fot. JSW

Krupiński już w SRK. Związkowcy chcą kontroli NIK

Suszec31.03.2017, 13:29

JSW przekazała w piątek kopalnię Krupiński do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Tymczasem "Sierpień'80" chce zbadania "niegospodarności w zarządzaniu majątkiem narodowym".

Stało się. W piątek, 31 marca Jastrzębska Spółka Węglowa nieodpłatnie przekazała KWK Krupiński do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Wraz z kopalnią do SRK przeszło 1 148 pracowników JSW. Niewielka grupa chce pozostać w SRK. 800 osób chce skorzystać z urlopu górniczego, 94 z urlopu dla pracowników zakładu przeróbki węgla, a 226 z jednorazowej odprawy pieniężnej.

Przekazanie kopalni Krupiński do SRK to jeden z warunków podpisanego 29 sierpnia 2016 r. porozumienia pomiędzy zarządem JSW a obligatariuszami w sprawie spłaty obligacji na kwotę ok. 1,3 mld zł. Sprzeciwiały się temu samorządy oraz górnicy. We wtorek radni powiatowi przegłosowali wniosek, by na spotkanie w tej sprawie zaprosić Jarosława Kaczyńskiego oraz Beatę Szydło (więcej pisaliśmy o tym TUTAJ).

- To była niezwykle trudna decyzja, ale utrzymanie tej kopalni do 2021 r. kosztowałoby spółkę od 300 do 520 mln zł. Ryzykowne złoża i duży deficyt są głównymi powodami przekazania Krupińskiego do SRK. Naszym priorytetem jest stabilny rozwój całej JSW, musimy skoncentrować się na kopalniach, które mają dobre rokowania na przyszłość, ale potrzebują dokapitalizowania. Staraliśmy się, by proces przekazywania przebiegał w sposób najbardziej bezbolesny dla załogi. Najważniejsze, że nikt nie stracił pracy – podkreśla Daniel Ozon, p. o. prezesa zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

1 800 pracowników do innych kopalń

Jak informuje JSW, wszystkich pracowników kopalni Krupiński, którzy zostali przeniesieni do innych kopalń spółki obowiązują gwarancje zatrudnienia wynikające z porozumienia zawartego ze stroną społeczną przed debiutem giełdowym JSW w 2011 roku. W sumie nowe miejsca pracy w kopalniach JSW znalazło 1 800 pracowników Krupińskiego.

Przez kilka kolejnych miesięcy około 650 pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej, delegowanych do ruchu Suszec powstałego z dniem podpisania umowy pomiędzy SRK i JSW, będzie zajmowało się utrzymaniem ruchu i odzyskiwaniem maszyn i urządzeń nadających się do wykorzystania w innych zakładach spółki. Będą to obudowy zmechanizowane, przenośniki, stacje transformatorowe itp. Stopniowo liczba tych osób będzie malała i będą zastępowani przez pracowników zatrudnionych do utrzymania ruchu przez SRK spośród pracowników firm zewnętrznych.

Związkowcy proszą o kontrolę Najwyższej Izby Kontroli

Mimo decyzji spółki, związkowcy nadal walczą o kopalnię. Komisja Krajowa Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień 80” przygotuje wystąpienie do Najwyższej Izby Kontroli o zbadanie niegospodarności w zarządzaniu majątkiem narodowym.

- Przedmiotem kontroli winny być objęte kwestie związane ze złożami węgla i metanu oraz inwestycji. Kontrola ta dotyczyć ma zatem legalności, gospodarności, celowości i rzetelności postępowania organów Jastrzębskiej Spółki Węglowej w zakresie gospodarki złożami i inwestycji - informuje Patryk Kosela, rzecznik prasowy związku. Związkowcy chcą też podobnych kontroli w innych spółkach węglowych.

- Doszło do porzucenia złoża sięgającego 48 milionów ton najwyższej jakości węgla koksowego o wartości ponad 40 mld złotych. Przy wydobyciu szacowanym na 2 mln ton rocznie dawało to perspektywy na dalsze 24 lata wydobycia. Kopalnia ta posiada także złoża węgla energetycznego i półkoksowego oraz bogate pokłady metanu, do eksploatacji którego Krupiński został uprzednio przygotowany - podkreśla Kosela.

Związkowcy twierdzą, że decyzja spółki jest trwonieniem majątku narodowego, a likwidacja kopalni Krupiński "wyczerpuje znamiona działania na niekorzyść państwa i interesu publicznego". Liczą, że suszecki zakład uda się uratować także po przekazaniu do SRK, jak to było z kopalnią w Brzeszczach.

 

Reklama

pako

T G+ F

Zobacz także

Roztaczają wizję nowoczesnego kompleksu przemysłowego
Roztaczają wizję nowoczesnego kompleksu przemysłowego
Trwa likwidacja kopalni Krupiński. Co dalej ze złożem i terenem?
Trwa likwidacja kopalni Krupiński. Co dalej ze złożem i terenem?
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony

Komentarze:

WIEM 2017-03-31 godz. 22:26
a gdzie jest zw zaw KADRA i inne związki zawodowe
Sas 2017-03-31 godz. 18:20
Niech się zainteresują po co były wykonywane w ostatnich latach remonty za grube miliony, skoro już były plany wygasxenia tej kopalni
treść:
autor:

SQL: 19