Platforma sprawdza, kto się nie zlustrował

12.09.2008, 08:22

Region

Ponad setka samorządowców z regionu nie złożyła na czas oświadczeń lustracyjnych. Urząd wojewódzki nie publikuje listy ich nazwisk, ale dostał ją szef śląskiej Platformy Obywatelskiej. Sprawdzi, kto z członków PO nie wypełnił dokumentu - informuje Gazeta Wyborcza.


Oświadczenia lustracyjne trafiły do urzędu wojewódzkiego, który prześle je do Instytutu Pamięci Narodowej. Okazało się jednak, że w naszym województwie nie złożyło ich ponad setka samorządowców. Wśród nich jest jeden burmistrz, pozostali to radni z gmin i powiatów. Wiadomo, że dokumentów na czas nie dostarczyli na przykład pojedynczy radni z Katowic, Chorzowa, Tychów, Żywca, Będzina, Bytomia, Tarnowskich Gór i Zawiercia.

Urząd wojewódzki nie zamierza ogłosić ich nazwisk. - My tylko przekazujemy dokumenty do IPN-u - mówi Marta Malik, rzeczniczka wojewody.

Spóźnialskimi interesują się za to politycy. O listę nazwisk poprosił Tomasz Tomczykiewicz, szef śląskiej PO. - Jest osobą publiczną, pochodzi z wyboru i może otrzymać informację, która również jest publiczna - tłumaczy wojewoda Zygmunt Łukaszczyk. - Za niezłożenie oświadczenia nie ma żadnych sankcji, ale jeśli ktoś tego nie zrobił, to mogą się rodzić różne podejrzenia - dodaje.

Tomczykiewicz: - Szykujemy się do zmiany ustawy lustracyjnej. Trzeba wyciągnąć wnioski z tego, że niektórzy politycy jej nie wykonali, i poznać skalę zjawiska.

Listy jeszcze nie czytał, ale ma zamiar sprawdzić, czy jest na niej ktoś z PO. - Poprosimy o wyjaśnienia i uzupełnienie oświadczeń. Nie ma u nas miejsca dla osób, które nie przestrzegają prawa - tłumaczy.

Jego zainteresowanie ma również związek z lustracyjnym zamieszaniem w Pszczynie. Tu burmistrz Krystian Szostak, który rządził miastem w koalicji z PO, przyznał niedawno, że był współpracownikiem SB. Dziennikarzom tłumaczył, że do podpisania deklaracji o współpracy został zmuszony.

- Lepiej dowiedzieć się takich rzeczy wcześniej niż z prasy - mówi Tomczykiewicz. (źródło: Gazeta Wyborcza Katowice)

pin

T G+ F

Zobacz także

Kto nie chce dać mu medalu?
Kto nie chce dać mu medalu?
Sprawdzą, kto nie ma kosza
Sprawdzą, kto nie ma kosza
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18