(fot. pixabay)

Podziel się krwią w wakacje!

Pszczyna17.08.2020, 15:45

Okres urlopowy i epidemia COVID-19 spowodowały, że zapasy krwi w naszym województwie znacząco się zmniejszyły. Z myślą o zwiększeniu jej rezerw Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach oraz Śląski Związek Gmin i Powiatów wspólnie zainicjowały akcję pn. „Podziel się krwią w wakacje”.

Choć niedobory krwi występują okresowo w trakcie całego roku, to problem ten nasila się w okresie wakacyjnym. W tym czasie rośnie zapotrzebowanie na krew ze względu na większą liczbę wypadków. Jednocześnie w sezonie urlopowym stali dawcy odwiedzają stacje krwiodawstwa nieregularnie.

Akcja na przekór epidemicznym trudnościom

- Wielu honorowych krwiodawców wyjechało na urlop. Dlatego właśnie teraz chcemy zachęcić do tego tych, którzy nigdy krwi nie oddawali. Chcemy też uświadamiać, że to nie jest bolesne czy niebezpieczne doświadczenie - tłumaczy Małgorzata Cichy, kierownik Działu Ekip Wyjazdowych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach (RCKiK).

W ostatnim czasie problem w postaci braku odpowiedniej ilości krwi pogłębił się ze względu na epidemię COVID-19, bo część z potencjalnych dawców obawia się zarażenia. Śląski Związek Gmin i Powiatów we współpracy z RCKiK pod hasłem „Podziel się krwią w wakacje” zachęca wszystkich samorządowców, pracowników urzędów oraz mieszkańców z naszego regionu do oddawania krwi. Można to uczynić w wyznaczonych mobilnych punktach poboru w różnych częściach naszego województwa (o harmonogramie pobrań poniżej) i oczywiście stale w siedzibie Regionalnego Centrum w Katowicach.

- W ramach wspólnej akcji zachęcamy też jednostki samorządu terytorialnego do organizowania punktów poboru krwi na ich terenie - mówi Witold Magryś, dyrektor Biura Związku.

Witold Magryś dodaje, że właśnie w tym roku - z uwagi na 30. rocznicę odbudowy samorządu lokalnego w Polsce - powinniśmy podejmować działania, które wzmacniają nasze lokalne więzi i budują poczucie wspólnoty.

- Dlatego z myślą o tym jubileuszu i niejako na przekór aktualnym przeciwnościom, zdecydowaliśmy, że wspólnie z Regionalnym Centrum zainicjujemy samorządową akcję oddawania krwi - podsumowuje Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny, członek Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów oraz honorowy dawca krwi.

Pełna mobilizacja, ale wszystko z zachowaniem bezpieczeństwa

Inicjatorzy akcji apelują o aktywny udział w niej i promowanie idei krwiodawstwa w swoim otoczeniu.  Na zaangażowanie się wspólnoty lokalne mają jeszcze kilka tygodni, bo akcja potrwa przynajmniej do końca wakacji.

Harmonogram pobrań realizowanych w jej ramach można znaleźć na stronie internetowej www.rckik-katowice.pl, lokalizacje są również podawane na stronie www.silesia.org.pl. Mobilne punkty poboru krwi będzie można spotkać w wielu gminach regionu, zarówno tych dużych, jak i mniejszych. Krew można oddawać też od poniedziałku do soboty w siedzibie RCKiK przy ul. Raciborskiej 15 w Katowicach.

Planowane akcje poboru krwi na terenie gminy Pszczyna:

1. Pszczyna - Rynek, dnia: 22.08.2020, godzina: 10.00-14.00,

2. Pszczyna - Rynek, dnia: 23.08.2020, godzina: 10.00-15.00,

Organizatorzy zapewniają, że donacje odbywają się z zachowaniem niezbędnych środków ostrożności: - Personel, który pracuje w ambulansach do poboru krwi jest profesjonalnie przygotowany i pracuje wyłącznie z wykorzystaniem jednorazowego sprzętu medycznego - mówi Małgorzata Cichy.

Dziś potrzebują jej inni, jutro mogę to być ja

Akcja „Podziel się krwią w wakacje” ma uświadomić potencjalnym dawcom, że oddanie krwi jest bezpieczne i nie wiąże się z negatywnymi konsekwencjami dla zdrowia.

- Wśród wielu osób panuje mylne przekonanie, że oddanie krwi spowoduje nadciśnienie i w związku z tym będą musiały oddawać krew już regularnie. To nieprawda, taka zależność nie występuje. Przy okazji tej akcji chcemy to często przypominać - tłumaczy Izabela Trepka, zastępca dyrektora ds. medycznych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

Krwiodawcą może być każda zdrowa osoba, która w ostatnim czasie nie podróżowała do innych krajów i nie miała kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem lub objętą kwarantanną. Osoba chcąca zostać dawcą musi być pełnoletnia i ważyć co najmniej 50 kg. Ogólny stan zdrowia jest sprawdzany podczas wywiadu poprzedzającego pobranie krwi.

- Nasza krew jest niepowtarzalna, a jedyną jej fabryką jest szpik kostny. Krew to bogactwo, którym dziś dzielimy się z innymi, a może jutro ktoś inny podzieli się nią z nami - podsumowuje Izabela Trepka.

(źródło: UM)

KK

T G+ F

Zobacz także

Oddaj krew podczas wrześniowych akcji RCKiK
Oddaj krew podczas wrześniowych akcji RCKiK
450 ml. Fakty i mity na temat krwiodawstwa [WYWIAD]
450 ml. Fakty i mity na temat krwiodawstwa [WYWIAD]
Jedź za darmo autobusem! Europejski Dzień bez Samochodu
Jedź za darmo autobusem! Europejski Dzień bez Samochodu
Powiat edukuje rodziców i nauczycieli z zagrożeń w sieci
Powiat edukuje rodziców i nauczycieli z zagrożeń w sieci
Noc Bibliotek w pszczyńskiej bibliotece
Noc Bibliotek w pszczyńskiej bibliotece
Udany finał „Przesiądź się na kulturę”
Udany finał „Przesiądź się na kulturę”

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18