Kulturalna jesień w Suszcu

15.11.2010, 08:34

Suszec

Jesień w Suszcu upływa pod znakiem kultury i spotkań ze sztuką. Listopadowy cykl imprez, który odbył się w pierwszej połowie miesiąca znany pod nazwą Dni Suszca. Obecnie ochrzczony został jako - Suszecka Jesień Kulturalna i tak już zostanie. Tradycyjnie odbył się Turniej Zespołów Ludowych im. Mariana Cieśli i Przegląd Kabaretów W DECHE. Mogliśmy także obejrzeć najnowszą sztukę autorstwa Bogusława Musiolika pt.: „Liczy się rodzina” oraz wysłuchać koncertu „Muzyka w barwach jesieni”.


Tegoroczny Turniej odbył się już po raz siódmy. Wzięło w nim udział 16 zespołów z terenu powiatu pszczyńskiego. Występy oceniało jury, w którym po raz pierwszy zasiadła prof. dr. hab. Krystyna Turek z Uniwersytetu Śląskiego. To wspaniałe, że jesteście tak mocno przywiązani do swojej tradycji, że tak ją kultywujecie. To się docenia. To bardzo ważne. - mówiła podczas ogłoszenia pani profesor. W jury obok pani profesor zasiedli także: Joanna Glenc oraz Marek Szołtysek.


Zwycięzcą Turnieju został Zespół Pieśni „Kobiórzanie z Kobióra, który otrzymał najwyższy laur – Grand Prix oraz nagrodę pieniężną w wysokości 1100 zł. Pierwsze miejsce zdobył Zespół Śpiewaczy „Talizman” z Pawłowic, a kolejne: Regionalny Zespół Śpiewaczy „Radostowianki – reprezentujący naszą gminę oraz Regionalny Zespół Śpiewaczy „Wiślanie” z Wisły. Wyróżnienie otrzymał jedyny dziecięcy zespół biorący udział w Turnieju – Zespół Regionalny „Mali Gostynianie”.



Przegląd Kabaretów jak zwykle zgromadził wielu amatorów dobrego humoru. Do udziału w Przeglądzie zgłosiło się 8 kabaretów m.in. z Wrocławia, Kielc, Czerwionki, Katowic i Radostowic.
Bezkonkurencyjny okazał się Kabaret Czwarta Fala z Kielc, który jest już znany suszeckiej publiczności z wcześniejszych występów na Przeglądzie. Kabaret ostatnio wziął także udział w polsatowskim programie „Stend Up. Zabij mnie śmiechem”. Czwarta Fala zdobyła nagrodę główną w wysokości 800 złotych oraz drewnianą statuetkę tzw: DECHE. Drugie miejsce zajął Kabaret Drzewo A Gada z Katowic, który zaprezentował skecz z dużą dozą mądrego poczucia humoru połączonego ze swoistym przesłaniem, że inność nie musi być ani gorsza, ani nudna. Trzecie miejsce przyznano debiutantom tegorocznego Przeglądu – Kabaretowi Fenomenali z Radostowic. Kabaret tworzą Agata Pastuszka, która jury ujęła swoją żywiołowością i spontanicznością oraz dwóch chłopaków: Marcin Pastuszka oraz Damian Żur. Kabaret w tym roku zaczął działać pod banderą Gminnego Ośrodka Kultury w Suszcu, a prowadzi go Przemysław Biela. Nagroda publiczności – dechowy tort trafił do Kabaretu Czwarta Fala. Zmagania młodych kabareciarzy oceniało jury, czyli Kabaret Grupa Rafała Kmity, który zamknął Przegląd półtoragodzinnym programem.

Premiera spektaklu w wykonaniu Grupy Teatralnej działającej przy Związku Górnośląskim w Suszcu odbyła się 11 listopada i zgromadziła bardzo dużą publiczność. Występy Grupy Teatralnej zawsze wzbudzają duże zainteresowanie wśród mieszkańców naszej gminy. Nie tylko dlatego, że aktorzy to mieszkańcy Suszca, osoby, które znamy prywatnie, ale także dlatego, że spektakle są zabawne, niejednokrotnie pouczające, a przede wszystkim grane na poziomie nie amatorów a profesjonalistów. Autor scenariusza oraz reżyser spektaklu, Bogusław Musiolik, tak mówi o sztuce: „Liczy się rodzina” to pięć scen luźno ze sobą powiązanych, które dotykają kolejnych etapów życia człowieka, od narodzin, przez szkołę, pierwszą miłość, życie małżeńskie, aż do emerytury.

Nowe życie jest cudem dla rodziców. Zazwyczaj nie potrafią oni wyjść z zachwytu nad swoim potomkiem. Otoczenie jednak ma swój, często egoistyczny sposób postrzegania faktu narodzin nowego człowieka.
Szkoła to nowe środowisko dla młodego człowieka, nowy świat, w którym musi się odnaleźć. Konieczne jest, aby nauczył się poruszać w tej społeczności szkolnej, uznał dziwactwa uczących i zaakceptował różność ludzi, z którymi trzeba iść przez życie.

Miłość dopadająca człowieka, jest kolejną rewolucją w jego życiu. Wspólne plany na przyszłość, korygują priorytety partnerów, wyciągając młodych ludzi z ich rodzin do czegoś co się tworzy i też ma być rodziną.
Życie w małżeństwie może być piękne i trudne, zależy co sobie zafundujemy i na ile potrafimy kochać. Jak twierdzi moja córka: „Małżeństwo jest sztuką kompromisu, nieraz ja mam rację, a niejednokrotnie mąż myśli, że ma rację.”

Starość bywa trudna, ale starym jest się wtedy, kiedy stracicie młodego ducha i wyobcujecie się ze społeczeństwa. Dopóki będziecie w środku tej społeczności, realizując swoje pasje, do końca swych dni pozostaniecie młodymi. Wszystko widziane w krzywym zwierciadle, z dużą dawką humoru, zrealizowane przez ludzi z pasją.”

Imprezą zamykającą Suszecką Jesień Kulturalną był koncert „Muzyka w barwach jesieni” w wykonaniu chóru CANTICUM pod dyrekcją Barbary Garus oraz chóru PAROLE MELODICHE, który prowadzi Alicja Pastuszka-Koczar. Koncert odbył się w Kościele Parafialnym w Suszcu w dniu 14 listopada.
Izabela Bartoszek


Spotkanie ze Świętym Mikołajem.

Tradycyjnie w dniu 6 grudnia w sali Domu Kultury odbędzie się spotkanie z Mikołajem. Na niepowtarzalne spotkanie ze świętym zapraszamy wszystkie grzeczne dzieci wraz z rodzicami na godz. 17:00. Zgromadzonych na sali do wspólnej zabawy zaproszą elfy. Będą ciekawe piosenki, opowieści i historyjki, a także tańce, konkursy i zabawy.

Zainteresowanych rodziców prosimy o kontakt telefoniczny pod nr tel. 32/ 212-44-91. Cena uczestnictwa dziecka w spotkaniu wynosi 5 zł.

Konkursy i Jarmark

Zapraszamy także do udziału w konkursach plastycznych organizowanych przez GOK
w Suszcu. Do najmłodszych skierowany jest konkurs na kolorowy list do Świętego Mikołaja. Zapraszamy do udziału dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Kolejny konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów. Zachęcamy do własnoręcznego stworzenia oryginalnego
i ciekawego kalendarza adwentowego. Trzeci konkurs kierujemy do członkiń kół gospodyń wiejskich naszego powiatu. Konkurs polega na zrobieniu wieńca adwentowego, który będzie oryginalnie wykonany i jednocześnie będzie nawiązywał do śląskich tradycji bożonarodzeniowych (zwłaszcza tradycyjnie wykonywanych ozdób). Szczegóły konkursów dostępne są pod nr tel. 32/ 212-44-92 oraz na str. internetowej goku: www.gok.suszec.pl

W dniu 18 grudnia (sobota) odbędzie się w suszeckim Domu Kultury Jarmark Przedświąteczny. Podczas jarmarku będzie można obejrzeć wieńce wykonane na konkurs oraz inne prace konkursowe, a także wykonane na zajęciach decoupage przepiękne przedmioty. Ozdoby będzie można także zakupić.

Zapraszamy wszystkich chętnych którzy chcą zaprezentować/sprzedać swoje wyroby, prace itp. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt 32/ 212-44-91.



(GOK Suszec)

akm

T G+ F

Galeria

Zobacz także

Trwa Suszecka Jesień Kulturalna!
Trwa Suszecka Jesień Kulturalna!
Nadchodzi Kulturalna Jesień
Nadchodzi Kulturalna Jesień
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18