Nowy rok szkolny tropem żubra z sekretami pszczół i magią ziół

Pszczyna10.09.2019, 12:16

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał na nowy rok szkolny dofinansowanie sześciu podmiotom w wysokości blisko 370 tys. zł na organizowanie warsztatów dla dzieci i młodzieży z woj. śląskiego. W powiecie pszczyńskim wsparcie otrzymała po raz kolejny Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej, która na terenie Zagrody Żubrów w Pszczynie oraz pszczyńskiego Skansenu organizuje od kilku lat warsztaty edukacyjne "Tropem Żubra", "Sekrety Pszczół" oraz „Magia Ziół".

Warsztaty przeznaczone są dla grup zorganizowanych: przedszkoli, klas I-III oraz IV-VI szkół podstawowych i są dostosowane do wieku ich uczestników. Zajęcia są na wysokim poziomie merytorycznym, prowadzą je wykwalifikowani nauczyciele.

- Zajęcia organizowane przez agencję już odbywały się w poprzednich latach i będziemy je kontynuować . Cieszą się dużym zainteresowaniem. Ciągle zgłaszają się nowe grupy – mówi Anna Dajka – dyr. Skansenu – Zagrody Wsi Pszczyńskiej. - W ciągu roku jesteśmy w stanie zorganizować zajęcia łącznie dla około 8 tys. uczniów w około 20-osobowych grupach. To nauka przez doświadczenie, bardzo atrakcyjna.

Celem warsztatów „Tropem Żubra” organizowanych w Zagrodzie Żubrów jest przybliżenie dzieciom zagadnień z zakresu edukacji przyrodniczej, ekologii, ochrony środowiska oraz przekazanie wiedzy na temat największego żyjącego w Europie ssaka. To niepowtarzalna możliwość bezpośredniego z nim kontaktu. Warsztaty skierowane są do 4,4 tys. dzieci z całego woj. śląskiego. Oprócz tego, już poza wsparciem funduszu, zagroda organizuje podobne lekcje pn. „Tropem żubra” dla uczniów z całej Polski.

- Warsztaty „Tropem żubra” to żywe lekcje przyrody – zajęcia historyczno-przyrodnicze. Rozpoczynają się od seansu filmu 3D, który opowiada, w jaki sposób żubry znalazły się na ziemi pszczyńskiej 150 lat temu. Jest on ciekawym elementem wprowadzającym w atrakcyjnej formule. Później odbywa się spacer po zagrodzie i obserwacja zwierząt. Oprócz żubrów dzieci obserwują muflony, jelenie, daniele, sarny, ptactwo i parę osiołków – Anię i Pawełka. Na terenie zagrody znajduje się także budynek z salami wystawowymi. Dzieci mogą z bliska oglądać spreparowane zwierzęta – dodaje A. Dajka.

Warsztaty „Sekrety Pszczół” mają ułatwić dzieciom poznanie panujących zależności pomiędzy roślinami pszczołami.

- Uczniowie mają okazję poznać pszczelarzy z ziemi pszczyńskiej. Mogą zaobserwować, jak wygląda czynna pasieka. Uczestnicy ubierają specjalne ochronne kapelusze i mogą życie pszczół w ulu zobaczyć z bliska – uzupełnia dyrektorka Skansenu. –  Prowadzący rozpoczynają zajęcia krótką prezentacją na temat życia pszczół. Zwracają zwłaszcza uwagę na związek wegetacji roślin ze światem pszczół. Dużą wagę przywiązujemy do ekologii i ochrony zwierząt. Czasami zajęcia o miodzie połączone są także z degustacją produktów pszczelich, po upewnieniu się, że uczestnicy nie mają żadnych alergii. Na końcu dzieci otrzymują zeszyty edukacyjne z zadaniami i zagadkami. W ten sposób, podobnie jak w przypadku warsztatów „Tropem żubra” w Zagrodzie Żubrów, nauczyciele przekazują wiedzę, ale także ją utrwalają poprzez zadawanie dzieciom pytań i zagadek.

 „Magia ziół” to z kolei warsztaty zielarskie. Podczas zajęć dzieci i młodzież poznają znaczenie i zastosowanie roślin zielarskich w różnych dziedzinach życia m. in. medycynie ludowej, kuchni i kosmetologii.

- Zajęcia wyglądają różnie w zależności od pory roku i dostępności ziół – świeżych bądź suszonych. Na obszarze zagrody rośnie kilka gatunków ziół w rabatach i donicach, staramy się pozyskiwać je także od lokalnych producentów. Staramy się prowadzić te zajęcia sensorycznie. Uczestnicy mają okazję oglądać zioła w formie świeżej lub suszonej, zaparzają herbatki i degustują je, rozcierają rośliny w dłoniach, wąchają, odgadują gatunki. To otwiera najmłodszych na nowe smaki. Zajęcia mają na celu pokazanie dzieciom, że z prostych mieszanek ziołowych można uzyskać dobrą herbatę, że nie muszą pić soku, czy herbaty nafaszerowanej sztucznymi aromatami, ale mogą sporządzić samodzielnie smaczną mieszankę ziół z dodatkiem, na przykład, suszonych owoców – mówi A. Dajka.

Zajęcia edukacyjne Skansenu i Zagrody Żubrów ruszyły wraz z rozpoczęciem roku szkolnego. Informacje oraz regulaminy warsztatów dostępne są na stronach Skansenu i Zagrody Żubrów w zakładkach „edukacja”.

ar

T G+ F

Zobacz także

Ograniczamy emisje CO2 w gminie Pawłowice
Ograniczamy emisje CO2 w gminie Pawłowice
Znamy program pierwszych pszczyńskich Eko Targów
Znamy program pierwszych pszczyńskich Eko Targów
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18