źródło: powiat)

KK

T G+ F

Zobacz także

Dozowniki dezynfekujące w starostwie, szkołach oraz  pozostałych jednostkach
Dozowniki dezynfekujące w starostwie, szkołach oraz pozostałych jednostkach
Epidemia na Śląsku?
Epidemia na Śląsku?
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18