Potrzebny policjant

20.03.2007, 11:32

Suszec

Gmina czyni starania, żeby w rewirze dzielnicowych przybył trzeci policjant. Radni byli w tej sprawie jednogłośni.


Już chyba mało kto pamięta czasy, kiedy w Suszcu był komisariat policji. Wtedy o bezpieczeństwo mieszkańców dbało sześciu policjantów. Teraz jest dwóch dzielnicowych. Gmina opłaca im też godziny nadliczbowe (20 tys. rocznie). Po godzinach dzielnicowi kontrolują lokale, zabezpieczają imprezy. Ale to nie wystarcza. – Przestępstw kryminalnych jest mniej, ale przybywa problemów ekologicznych – mówi wójt Marian Pawlas. - Nie jesteśmy w stanie tego upilnować, mimo że na biurku mam cały stos zgłoszeń mieszkańców. Chcą, żebym karał tych, którzy spalają śmieci, plastiki, opony, czy wypalają trawy. Mam dane kto to robi i będziemy stosować drastyczne środki, bo ludzie w końcu muszą za to odpowiedzieć.

Dzielnicowi z Suszca przyznają, że najbardziej uciążliwe dla mieszkańców są drobne kradzieże i włamania. Od kilku lat przestępczość w gminie utrzymuje się na poziomie mniej niż 100 przestępstw rocznie. - Na szczęście rzadko dochodzi tutaj do poważnych czynów przeciwko zdrowiu i życiu. Pracuję tutaj od 12 lat i w tym czasie nie spotkałem się z ciężkim przestępstwem – mówi sierżant sztabowy Tomasz Korżak, który razem ze starszym sierżantem Radosławem Cemorem mają pod sobą suszecki rewir. - Mieszkańcy często zwracają się do nas z problemami, a my bez kontaktu z nimi nie możemy funkcjonować. Staramy się też wszystkie palące sprawy załatwiać polubownie, bo pouczenie przynosi czasem lepszy efekt niż mandat czy wniosek o ukaranie do sądu grodzkiego – dodaje.

Dzielnicowi nie ukrywają też, że dodatkowe ręce do pracy się przydadzą. Na pewno korzyść wyniosą z tego również sami mieszkańcy, którzy teraz na przesłuchania w poważniejszych sprawach muszą jeździć do pszczyńskiej komendy. Gdy przybędzie policjant kontraktowy, te będą na miejscu.

Utrzymanie policjanta rocznie to 60 tys. zł. Wójt już wystąpił z wnioskiem do komendanta wojewódzkiego policji. Jeżeli porozumienie uda się zawrzeć, trzeci policjant rozpocznie pracę w Suszcu od czerwca. Nie wiadomo jeszcze, czy gmina nadal będzie opłacała nadliczbowe godziny funkcjonariuszom.


Warto wiedzieć
Dzielnicowi pełnią swoje dyżury w Suszcu przy ul. Lipowej (budynek UG) w każdy wtorek od 15.00 do 17.00 oraz w środy i piątki od 8.00 do 10.00 (tel. 032 212 40 14). W pozostałym czasie służbę pełnią w terenie.

pin

T G+ F

Zobacz także

Policjant z rakietką w ręce
Policjant z rakietką w ręce
Kafelkowy pseudo policjant
Kafelkowy pseudo policjant
Jak zagłosować poza miejscem zamieszkania?
Jak zagłosować poza miejscem zamieszkania?
ZO ŚZGiP proponuje zmiany w finansowaniu i organizacji oświaty
ZO ŚZGiP proponuje zmiany w finansowaniu i organizacji oświaty
Mniej zdarzeń na drogach, ale więcej kradzieży
Mniej zdarzeń na drogach, ale więcej kradzieży

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18