Ortopedia z prezentem Owsiaka

23.03.2007, 15:15

Pszczyna, powiat

Stabilizatory warte 25 tys. euro trafiły w tym tygodniu na oddział ortopedii w pszczyńskim szpitalu. To prezent od Fundacji Jerzego Owsiaka. Przypomnijmy, że podczas styczniowego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zbierano na sprzęt ratujący życie dzieciom po wypadkach.
Nowoczesne stabilizatory zewnętrzne, wykorzystywane do leczenia skomplikowanych złamań znacznie ułatwią tutaj leczenie pacjentów. Jednocześnie będzie można zaopatrzyć czterech i mimo, że trafiły tu głównie z myślą o najmłodszych, są uniwersalne i na pewno skorzystają z nich także dorośli. - Stabilizacja zewnętrzna skraca czas leczenia, nie trzeba używać noża i zakładać gipsu. Po 13 tygodniach pacjent jest już praktycznie wyleczony, a zaraz po zabiegu może poruszać się o kulach. Do tej pory dysponowaliśmy ukraińskimi, ale to już historia – mówi Wiesław Maroń, ordynator na oddziale. Dodaje też, że nowe stabilizatory to mercedesy C klasy. Nowoczesne i kosztowne, a bez pomocy Fundacji Owsiaka, szpitala na pewno nie byłoby na nie stać.

- Takie stabilizatory będzie miało 20 szpitali w Polsce. Pszczyna jest drugim po Opolu, któremu je przekazujemy. Ze względu na koszt, niewiele placówek mogło sobie na nie pozwolić. Takiego kompletu jeszcze żadnemu nie sprzedaliśmy – podkreśla Arkadiusz Łatka, przedstawiciel firmy zajmującej się produkcją stabilizatorów.

To nie pierwszy sprzęt, jaki trafił tutaj z Fundacji Owsiaka. Sześć lat temu szpital otrzymał przewoźny rentgen, który dzisiaj jest jedynym, jaki posiada. Fundacja przekazała też dwa łóżka ortopedyczne.

Skąd takie zainteresowanie Owsiaka Pszczyną? Wiesław Maroń, ordynator oddziału ortopedii współpracuje z Orkiestrą od kilkunastu lat. Przed laty Owsiak został uhonorowany przez założone przez niego Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Ortopedii Ziemi Pszczyńskiej „Ortyna” statuetką „Pomocna Dłoń”. W tym roku przekazał na licytację osobistą pamiątkę – piłkę z autografami siatkarzy reprezentacji Polski, którzy na mistrzostwach w Pekinie zostali wicemistrzami świata. Dodajmy, że Wiesław Maroń od wielu lat jest głównym lekarzem naszych siatkarzy.

Stabilizatory to już drugi po tomografie nowoczesny sprzęt, który w tym roku trafił do pszczyńskiego szpitala.

pin

T G+ F

Zobacz także

Odwiedzili Jurka Owsiaka
Odwiedzili Jurka Owsiaka
Przetrącona ortopedia
Przetrącona ortopedia
Meetingi biegowe z "Aktywną Pszczyną"
Meetingi biegowe z "Aktywną Pszczyną"
E-learning dla najmłodszych mieszkańców wsi
E-learning dla najmłodszych mieszkańców wsi

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18